06:42 23. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Poliitika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
11026

Läti eliit unistab Venemaa agressioonist. Seepärast kus siis NATO ajutrustil veel oma "peamiste väljakutsete" teemalist ajurünnakut korraldada, kui mitte Riias. See ei ole riik, vaid vähemalt Nevada osariigi tasemel ideede polügoon, kus ideedega pommitatakse nagu tuumapommidega.

TALLINN, 13. aprill — Sputnik. Kui lähtuda sellest, et lambakarja juhib tapamajja oinas, siis toimubki Lätis praegu selliste "juhtoinaste" etteaste. Riik on NATO juhtkonna ühes sarvede ja sõrgadega oma juurviljaaeda lasknud, jagas oma muljeid raadio Sputnik eetris Mihhail Šeinkman. Sarved on valmis, sõrgadega aga taotakse kõigest jõust vastu maad. Seda nimetatakse neil Põhja-Atlandi Liidu kinniseks seminariks. Kõik teavad, et siia on kogunenud bloki 250 sõjaväeliidrit, sealhulgas 63 kindralit. Tähti on nii palju, et päikest pole Lätis vajagi. See toimub natokatel kaks korda aastas, kuid Riia jaoks on see muidugi enneolematu sündmus.

Küllap on kohalik kaitseminister Raimonds Bergmanis enda üle väga uhke. Pruukis tal vaid riigi vajadusteks sõjaväelaste arvu järsku suurendamist soovida, kui nende arv kasvaski mitme tubli saja võrra. Mis sellest, et mitte oma sõdurite võrra ja kõigest kolmeks päevaks, kuid need saavad olema kolm õnnelikku päeva. "See on suur au, et foorum toimub meie juures. Avaneb unikaalne võimalus arutada vajalikke muudatusi, et praeguste ja tulevaste väljakutsetega hakkama saada," võidutseb Bergmanis.

Päevakorras, nagu kombeks, on rahvusvahelise julgeoleku strateegilise tähtsusega küsimused. Ei sõnagi rohkem — sõjasaladus. On teada, et programmi on koostanud NATO transformatsiooni ühendväejuhatus (Allied Command Transformation (ACT)), USA Euroopa väejuhatus (EUCOM), NATO rahvusvaheline sõjaline staap (International Military Staff (IMS)) ja NATO sõjaline komitee (MC). Seejuures kõik, millest nad siin omavahel sosistada võivad, on Lääne meediaväljaannetest juba ammu lugeda. Tugevdamine, laienemine, kiir reageerimine, lõputud sõjaväeõppused.

Läti eliit unistab Venemaa agressioonist. Sellise riikluse aluspõhimõtteks on: kardan, järelikult olen olemas. Kus siis alliansi aktiivil veel ajurünnakut korraldada, kui mitte Riias. See ei ole mitte riik, vaid ideede polügoon. Alles hiljuti anti teada, et mullu juunis harjutas USA Balti riikides toimunud õppuste käigus Läti tuumapommitamist. Varem harjutasid nad tuumapommitamist vaid enda juures. Nüüd siis tehti seda oletatava vaenlase vahetus lähetuses.

Endine siseminister ja praegune Seimi saadik Janis Adamsons ei hoidnud kõike vaid enda teada. Ta jutustas, et tema tuttav poliitik oli sel ajal reisijana strateegilise pommitaja B-52 kabiinis ja jagas temaga oma vaimustust. "See aga tähendab," tegi Adamsons sügavamõttelise järelduse, et "NATO plaanidesse on juba sisse kirjutatud massihävitusrelvade kasutamine Balti riikides." Ja mitte ainult paberil, vaid ka videos. Ega siis asjata BBC skandaalses filmis kolmandast maailmasõjast polnud märkust, et kõik kokkulangevused on juhuslikud. Läti on seal mitte ellujääja, vaid sööt.

Tema kodanikele, muide, näidati filmi selleks, et nad teaksid, millest kõik alguse saab. Ainult et seejuures ei selgitatud, et nemad saavad olema esimesed, kes ei saa teada, millega kõik lõpeb. Muide, Läti näide tõestab, et ta on igati vaart mängima selles sõjateatris langenu osa. Kogu tema sõjaline doktriin on vaid kunstiline väljamõeldis. Reaalsed on vaid need inimesed, keda varjamatult tapatööks ette valmistatakse, sest NATO ei hinda neid kõrgemalt kui kahuriliha. Napoleon, muide, on öelnud, et lammastest koosnevas armees ei ole midagi hirmsat, kui seda juhib lõvi. Kuid mitte ometi oinas.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

 

Teema:
NATO idarindel (273)

Peamised teemad