22:07 02. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Poliitika
lühendatud link
116 0 0

Välisminister Marina Kaljurand avaldas kahetsust Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimehe Martin Helme väljaütlemise suhtes, millega ta teatas, et Kaljuranna kui potentsiaalse presidendikandidaadi probleem on tema vene rahvus.

TALLINN, 15. aprill — Sputnik. Välisminister Marina Kaljurand avaldas kahetsust Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimehe Martin Helme väljaütlemise suhtes, millega ta teatas, et Kaljuranna kui potentsiaalse presidendikandidaadi probleem on lisaks reformierakondlikule seljatagusele tema vene rahvus, ning kinnitas, et on alati seisnud Eesti huvide eest, kirjutab Sakala.

"Jah, olen venelane, olen Eesti kodanik ja Eesti patrioot ning olen selle üle uhke. Eesti on minu sünnimaa ja kodumaa, austan ja armastan Eestit. Olen kogu oma karjääri jooksul seisnud Eesti huvide eest — ka suursaadikuna Moskvas 2007. aasta aprillis ning mais, kui tuli kaitsta Eesti seisukohti Venemaa noorteorganisatsioonide otseste ja füüsiliste rünnakute ajal," sõnas Kaljurand.

Marina Kaljuranna hinnangul meenutabki Martin Helme poliitiline tegevus pigem eelnimetatud Venemaa niinimetatud našistide rünnakuid kui demokraatliku riigi parlamendi liikmele sobivat käitumist, teatab BNS.

"Helme ja tema räige retoorika ei tohi muuta minu ega teiste Eesti inimeste käitumist ja suhtumist. Me ei tohi jääda kuulama nende hirmutamist ja ähvardamist. Jään Eesti Vabariigi kodanikuks, kes kaitseb ja esindab väärikalt Eesti Vabariigi huve nii välisministri kui kodanikuna," sõnas Kaljurand.

Postimees uuris Kaljurannalt, kas ta peab vajalikuks, et Martin Helme vabandaks tema ees avalikult. "Mulle ei ole Helme vabandust vaja," vastas ta ja lisas, et tema ei kirjuta riigikogu liikmetele ette nende poliitilisi seisukohti. "Igaüks vastutab oma poliitika ja sõnade eest ise. Mina ei ründa mitte kunagi inimesi nende soo, rahvuse, päritolu jne alusel ning mõistan hukka kõik, kes seda teevad."

Kaljuranna sõnul ei mõjuta "Helme-suguste väljaütlemised" tema otsuseid, kaasa arvatud kandideerida presidendiks. "Ma kuulan, pean nõu ja arvestan nende inimeste arvamustega, kellest ma pean lugu ja kelle arvamus on mulle oluline. Helme nende sekka ei kuulu," märkis välisminister.

Martin Helme teatas teisipäeval Viljandis peetud rahvakoosolekul muu hulgas, et Kaljuranna kui potentsiaalse presidendikandidaadi probleem on lisaks reformierakondlikule seljatagusele tema vene rahvus.

Kaljuranna puhul nimetas Helme esmalt miinusena lähedasi suhteid peaministripartei Reformierakonnaga, kuid nentis kohe seejärel, et tema põhiprobleem on hoopis see, et ta on rahvuselt venelane. Täpsemalt on Kaljuranna ema venelanna ja isa lätlane.

"Ma ei pane Kaljurannale pahaks, et ta on venelane, aga ma ei arva, et venelane võiks olla Eesti president. Maailmas on juba üks riik, kus on venelasest president," sõnas EKRE juhtpoliitik.

 

Peamised teemad