05:20 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Poliitika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
4511025

Kolmapäeval lendasid kaks Venemaa pommituslennukit Ameerika sõjalaeva üle vaatama. Pentagoni andmetel lähenes Su-24 laevale vähem kui 10 meetri kaugusele. Venemaa Kaitseministeeriumi ametlik esindaja kindralmajor Igor Konošenkov teatas, et lendurid tegid USA sõjalaeva juurest ärapöörde kõiki ohutusnõudeid järgides.

TALLINN, 15. aprill — Sputnik. Ilmselt peaks USS Donald Cook'i nime muutma, vähemalt liignime ära vahetama. Sest, nagu öeldakse, nii nagu laevale nime paned… Laulust ei saa sõnu välja visata (vihje Venemaa kunagise kultuslaulja Vladimir Võssotski tuntud laulule "Miks aborigeenid Cook'i nahka panid" — Sputnik). Mihhail Šeinkman Balti merel toimunud vahejuhtumist.

USA-le tulid äkki rahvusvahelised reeglid meelde. Neil juhtub seda vaid siis, kui hirm nahavahele poeb. Ega see pole mingi võõrasse riiki sissetungimine, kus keegi neile vastupanu osutada ei suuda. Nüüd aga tuleb äkki korralikkust üles näidata. Teistel. "See intsident… on karjuvas vastuolus rahvusvahelistes vetes ja õhuruumis toimivate teineteise läheduses tegutsevate sõjavägede professionaalsete normidega," on Valge maja esindaja Josh Earnest nördinud. "Professionaalne" nende arusaama järgi tähendab, et neid ei tohi segada maailma vallutamast. Või äärmisel juhul mitte hirmutada neid ja mitte neil selleks isu ära ajada.

Kuigi kaks Vene Su-24 pommituslennukit ja Ka-27 kopter sooritasid Balti merel 30 meetri kaugusel hävitajast USS Donald Cook kõigest lihtlabase manöövri, siis esiteks, selles kohas on meri kõigi oma, neil oli selleks õigus ja juridiliselt oli kõik korrektne. Teiseks, see toimus vaid 70 km kaugusel Kaliningradist. Nii et seda peaksime alles arutama, kes kelle läheduses ohtlikult tegutses. Kuid "ei teinud ju midagi, lähenes vaid," liputatakse nüüd Washingtonis saba. Nagu nende Venemaa piiride ääres toimuv mereväeõppus ei kannakski nime "Atlantic Resolve" ehk "Otsustav lahendus Atlandilt". Selle otsustavusega, tõsi küll, on tekkinud tõsiseid raskusi.

Polnud siin üldse mingit "sabinat" ega trikki. "Cook'ile" avaldati muljet vaid enda näitamisega. Kui meremehed pardal olid üldse kunagi oma oletatavat vastast näinud, siis vaid õppefilmides. Aga nüüd, täies elusuuruses "suškasid" nähes läks neil ilmselt kogu elu ühe hetkega silme eest mööda. Ja siis veel kord, lennukid sooritasid manöövrit mitu korda.

Nii et aega minevikku meenutada oli meeskonnal küll. Ka kahe aasta tagust ehmatust. See oli samuti aprillikuus, kuid hoopis Krimmi lähistel. USS Donald Cook sai ka toona samasugust Su läheduse emotsiooni tunda. Ja proovige nüüd veel laeva meeskonda veenda, et mürsk  samasse auku kaks korda ei kuku. Nende peale, tegelikult, ei saanudki kukkuda, ka teoreetiliselt mitte. Vene pommitajad lendasid vaid niisama, naljaviluks, ilma relvastuseta. Lihtsalt kõigutasid tiibu ja jätsid maha kimbu unustamatuid mälestusi.

Ameerika sõjalaeva jaoks pole vahet, kas ollakse Mustal või Balti merel, kohtudes Su-ga tardub kõik. Liigutadagi ei saa. Mitmeotstarbeline õhutõrjekompleks "Aegis", tiibraketid "Tomahawk", kõik see muutub vaid kasutuks metallihunnikuks. Vanakese 24 arsenalis on midagi raadioelektroonilist, mis paralüseerib igaühe, kes  tema peale mõõgaga tuleb, relvasüsteemid. Tegelikult peaksid nad meile hoopis tänulikud olema lahinguolukorrale maksimaalselt sarnaste tingimuste loomise eest. Muidu mõtlevadki, et neil on igal pool meri põlvini.

Ja muide, progress on ilmne. Eelmisel korral tuli praktiliselt kogu laeva meeskond maale kirjutada. Stressitaluvus polnud vajalikul tasemel. Seekord aga mindi vaid juhtkonnale kittuma. Nemad aga ei kaotanud pead, riputasid video YouTube üles. Võimas! Nagu võidupühal! Lendavad madalalt, on kohe tunda, muljetavaldav! Eriti hästi tuli välja paarisharjutus: kaks paralleelkursil pommitajat lendavad umbes laeva ülemise teki kõrgusel laeva kummastki pardast mööda. Reaktiivmootorite müra summutamas vaid Ameerika "merekarude" paanilised kiljatused. Räägitakse, et lennukid lendasid nii madalalt, et veepinnale tekkis nende reaktiivjoast väike lainetus. Aga võibolla ei olnudki see põhjustatud reaktiiv-, vaid mingitest muudest jugadest.

Ilmselt tuleks USS Donald Cook'i nimi lihtsalt ära muuta, vähemalt liignimi. Muidu, teate, nagu laevale nimi panna… Ühesõnaga, laulust ei saa sõnu välja visata. Ja ameeriklased võiksid mitte ainult materiaalosa, vaid ka vene klassikat õppida. Seisab ju laulusalmis:
"ärge võõraid niudeid rabage, kui päitseid hoidmas pole pruut,
mäletate, kui's Austraalia randa jõudis nüüdseks nahka pandud Cook.

("не хватайтесь за чужие талии, вырвавшись из рук своих подруг.
Вспомните, как к берегам Австралии, подплывал покойный ныне Кук").

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

Stoltenberg: Vene sõjalennukite ülelennud olid ebaprofessionaalsed
USA komandör: Vene manöövrid ei vasta rahvusvahelistele standarditele
Vene hävitajad tegid Läänemerel USA sõjalaeva kohal ülelende.
Vene kaitseministeerium ei nõustu USA avaldusega Su-24 ohtlikust lennust
Allikas: Vene hävitajad tegid Läänemerel USA sõjalaeva kohal ülelende

Peamised teemad