21:40 22. Märts 2018
Tallinn+ 0°C
Kuula otse
Süürias Aleppo ümbruses on sel nädalal sõjategevuses surma saanud vähemalt 210 inimest.

Assadi tagasiastumine on Süüria opositsiooni võtmenõue

© Sputnik / Илья Питалев
Poliitika
lühendatud link
11 0 0

Süüria opositsioon tõrjus Genfis ÜRO erisaadiku ettepaneku, mis jätaks Bashar al-Assad presidendiks koos opositsiooni valitud kolme asetäitjaga, ütles kolmapäeval allikas opositsioonist.

TALLINN, 17. aprill — Sputnik. Staffan de Mistura tegi ettepaneku jätta Assad üleminekuperioodiks võimule reede hilisõhtul aset leidnud kohtumisel opositsiooni katusorganisatsiooni Läbirääkimiste Ülemkomiteega (HNC).

"Ta pani ette, et president Bashar al-Assad nimetaks ametisse kolm meie valitud asepresidenti ning annaks oma sõjalised ja poliitilised volitused neile üle," märkis allikas, teatab BNS.

"Sisuliselt jääks Assadile nõnda tseremoniaalne positsioon…. Kuid me lükkasime ettepaneku kategooriliselt tagasi."

HNC ja Süüria valitsuse delegatsioonid võtavad Genfis osa järjekordsest kõnelustevoorust, et teha lõpp viis aastat Süürias väldanud kodusõjale.

ÜRO sellekohane algatus näeb ette poliitilist üleminekut, uut põhiseadust ning parlamendi- ja presidendivalimiste korraldamist hiljemalt 2017. aasta septembris.

Assadi tagasiastumine on Süüria opositsiooni võtmenõue alates ülestõusu puhkemisest 2011. aastal, kuid Damaskus tema lahkumist võimalikuks ei pea.

Kui opositsioon nõuab üleminekuvõime ilma Assadita, siis režiim on öelnud, et soovib laiemat "ühtsusvalitsust".

HNC allika sõnul tutvustas de Mistura oma ettepanekut kui võimalust vaidlused ummikust välja viia.

"Sel viisil saaks president anda üle oma eesõigused, mis põhinevad praegusel põhiseadusel, milles ei sisaldu üleminekuorgani moodustamine," lisas allikas.

Tema sõnul ütles de Mistura läbirääkimiskomiteele, et ettepanek ei ole tema isiklik seisukoht, vaid ta lootis kuulda seisukohti.

HNC kõneisik Salem al-Meslet ütles reedel AFP-le, et Süüria opositsioon on valmis üleminekuperioodil koostööks režiimi diplomaatide ja tehnokraatidega.

Ta kinnitas, et Assadil või kellegi teisel, kes on mänginud võtmerolli 270 000 inimese elu nõudnud kodusõjas, ei saa selles kohta olla.

Assadi saatus on üks peamisi komistuskive püüdlustes jõuda üleminekuvalitsuses kokkuleppele. Damaskus on nimetanud igasuguseid jutte presidendi võimult kõrvaldamisest punaseks jooneks.

Süürias kehtib alates 27. veebruarist relvarahu, mis ei laiene äärmusrühmitustele Islamiriik (IS) ja Al-Nusra Rinne, ent millega on end sidunud relvarühmitused, mida esindab kõnelustel Süüria valitsusega opositsiooniühendus Läbirääkimiste Ülemkomitee (HNC).

Süürias Aleppo ümbruses on sel nädalal sõjategevuses surma saanud vähemalt 210 võitlejat, teatasid aktivistid reedel.

Hukkunuist 82 on valitsusvägede sõdurid ja valitsusmeelsed võitlejad, 94 Al-Qaeda haru Al-Nusra Rinde liikmed ja 34 äärmusrühmituse Islamiriik (IS) pühasõdalased, teatas vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

Viis aastat kestnud Süüria konfliktis on hukkunud üle 270 000 inimese ja kodutuks jäänud miljoneid.

 

Peamised teemad