23:18 07. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0885
  • RUB82.5675
Poliitika
lühendatud link
0 0 0

Läti on varem teatanud, et kahju, mis nõukogude ajal riigi majandusele tekitati, hinnatakse 185 miljardile eurole. Senaator Franz Klintsevitš leiab, et Riia pretensioonid on alusetud. Ta rõhutas, et Balti riike finantseeriti NSV Liidus paremini, kui Venemaa alasid.

TALLINN, 19. aprill — Sputnik. Venemaa, kui NSV Liidu õigusjärglane ei ole Lätile midagi võlgu, nõukogude ajal oli Lätil koos teiste Balti vabariikidega tagatud prioriteetne finantseerimine, millega ta ehitas üles oma tänase majanduse, leiab Venemaa Föderatsiooninõukogu julgeoleku- ja kaitsekomitee esimehe esimene asetäitja Franz Klintsevitš, teatab RIA Novosti.

Nõukogude okupatsiooni tekitatud kahju hindamiskomisjoni esindaja Ruta Pazdere on varem teatanud, et kahju, mis tekitati Läti majandusele nõukogude võimu aastatel hinnatakse 185 miljardile eurole.

"Kui jutt juba sellele läks, peab veel vaatama, kes kellele võlgu on. On teada, et kõik parim, mida tol ajal riigis toodeti, saadeti Balti liiduvabariikidesse, see oli omamoodi sotsialismi vaateaken. Lätit, Leedut ja Eestit finantseeriti palju mastaapsemalt, kui põliseid vene alasid. Praegu elevad need riigid nõukogude pärandist, midagi enda oma luua ei ole neil õnnestunud," ütles senaator agentuurile RIA Novosti.

Ta lisas, et peab "kõiki neid jutte tekitatud kahjust pehmelt öeldes kohatuteks".

Klintsevitši arvates on kahtlane ka see metoodika, millega Läti väidetavalt tekitatud kahju suuruse välja arvutas.

"Puhas poliitika, kusjuures räpane. Selge, et Läti sõidab sisse mitte Nõukogude Liidule, mida juba ammu enam olemas ei ole, vaid Venemaale," ütles ta.

Läti leiab, et oli aastatel 1940 kuni 1991 NSV Liidu poolt okupeeritud. Venemaa sellist küsimusepüstitust ei tunnista. Nõukogude okupatsiooniga tekitatud kahju hindamiskomisjoni moodustas valitsus ja seda finantseeritakse riigieelarvest. 2015. aasta novembris kirjutasid Balti riikide justiitsministrid alla koostöömemorandumile, mis näeb ette tegevuse koordineerimist "nõukogude okupatsioonikahju" hüvitamise nõude esitamisel Venemaale.

 

 

Peamised teemad