03:29 20. Jaanuar 2018
Tallinn-2°C
Kuula otse
G7 kohtumine Hiroshimas.

Jaapan ja Lõuna-Korea suhtuvad Obama tõenäolisesse visiiti Hiroshimasse erinevalt

© REUTERS / Jonathan Ernst
Poliitika
lühendatud link
8 0 0

Kuigi USA president ei ole esialgu kinnitanud sellise külaskäigu plaane ega kavatsust saada esimeseks Ameerika riigipeaks, kes on külastanud Hiroshimat pärast 1945. aasta tuumapommitamist, võib ta seda mõningatel teadetel pärast Jaapanis 26-27. maile planeeritud "Suure seitsmiku" tippkohtumist siiski teha.

TALLINN, 27. aprill — Sputnik. Jaapan ja Lõuna-Korea hindavad USA presidendi Barack Obama maikuus toimuva võimaliku visiidi perspektiivi Hiroshimasse erinevalt. Sellest annavad tunnistust teisipäeval kõlanud avaldused Tokiost ja Soulist, edastab RIA Novosti.

Kuigi USA president ei ole esialgu kinnitanud sellise külaskäigu plaane ega kavatsust saada esimeseks Ameerika riigipeaks, kes on külastanud Hiroshimat pärast 1945. aasta tuumapommitamist, võib ta seda mõningatel teadetel pärast Jaapanis 26-27. maile planeeritud "Suure seitsmiku" tippkohtumist siiski teha. Seejuures teatati möödunud nädalal Jaapani välisministeeriumist, et Tokio ja Washington ei tegele praegu Obama visiidi kooskõlastamisega.

Hiroshima linnapea, kelle sõnu tsiteerib agentuur Kyodo, andis mõista, et Obama poolt aatomipommi ohvriks olnud linna külastamine omab hoopis suuremat tähtsust tuumarelvastuse vähendamise seisukohalt, kui tuumapommiplahvatuse üle elanud linnaelanike poolt temalt vabanduste nõudmine.

"Pommitamise üle elanud inimesed tahaksid pigem, et ta tuleks külla seoses tuumarelvastuse vähendamisega, kui et ta loobuks sõidust hoopis, kui me vabandusi nõudma hakkame," ütles ta.

Lõuna-Koreas aga suhtutakse 20. sajandi ajaloosse ja Obama visiiti Jaapaniga võrreldes erinevalt. Agentuuri Yonhap andmetel soovitas riikliku välispoliitika probleemide uurimise instituudi juht Sin Don Ik Obamale Hiroshima visiidi ajal jaapanlastele meelde tuletada nende "vastutust Teise maailmasõja eest".


"Kui Korea Vabariigi ustava liitlase USA president külastab Hiroshimat Korea poolsaarel praegu valitseva tõsises rahvusvahelise julgeoleku olukorra tingimustes, siis oleme veendunud, et tal oleks oluline selgitada Jaapanile tema vastutust Teise maailma eest," ütles Sin Don Ik.

Nagu märgib Yonhap, võib Obama visiit Hiroshimasse aidata esitleda Jaapanil end sõja ohvrina, mitte agressorina ja sellega kaasa aidata revisionismile selles riigis.

"Jaapani katsed aatomipommi ohvreid esile tuua, samal ajal kui Jaapani kahetsus agressiooni suhtes oma ajaloos väheneb, sunnib meid mõtlema sellele, et Jaapan teeskleb ohvrit, vältides vastutust kuriteo toimepanemise eest," teatas Lõuna-Korea politoloog.

1945. aasta augustis heitsid Ameerika piloodid Jaapani linnadele Hiroshimale ja Nagasakile aatomipommid. Tuumaplahvatuses ja selle tagajärgede tõttu hukkus Hiroshimas 140 tuhat ja Nagasakis 74 tuhat inimest. Valdav enamus ohvritest olid tsiviilisikud. Aatomipommide heitmine Hiroshimale ja Nagasakile on inimkonna ajaloos ainuke tuumarelva sõjalise kasutamise juhtum.

Kuni käesoleva ajani ei ole ükski Ameerika liider Hiroshimat ega Nagasakit väisanud. Siiski külastas USA riigisekretär John Kerry "suure seitsmiku" välisministrite tippkohtumisel aprillis Hiroshimas Maailmaparki, mis on pühendatud Ameerika aatomipommitamise ohvritele. Mitmed eksperdid leiavad, et USA administratsiooni selline samm võib anda tunnistust, et "suure seitsmiku" liidrite tippkohtumisel võib aatompommi tõttu kannatanud linna esimest korda sõjajärgses ajaloos külastada ka Ameerika Ühendriikide president.

 

 

Peamised teemad