17:12 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Poliitika
lühendatud link
5921

Lisaks poolesajale Ameerika võitlejale tuleb sügisest Süüria kohalikule, väga mõõdukale opositsioonile appi veel 250. Kokku siis 300.

TALLINN, 27. aprill — Sputnik. Muide, Barack Obama ei pruukinud abiväe suurust rehkendades üldsegi mitte Termopüülide lahingut silmas pidada, rääkis raadio Sputnik eetris Mihhail Šeinkman.

Ameerika Ühendriikide Lähi-Ida poliitikasse on lõpuks ometi ka midagi kangelaslikku ilmunud. Lisaks sõnadele, muidugimõista. Nüüdsest siis ka arvud. 300 ameeriklast on ju nagu 300 spartalast. Mitte need haledad poolsada sõdalast, kelle saavutused võitluses Islamiriigiga (Venemaal ja paljudes teistes riikides keelatud terroriorganisatsioon) olid teada vaid Washingtonile. See on juba kõneväärt.

USA eriväed Süürias. Muide, Barack Obama ei pruukinud abiväe suurust rehkendades üldsegi mitte Termopüülide lahingut silmas pidada, vaid võttis näidiseks mingi väga tingliku Läti kaasaegse kogemuse, kus kaks-kolmsada tähetriibulist eriväelast tõenäolise vastasega hiilgavalt "hakkama saavad".

Sest laias laastus ei kuulu nende ülesannete hulka Süürias hoopiski "oma tagumiku tule alla viimine", ikka võõra. Ehk nagu formuleeriti nende tegutsemispõhimõtted möödunud sügisel, enne esimese instruktorite grupi saatmist: "õpeta, nõusta, aita". Aga see pole üldse seesama, mis "tulin, nägin, võitsin". Mitte sõjavägi, vaid "õppenõukogu". USA, nagu selgitas kõrgema ülemjuhataja kavatsust Riigidepartemangu esindaja John Kirby, ei kavatse laiaulatuslikke operatsioone läbi viia.

"Me tahame lihtsalt kasu lõigata sellest, mis toimib," rääkis ta. See ei käinud hoopiski Venemaa õhujõudude, vaid ikka nende samade 50 nähtamatu erivägede võitleja kohta, kes on end juba sisse seada jõudnud. Kusjuures pole üldse kindel, et spartalikes tingimustes. Igatahes Afganistanis oskasid USA sõjaväeametnikud endale püsti ajada kõigi mugavuste ja ööpäevaringse valvega villad kogumaksumusega 170 miljonit dollarit. Süürias ei ole eelarve ja mastaap muidugi päris see, kuid "ehitada" kavatsevad ameeriklased ka siin.

Kusjuures mitte ainult opositsioonivõitlejatele. On tõenäoline "Berliini müüri" Lähis-Ida analoogi kerkimine. John Kerry pakkus ju Moskvale jagada omavahel mõjupiirkonnad. Või nagu tema neid nimetas — "monitooringutsoonid". Küllap selleks, et oma territooriumi märgistada, ongi Washingtonile neid kolme sadat sõdalast vaja. Otsustati, et tagumine aeg on "nähtamatu rinne" muuta "teiseks rindeks". Muidu magatakse õige aeg maha ja jõuad sa siis enam oodata, millal Raqqa mäe otsast vilet annab.

Relvastatud ülestõusnute drillimise ülesannet neilt loomulikult keegi ära ei võta. Nagu moondamisülikondagi maskeeringuks. Kuid elusa kohaloleku efekt selles ju seisnebki, et "õiged" kõrilõikajad ei pelgaks ameerika lipu kaitse all oma tööd teha. Pentagon on endiselt kindel, et vaid see Balti riigid okupatsioonist päästabki. See ei ole muidugi see kurikuulus "plaan B".

Pigem on see blää-blää-blää, nagu meie lapsed räägivad ja näitavad veel keeltki, et vaadake kui peenelt me teid tillist tõmbasime. Sest enne, kui Venemaa õhujõud ja Assadi armee sotti saavad, kes on "who" ja mis peamine, kus, et neile mitte pihta saada, on nad oma eraldusmüüri vundamendi juba maha pannud. Et oleks nagu Berliinis 1945-ndal. Selleks, tõsi küll peab kõigepealt võitma. Või vähemalt end võitjaks arvata laskma. Aga seda saavad nad teha vaid ühel moel, jällegi nagu Baltimaades. Kus vastane on eranditult vaid "tõenäoline".

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

 

Peamised teemad