03:01 21. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB74.0532
Vene Föderatsiooni kaitseminister Sergei Šoigu.

Šoigu: Brüssel räägib Moskvaga "range kooliõpetaja toonil"

© Sputnik / Евгений Биятов
Poliitika
lühendatud link
6843

Šoigu: Brüssel räägib Moskvaga "range kooliõpetaja toonil"

TALLINN, 27. aprill — Sputnik. Kaitseminister Sergei Šoigu leiab, et Brüssel räägib Moskvaga nagu range kooliõpetaja, kes ulaka koolipoisiga tõreleb.

"Brüsselist ja reast teistest pealinnadest muudkui kärgitakse meie peale ja kui dialoogi võimalikkusest räägitaksegi, siis vaid enda jaoks prioriteetsetes küsimustes ja loomulikult range kooliõpetaja toonil, kes ulaka koolipoisiga tõreleb.

Minister märkis, et Venemaa vastu peetakse karmi ja kompromissitut infosõda, kõlavad avaldused Moskva-poolsetest ähvardustest ja tema sõjalise heidutamise vajadusest. Tema sõnul "tiražeeritakse selliste avalduste kinnituseks absurdset teesi, nagu oleks Moskva jõudnud "NATO lävele"". "Ühesõnaga, kõik on jalgadelt pea peale pööratud," ütles minister.

"Venemaa sõjaline koostöö NATO ja EL riikidega on külmutatud ja seda mitte meie süül," märkis Šoigu. Ta rõhutas, et Venemaa ei ole NATOga suhete taastamise vastu, kuid see on võimalik vaid vastastikusel ja rahvuslike huvide austamise põhimõttel. "Me eelistame suhelda alliansiga läbirääkimistelaua taga, mitte läbi relvasihikute," lisas ta.

Venemaa on võidurelvastumise vastu, kuid USA ja NATO tegevus sõjalise taristu paigaldamisel Venemaa piiride vahetus läheduses sunnivad Moskvat tarvitusele võtma adekvaatseid sõjalis-tehnilisi meetmeid, teatas Šoigu.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov rõhutas rahvusvahelisel julgeolekukonverentsil esinedes, et NATO-Vene Nõukogu istungi tulemused kinnitavad Euroopa julgeolekualase olukorra ummikseisu.

"Nagu kinnitas hiljutine saadikute tasemel NATO-Vene Nõukogu istung, mis toimus Põhja-Atlandi alliansi tungival soovil pärast nende enda initsieeritud pikka vaheaega, on Euroopa julgeolekualane olukord endiselt ummikseisus," ütles Lavrov.

Venemaa välispoliitilise ametkonna juhi sõnul oli Venemaa ja NATO külmutatud praktiliste koostööprojektide hulgas ka ühine vastutegevus terrorismile.

Kuid tõsiseltvõetavat julgeolekuarhitektuuri on Euroopas ilma Venemaata võimatu luua, leiab Lavrov.

"Mul on võimatu mitte nõustuda Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga, et ilma koostööta meie riigiga on Euroopa julgeolekuarhitektuuri võimatu luua," ütles Venemaa välisminister.

V Moskva rahvusvaheline julgeolekukonverents toimub Moskvas 27.-28. aprillini. Päevakorra keskne teema on võitlus rahvusvahelise terrorismiga.

Konverentsist võtavad osa 80 riigi esindajad, kolm asepeaministrit, umbes 20 erinevate riikide kaitseministrit, 15 peastaabiülemat, mitmesuguste sõjaväeametkondade ametlikud delegatsioonid, kokku umbes 500 külalist.

 

Peamised teemad