19:59 19. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1588
  • RUB73.5585
USA peab lõpetama agresiivse demokraatliku korra hektestamise teistes riikides.

Politoloog: hegemoonia ja usk oma kõikvõimsusesse on muutunud USA jaoks haiguseks

© Sputnik / Владимир Пирогов
Poliitika
lühendatud link
3421

USA peab lõpetama agresiivse demokraatliku korra kehtestamise teistes riikides ja asuma aktiivselt tööle oma sisepoliitika muutmise kallal.

TALLINN, 27. aprill — Sputnik. USA saab demokraatia eksportimisega ääretult kehvasti hakkama, leiab Harvardi professor Stephen Walt. Politoloog Anatoli Petrenko arvates on ameeriklaste aastaid kestnud veendumus, et nemad valitsevad maailma, saanud omal kombel sõltuvuseks.

USA peab lõpetama agressiivse demokraatliku korra kehtestamise teistes riikides ja asuma aktiivselt tööle oma sisepoliitika muutmise kallal. Nõnda väitis Harvardi ülikooli rahvusvaheliste suhete teaduskonna professor Stephen Walt.

Mõjukas ajakirjas Foreign Policy avaldatud artiklis kirjutab ta esmajoones sellest, et edukalt toimivat demokraatiat ei saa kehtestada väljaspoolt: „Arvata, et ameerika armee suudab teostada demokraatia eksportimist kiiresti ja odavalt — selleks peab olema ikka uskumatult enesekindel!"

Walt pakub USA võimudele välja soovituse innustada teisi riike isikliku eeskujuga. Tema hinnangul saab USA kordades paremini hakkama demokraatia levitamisega üle kogu maailma juhul, kui näitab üoles nende väärtuste kehtivust omal maal.

Sotsiaalse juhtimise akadeemia professori politoloog Anatoli Petrenko arvates on ameerikaliku demokraatiamudeli pealesurumine saanud USA jaoks omamoodi haiguseks.

„Ameeriklased on veendunud, et nemad valitsevad maailma. Ja see mõjutab nende käitumist igas selle aspektis. Visadusega, mis vääriks küll paremaid rakendusi, taovad ameeriklased laupa vastu üht ja sama seina, milleks on demokraatia teistes riikides. Nad üritavad aina eksportida revolutsiooni — küll värvilist, küll oranži, küll lillelist. Seejuures arvestamata, et Lähis-Idas, näiteks, on inimestel hoopis teistsugused hoiakud. See on ju nonsess — kehtestada ameerikalik demokraatia islamimaades! Kuid nad on nii kaua selle mõttega elanud, et nende hegemooniaidee on muutunud haiglaslikuks, justkui narkootikumiks. Ja selle „nõela otsast" nad lahti saada ei suuda. Pealegi võimaldab, minu arvates, USA teatav territoriaalne kaugus ja ookeanitagune eraldatus kõigest sellest, mis keeb Euroopas, Lähis-Idas ja Aasias, neil nii kaua kinni hoida illusioonist, et nad on üldse kõikvõimsad ja haavamatud," ütles Anatoli Petrenko raadios Sputnik.

Kuid ta usub, et ameeriklaste eliit on siiski üha sagedamini hakanud sellise lähenemisviisi õigsuses kahtlema.

„USA-s on palju tarku inimesi, kes hindavad toimuvat adekvaatselt ja seetõttu hakkavad tasapisi pinnale tõusma terve mõistuse võrsed. Walti antud signaal on hea ja huvipakkuv. Jääb loota, et ameeriklaste valitsev meelsus jõuab mõistmiseni, kuivõrd ekslik on see kontseptsioon, et „me toome teile oma tääkide najal demokraatia"," märkis politoloog.

 

 

Peamised teemad