11:36 30. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Poliitika
lühendatud link
20586

Meedias ilmunud teated Venemaal läbi viidud ülihelikiirusega lennuvahendi prototüübi katsetustest panevad Lääne eksperte muretsema.

TALLINN, 29. aprill — Sputnik. Teated Venemaal läbi viidud katsetustest ülikiire lennuvahendi prototüübiga Läänt murelikuks, kirjutavad meediaväljaanded. Politoloog Andrei Manoilo leiab, et Lääs ja ennekõike USA võivad osutuda sellise relva vastu võimetuks.

Meedias ilmunud teated Venemaal läbi viidud ülihelikiirusega lennuvahendi prototüübi katsetustest panevad Lääne eksperte muretsema, kirjutab Ameerika internetiväljaanne Washington Free Beacon.

Selle relva väljatöötamisele omistatakse Venemaal suurt tähtsust, märgib väljaanne. Juba 2013. aastal teatas Venemaa Valitsuse aseesimees Dmitri Rogozin, et see, kellel saab olema ülihelikiirusel liikuv relv, pöörab "sõjapidamise põhimõtetes uue lehekülje".

USA ja Hiina töötavad samuti ülihelikiirete aparaatidega, tuletab väljaanne meelde. Seejuures teatas USA Kongressi relvajõudude komitee strateegiliste jõudude allkomitee esimees Mike Rogers, et teda teeb üpris murelikuks fakt, et Venemaa ja Hiina on USA-st ülikiire relva väljatöötamises ette jõudnud.

Peale selle töötab Venemaa ülihelikiirusel rakettidega sõjalaevastiku vajadusteks, sealhulgas viienda põlvkonna aatomiallveelaevadele "Husky". Ülihelikiirusega mereväe tiibraketid "Tsirkoon" võetakse relvastusse juba 2018. aastal. Samuti võib Venemaa pressi teadetel järeldada, et strateegiline pommitaja ПАК ДА relvastatakse samuti ülihelikiirusel liikuvate rakettidega.

Moskva Riikliku ülikooli professor, poliitikateaduste doktor Andrei Manoilo leiab, et vaevalt küll Venemaa ülihelikiirusega relvad jõudude tasakaalu maailmas kardinaalselt mõjutavad, kuid võivad siiski muuta selle parameetreid.

"Sellepärast, et ülihelikiirusega relvad on raketid, mis lendavad neli ja pool korda helikiirust ületava kiirusega. Nad on võimelised edukalt vältima õhutõrjesüsteeme, mida USA paigutab Euroopasse ja kavatseb paigutada Lähis-Itta. Seepärast muutuvad Ameerika väegrupeeringud, räägime ennekõike laevadest, sest meie omad katsetavad just laevarakette, selle relvaliigi ees kaitsetuks. Ja see häirib Läänt väga," ütles Andrei Manoilo raadio Sputnik eetris.

Endine Pentagoni analüütik Mark Schneider teatas, et Ameerika ülihelikiiruse programm jääb Venemaa omale alla nii mastaapidelt kui tehnoloogiliste näitajate poolest.

Andrei Manoilo sõnul pole see päris nii.

"Asi on selles, et nad ei ole maha jäänud, neil on üsna perspektiivsed tootearendused, nad on selles suunas üsna oluliselt edasi liikunud. Kuid kui USA-s algas rahanduskriis, külmutati kõik perspektiivsed relvastusealased tootearendused. See tabas ka ülikiirete rakettide ja lennuaparaatide arendust. Meie omad aga vastupidi, suurendasid vaatamata kriisile assigneerinuid sellesse valdkonda ja rebisid ette," märkis Andrei Manoilo.

Tema arvates hakkab USA nüüdsest käituma hoopis ettevaatlikumalt.

"Ameerika sõjalaevad, mis asuvad praegu Vahemerel, Mustal merel ja igal pool mujal üle maailma, hakkavad end kaitsetuna tundma. Nad hakkavad konfliktipiirkondadest pagema. Seepärast siis ka kuulus hävitaja USS "Danald Cook", ma arvan, kus ta küll viimasel ajal välja pole ilmunud, hakkab nüüdsest end ülal pidama märksa ettevaatlikumalt," lõpetas politoloog.

 

 

 

Peamised teemad