00:58 21. September 2018
Kuula otse
  • USD1.1769
  • RUB78.0670
USA väljendas rahulolematust Euroopa tarbijakeskuse poliitikaga, kes on välja astunud geneetiliselt muundatud toiduainete ja hormoonisisaldusega liha leviku vastu Euroopas.

Saksamaa meedia avalikustas USA ja EL salakokkuleppe dokumendid

© Sputnik / Вадим Анцупов
Poliitika
lühendatud link
7880

Muuhulgas ähvardab Washington vähendada autode importi Euroopa Liidu riikidest, kui EL keeldub rohkem Ameerika põllumajandustoodangut ostmast.

TALLINN, 2. mai — Sputnik. USA avaldab Euroopa Liidule märksa suuremat survet niinimetatud Atlandi-ülese kaubandus- ja investeerimispartnerluse ehk vabakaubanduslepingu (TTIP) raames, kui varem arvati, kirjutab Saksa ajaleht Süddeutsche Zeitung viitega talle organisatsiooni Greenpeace poolt edastatud salajastele dokumentidele, edastab RIA Novosti.

Muuhulgas ähvardab Washington vähendada autode importi Euroopa Liidu riikidest, kui EL keeldub rohkem Ameerika põllumajandustoodangut ostmast.

Ühtlasi väljendas USA rahulolematust Euroopa tarbijakeskuse poliitikaga, kes on välja astunud geneetiliselt muundatud toiduainete ja hormoonisisaldusega liha leviku vastu Euroopas.

Washington nõuab, et keeld teatud toodete kasutamisele kehtiks vaid juhul, kui nende toodete kahjulikkus inimeste tervisele on teaduslikult tõestatud.

Enne nende dokumentide avalikustamist avaldasid läbirääkimiste mõlemad pooled, et USA suhtub mõistvalt eurooplaste kartustesse, kuid nüüd kujuneb asjast hoopis teine pilt, kirjutab väljaanne.

EL keelustab sellised tooted isegi väikseima ohu korral, USA aga vaid siis, kui keegi on nende tarvitamise tagajärjel juba kannatada saanud, täpsustab Saksa ajaleht.

"Dokumentide põhjalik uurimine näitas, et pea kõik hirmud seoses USA plaanidega toiduaineteturul TTIP raames, osutusid õigustatuks," kommenteeris olukorda Saksamaa tarbijaorganisatsioonide föderatsiooni esimees Klaus Schulz.

Dokumendid heitsid valgust ka pooltevahelistele lahkhelidele seoses õigussuhete ja seadusandlike regulatsioonidega. USA tahaks oluliselt piirata Euroopa
Ekspertide arvates võib see tekitada tõsist kahju EL ökoloogilisele olukorrale. Süddeutsche Zeitung toob järgmise näite: Euroopa Liidus on kosmeetikatoodete tootmisel keelatud kasutada 1382 erinevat kemikaali, USA-s vaid 11.

"See, mida avalikkusel õnnestus nendest salajastest läbirääkimistest varem teada saada, tundus košmaarina. Nüüd me teame, et see võib varsti reaalsuseks saada," kommenteerib olukorda Greenpeace kaubandusekspert Jürgen Knirsch.

Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström ütles teisipäeval, et lekkinud dokumendid "peegeldavad vaid mõlema poole läbirääkimispositsioone. Pole mingi üllatus, et on valdkondi, kus EL-i ja USA seisukohad on erinevad," lisas volinik, teatab BNS. "Tuleb taas korrata, et ükski EL-i kaubanduslepe ei nõrgenda meie tarbijakaitse-, toiduohutus-, või keskkonnakaitsetagatisi," sõnas Malmström.

Süddeutsche Zeitung märgib, et tänu nendele dokumentidele saab avalikkus kolme aasta jooksul esimest korda teada, kuidas USA ja EL vahelised vabakaubanduskokkuleppe läbirääkimised kulgesid. Varem pidid nad selles vaid oletusi tegema.

 

 

Samal teemal

Obama sõitis Euroopat hävitama. Euroopa jäi mõttesse

Peamised teemad