08:28 25. September 2018
Kuula otse
  • USD1.1773
  • RUB77.5752
Suurbritannia keskpank valmistub võimalikuks lahkumiseks Euroopa Liidust.

Suurbritannia keskpank valmistub võimalikuks lahkumiseks Euroopa Liidust

© REUTERS / Dave Smith
Poliitika
lühendatud link
25 0 0

Finantsstabiilsuse ning rahapoliitika ja juhtimise eest vastutavad panga töötajad valmistuvad kõikvõimalikeks segadusteks.

TALLINN, 2. mai — Sputnik. Inglismaa keskpank Bank of England (Inglise Pank) töötab välja tegevuskava erakorralisteks sammudeks juhul, kui Suurbritannia lahkub Euroopa Liidust, teatab RIA Novosti osutusega väljaandele The Financial Times.

Finantsstabiilsuse ning rahapoliitika ja juhtimise eest vastutavad panga töötajad valmistuvad kõikvõimalikeks segadusteks, mida võib kaasa 24. juuniks kavandatud euroliidust lahkulöömise referendum.

Esmajoones korraldab pank kolm täiendavat valuutaoksjonit selleks, et brittide pangasüsteemis jätkuks piisavalt valuutavahendeid, mis kindlustaksid talle jätkusuutlikkuse ka võimaliku kaose korral. Oksjonid toimuvad 12., 21. ja 28. juunil. Inglise Panga rahandus-krediidikomitee uue liikme Michael Saundersi sõnul saab naelsterlingile osaks tohutu surve. Eriti juhul, kui Suurbritannia eraldub Euroopa Liidu valuutakomiteest, võib riigi valuuta väärtus alaneda teiste peamiste kaubanduspartnerite valuutade suhtes 15-20 protsendi võrra. Juhul, kui briti pankadel seetõttu välisvaluutat ei piisa, on Inglise Pank valmis garanteerima selle varud teistele pankadele laenudena, kasutades selleks valuutavahetuslepinguid teiste suurte keskpankadega.

Investec Panga peaökonomisti Philip Shaw sõnul on valuutavahetustehinguid vaja rakendada ainult „küllalt äärmuslikes tingumustes". Ta märkis ka, et Inglise Pangal tuleb esitada omapoolne avaldus pangasüsteemi tervisliku seisundi kohta, et taastada usaldus elanike hulgas.

Michael Saunders märkis, et isegi kui Ühendkuningriigi keskpangal õnnestub hakkama saada turukonjunktuuri kõikumistega kohe pärast Suurbritaannia võimalikku eraldumist EL-ist, tekib pangal „ulatuslik poliitiline dilemma" laenuhoiuste intressimääradre suhtes.
Riigi varakantsler George Osborne märkis, et naela nõrgenemine tõstab intressimäärasid, mis toob kaasa hüppeliselt kasvava inflatsiooni ja halvendab elanikkonna finantsolukorda.

 

 

Peamised teemad