07:53 25. September 2018
Kuula otse
  • USD1.1773
  • RUB77.5752
Miljardär Donald Trump kindlustas endale tegelikult USA vabariiklaste partei presidendikandidaadi koha.

Donald Trump sai vabariiklaste presidendikandidaadiks

© REUTERS / SHANNON STAPLETON
Poliitika
lühendatud link
2110

Miljardär Donald Trump kindlustas endale tegelikult USA vabariiklaste partei presidendikandidaadi koha, võites eelvalimised Indiana osariigis, mille järel tema peamine rivaal Ted Cruz langes edasisest konkurentsist välja. Hillary Clinton ei ole endale kohta demokraatide nominatsiooniks seni veel kindlustanud.

ТАLLINN, 4. mai — Sputnik. Donald Trump tõepoolest vabariiklaste partei kandidaadiks USA presidendi ametikohale pärast seda, kui tema viimane tõsine võistleja Ted Cruz langes presidendirallist välja, kaotades teisipäeval toimunud eelvalimised Indiana osariigis, teatab RIA Novosti.

Cruz sai endale 572 delegaadi hääled. Texase senaator lootis, et USA kirdeosariik võimaldab tal oma kandidatuuri taaselustada, kuid seda ei juhtunud. Cruz kogus eelvalimistel Indianas ainult 37% häältest Trumpi 53% vastu.

Trump tänas Cruzi läbitud võitluse eest vaatamata sellele, et veel mõned tunnid tagasi käis kandidaatide vahel äge sõnasõda koos laskumisega isklike solvanguteni.

„Ta on põrgulik konkurent, ta on karm, tark noormees. Sellel noormehel on vapustav tulevik," ütles Trump. „Ted käitus väga julgelt. Me toome esile Vabariikliku Partei ühtsuse," lisas ta.
Donalt Trump, kes astus poliitilisele areenile vaid 10 kuud tagasi, ei ole veel kogunud nominatsiooniks vajalikku 1237 häält, kuid arvestades ülejäänud osariike, kus ta läheb eelvalimistele praktiliselt konkurentsitult, on need hääled talle tagatud.

Ülejäänud osariikides piisab Trumpile üksnes võidust neist suurimas — Californias —172 delegaadi häälega. Eelvalimised seisavad ees veel Lääne-Virginia, New Jersey, Washingtoni, Oregoni ja New Mexico osariigis, kus Trumpil on samuti šansid koguda vajaliku arvu delegaatide toetus.

Vabariiklaste seas jätkab presidendirallit Ohio kuberner John Kasich, kuid temal on hääled 156 delegaadilt, samas kui Trumpil on neid arvestuslikult 1043.

Trump kinnitas oma tegelikku kandidaadistaatust teatades, et kavatseb võtta võidu Hillary Clintonilt novembrikuu üldistel presidendivalimistel.

„Me võidame, me võidame novembris. Me võtame suure võidu. Ameerika saab olema esimesel kohal," teatas Trump oma poolehoidjatele.

Vabariiklaste eliit, kes seni on olnud Trumpi kandidatuuri vastu, on hakanud ilmutama lojaalsust ühtsele kandidaadile. Vabariiklaste rahvuskomitee esimees Reince Priebus kutsus oma parteid üles koonduma Donalt Trumpi ümber, kes on tegelikult kindlustanud endale nominatsiooni USA presidendi ametipostile.

"Donald Trumpist saab Vabariikliku Partei tegelik presidendikandidaat, me kõik peame ühendama oma jõu selleks, et tagada Hillary Clintoni lüüasaamine," kirjutas Priebus Twitteris.

Clinton on favoriit, kuid nominatsiooni demokraatide poolt ei ole veel kindlustanud

Hillary Clinton ei ole seni veel kindlustanud endale nominatsiooni Demokraatliku Partei poolt, kuid on valimiste vaieldamatuks favoriidiks.

Indiana osariigis, kus demokraatidele kuuluvad proportsionaalse süsteemi alusel 83 delegaadi hääled, võitis USA endise riigisekretäri konkurent — Vermonti senaator Bernie Sanders. Pärast häälte kokkulugemist selgus, et Sanders sai 53% ja Hillary Clinton ligi 47% Indiana delegaatide häältest.

Pärast võitu Indianas on Sanders kogunud ligikaudu 1409 delegaadi hääled, Clintonil on partei kongressilt 1699 häält. Samas on Clintonil veel enam kui 500 „superdelegaadi" hääled — partei eliidilt, kes ei ole seotud valimiseelsete lubadustega.

Nominatsiooniks on vaja koguda 2383 delegaatide häält. Arvestades, et demokraatidel jagunevad hääled kõigis osariikides proportsionaalselt, oleks Sandersil Clintonile väljakutse esitamiseks vaja võita kõigis ülejäänud osariikides suure ülekaaluga.

Senaator on juba teatanud, et alla anda ta ei kavatse ja läheb lõpuni. „Clintoni valimisstaap arvab, et kampaania on edukalt lõpule jõudnud. Ta eksib," ütles Sanders pärast oma võitu Indianas.

 

 

Peamised teemad