00:59 21. September 2018
Kuula otse
  • USD1.1769
  • RUB78.0670
Donald Trump.

Donald Trump: suhted Vladimir Putiniga algavad hästi

© Sputnik / Алексей Филиппов
Poliitika
lühendatud link
31 0 0

Donald Trump on jäänud USA vabariiklaste ainsaks presidendikandidaadiks pärast seda, kui tema konkurendid Ted Cruz ja John Kasich on valimisvõitlusest välja langenud. Miljardär leiab, et presidendiks valimise korral kujunevad tal Venemaa riigipea Vladimir Putiniga head suhted.

TALLINN, 5. mai — Sputnik. Vabariikliku partei kandidaat USA presidendivalimistel Donald Trump teatas, et tema suhted Venemaa presidendi Vladimir Putiniga algavad hästi, edastab RIA Novosti viitega agentuurile CNN.

"Ma arvan, et meie suhted võiksid olla head. Siiamaani on nad alanud hästi. Ta on öelnud, et Trump on geenius," ütles miljardär intervjuus Ameerika telejaamale.

Kuid Venemaa liider ei ole sellist hinnangut andnud, 2015. aasta detsembris toimunud pressikonverentsil ütles ta, et "Trump on väga ere, kahtlemata andekas isiksus. Pole meie asi tema väärtusi hinnata." Seejuures märkis ta, et avaldused, mida Donald Trump kasutab oma populaarsuse tõstmiseks on siseasi, mis Venemaad ei puuduta.

Kommenteerides intsidente Vene lennukite tuvastuslendudega sõjalaeva ja luurelennuki juurde teatas Trump, et "see on lugupidamatuseavaldus meie sõjaväelaste, riigi ja presidendi suhtes".

"Ma oleksin talle (Putinile) helistanud ja öelnud: ära seda rohkem tee," ütles Trump.

Varem on ta soovitanud Venemaa hävitajad, mis USA lennukitele ohtlikult lähenevad, alla tulistada.

Donald Trump on kuu enne USA presidendi eelvalimiste lõppu jäänud vabariiklaste ainsaks presidendikandidaadiks. Neljapäeval, pärast Indianas toimunud eelvalimistel saadud kaotust, teatasid kaks tema vastaskandidaati, Texase senaator Ted Cruz ja Ohio kuberner John Kasich valimiskampaania lõpetamisest.

Moskva on valmis pärast valimisi töötama ükskõik millise Ameerika liidriga

Venemaa president Vladimir Putin teatas aprillis toimunud otse-eetris, vastates küsimusele, kes on Venemaa jaoks halvem USA presidendikandidaat, kas Hillary Clinton või Donald Trump, et "tuleb otsida neid, kes on paremad".

"Meie partnerid, siin ei olegi konkreetsetel isikutel tähtsust, kui nad hakkavad lähtuma oma erilisuse väärarusaamast, siis saab see tähendama, et nad hakkavad pretendeerima oma erilisele seisundile ja erilistele õigustele. See oleks gnoseoloogiline viga. Tuleb vaadata probleemi tuuma ja tegutseda mitte jõu ega diktaadi positsioonilt, mitte impeeriumimeelse diktaadi positsioonilt, vaid tuleb tegutseda lugupidamisega kõigi oma partnerite suhtes. Ja muidugi ka Venemaa suhtes. Ilma selleta ei ole kaasaegseid, demokraatlikke rahvusvahelisi suhteid võimalik üles ehitada," lisas Putin.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov teatas USA presidendi eelvalimisi kommenteerides, et Moskva on valmis pärast valimisi töötama ükskõik millise liidriga. Tema sõnul arvestatakse Venemaal sellega, et USA uus president mõistab Moskva ja Washingtoni koostöö tähtsust.

"See, et meid vahel kritiseeritakse, nagu oleks meil palju filtreid, millest on võimatu läbi pugeda ja administratiivne ressurss ja veel midagi aga Ameerikal on vaid üks filter — raha. Kui seal kulutatakse kahe partei peale vähem kui miljard dollarit, siis peetakse seda juba imelikuks ja naljakaks aga kui kulutatakse miljard, siis sponsorid hakkavad juba millegagi arvestama, see ei ole ju pelgalt heategevus. Seal on osa inimeste puhtast südamest tehtud annetusi, kuid on ka tohutu hulk korporatiivseid makseid. Pärast võetakse seda kõike muidugi arvesse. Nii et ootame ära ja oleme valmis töötama iga USA liidriga lootuses, et ta tunnetab Venemaa —Ameerika koostöö tähtsust paljude probleemide lahtiharutamisel, mida maailmas ei ole viimase kaheksa aastaga sugugi vähemaks jäänud," teatas Lavrov.

Moskvas arvestatakse sellega, et USA uus president ei hakka Venemaad välja käima peamise ohuallikana. Venemaa välisministri sõnul, keda ameeriklased ka ei valiks "igal juhul saab ta olema Ameerika Ühendriikides meie partneriks."

"Me loodame, et partner saab olema nii kokkuleppevõimeline, kui ka järjekindlam selles, et ta ei hakka meiega koostööpüüdlust paljudes rahvusvahelise elu küsimustes, mida ilma meieta lahendada pole võimalik ja nad saavad sellest aru, siduma samaaegse püüdlusega esitleda meid ikkagi kui peamist ohtu, looma takistusi meie osalemisele rahvusvahelises rahandussüsteemis, valuutasüsteemis ega torkima teisi riike, et nood järgiksid USA eeskujul Venemaavastast kurssi. Ma loodan, et sellist ebajärjekindlust ei tule ja ameerika rahva tahet hakkama me loomulikult austama," ütles Lavrov.

Seejuures märkis minister, et mõttetu on arutleda selle üle, milline areng oleks Vene-Ameerika suhetele parem.

Ta rõhutas: "Meil on tulnud tegemist teha nii demokraatide kui vabariiklaste administratsioonidega, mõnikord on välja tulnud hästi, teinekord mitte niiväga. Nii et praegu tuleb lihtsalt kannatust varuda ja eelvalimiskampaania lõppemine ära oodata."

 

Peamised teemad