07:52 25. September 2018
Kuula otse
  • USD1.1773
  • RUB77.5752
François Hollande: Prantsusmaa ei nõustu kokkuleppega luua USA ja Euroopa Liidu riikide vaheline transatlantiline vabakaubandustsoon.

Prantsusmaa seisukoht TTIP suhtes on demarš, kuid ettearvamatu

© Ruptly .
Poliitika
lühendatud link
19 0 0

Prantsusmaa ei nõustu kokkuleppega luua USA ja Euroopa Liidu riikide vaheline transatlantiline vabakaubandustsoon (TTIP), teatas Prantsusmaa president François Hollande. Tema sõnul „läbirääkimiste antud etapil ütleb Prantsusmaa „ei““.

TALLINN, 5. mai — Sputnik. Prantsusmaa keeldus toetamast USA ja EL-i vahelise atlandiülese vabakaubandustsooni projekti. Politoloog Aleksei Pilko avaldas Sputniku raadios arvamust, et sellel seisukohal ei ole üksnes Pariis ja selleks on objektiivsed põhjused.

Varem teatas Prantsusmaa väliskaubanduse riigiminister Matthias Fekl, et läbirääkimised transatlantilise kaubanduse ja insvesteeringute partnerluslepingu TTIP üle võivad katkeda. Tema sõnul on selline asjakäik kõige tõenäolisem USA seisukoha tõttu — Brüssel ja Washington on sattunud ebavõrdsesse olukorda. „Euroopa pakub palju, kuid vastu saab väga vähe. Ja see on lubamatu," märkis Fekl. Ühtlasi teatas ta, et Pariis nõuab läbirääkimiste peatamist.

„See, kusjuures mitte ainult Prantsusmaa seisukoht, oli täiesti etteaimatav.Tõtt-öelda, peale Saksamaa kantsleri Angela Merkeli ei ole kedagi, kaasa arvatud saksa ettevõtjad, seda partnerlust eriti agaralt toetamas," ütles Sutniku raadio saates Euraasia kommunikatsiooni keskuse direktor Aleksei Pilko.
Tema sõnade kohaselt mõistavad kõik suurepäraselt, et Euroopa ettevõtted kannavad märkimisväärseid kulusid, kuid majanduslikku kasu lõikab ainult USA.

„Ma ei usu, et seda lepingut toetab Itaalia, kus on kõrgeltarenenud põllumajandus. Kaugeltki mitte kõik Ida-Euroopa riigid ei toeta seda. Läbiräkimisi TTIP üle peeti suletud uste taga, kuid nähtavasti jõudsid need teatud punktini, mil on vaja oma seisukohta avalikult väljendada. Prantsusmaa seisukoht — see on demarš, kuid ta on ettearvamatu," märkis politoloog.

Aleksei Pilko kahtleb, kas kaubandus- ja investeerimispartnerlus EL-i ja USA vahel kunagi üldse tööle hakkab.

„Sest see tähendaks väga suurt kasu ameeriklaste ettevõtetele Euroopa arvel. Euroliidu majandus aga, muide, vaatamata kõigile oma raskustele, ületab sisemajanduse kogutoodangu mahult ameeriklaste oma. Nii et eurooplastel on, mida kaotada. Suure tõenäosusega ei allkirjastata lepingut enne tänavuse aasta lõppu, kui sellele üldse kunagi alla kirjutatakse. Barack Obama lahkub, Merkeli ja Saksamaa seisukohad pole samuti päris selged, ja sellele ideele tõmmatakse vaikselt pidurit. Vastasel juhul kaotab Euroopa palju mitte ainult majanduslikus plaanis. Euroopa kaotab vastastikustes suhetes Hiinaga, Euraasia majandusliiduga. Ja kuigi Euroopa eliidid on osaliselt USA-st sõltuvad, ei usu ma siiski, et nad lähevad kokkuleppele lepingu allkirjastamiseks. Kui see lööb lihtsate eurooplaste tasku pihta, hakkavad kõlisema häirekellad ja sellele ideele antakse ikkagi tagasikäik," arvab Alekei Pilko.

 

Peamised teemad