00:59 21. September 2018
Kuula otse
  • USD1.1769
  • RUB78.0670
Kerry: Nord Stream-2 on ohtlik Ida-Euroopale ja Ukrainale.

Kerry: Nord Stream-2 on ohtlik Ida-Euroopale ja Ukrainale

© Sputnik / Алексей Куденко
Poliitika
lühendatud link
Nord Stream 2 (49)
3311

Washington on mures gaasijuhtme Nord Stream-2 rajamise kava pärast ja leiab, et see mõjutab negatiivselt Ida-Euroopa riike. Venemaa kinnitab, et projekt on lihtsalt kaubanduslik ja suurendab Euroopa energiajulgeolekut.

TALLINN, 5. mai — Sputnik. USA leiab, et gaasijuhtme Nord Stream-2 rajamine avaldab negatiivset mõju Ida-Euroopale, teatas kolmapäeval USA riigisekretär John Kerry kohtumisel Euroopa diplomaatia juhi Federica Mogheriniga Washingtonis toimuva USA-EL-i energiateemalise dialoogi raames.

Tema sõnul kutsub torujuhtme rajamise projekt esile „sügavat muret" nii USA kui ka tema Euroopa partnerite silmis.

„Projekt vallandas väga elavad arutelud Atlandi mõlemal kaldal ja me oleme veendunud, et see toob täiesti kindlasti kaasa negatiivse mõju Ukrainale, Slovakkiale ja Ida-Euroopale. Me ei või sellest mööda vaadata," teatas Kerry.

Nord Stream-2 projekt näeb ette ehitada kahejuhtmeline gaasitoru koguvõimsusega 55 kuupmeetrit gaasi aastas Venemaa Föderatsiooni rannikult läbi Balti mere Saksamaani. Gazpromile kuulub 50%, kompaniidele BASF, E.ON, Engie, OMV, Shell — igaühele 10% selles projektis. Uus torujuhe plaanitakse ehitada Nord Streami kõrvale. Projekti vastu astub aktiivselt välja Ukraina, kes selle teostumisel kaotab oma rolli vene gaasi transiitarnetes Euroopasse.

USA-EL-i energeetikanõukogu toetas teisi energiaprojekte Euroopas, eeskätt nn Lõunakoridori gaasitrassi avamist, mis hõlmab Trans-Aadria torujuhtme (TAP) välaehitamise. Samuti rõhutati Kreeka-Bulgaaria gaasiühenduse tähtsust ja loodusliku vedelgaasi LNG terminalide rajamist Horvaatias ja Kreekas.

USA püüab sõprade ja NATO kaudu Nord Stream-2-le probleeme tekitada

Venemaa on veendunud, et gaasijuhtme Nord Stream-2 rajamine suurendab Euroopa energiajulgeolekut, see projekt on puhtalt kaubanduslik ja ühendab terve rea lääne ettevõtteid, katsed seda tõkestada on aga poliitilist laadi, teatas Venemaa välisminister Sergei Lavrov.
„Katsetel seda blokeerida on muidugi eranditult poliitiline iseloom, ka sellega tegelevad ameeriklased, kes oma eriti lähedaste sõprade kaudu NATO-s üritavad probleeme tekitada," ütles minister.

Minister tuletas meelde, et gaasijuhe Nord Stream tunnistati omal ajal Euroopa Komisjoni poolt prioriteetseks projektiks. „Seetõttu on nüüd väga raske asuda vastupidiselee seisukohale. Muide, ka lõuna suunast (vene gaasi tarnimisel — toim.) rääkides — seal nähakse ette koostööd Kreeka ja Itaalia vahelise gaasiühenduse osas ja see on juba Euroopa Komisjoni poolt lülitatud rahvuslikke huve toetavate projektide nimekirja. Nii et siingi on raske välja keerutada, juhul kui just see lõunasuunaline variant omandab tegelikud piirjooned," ütles Lavrov.

Kerry ütlus Nord Stream-2 kohta on osa globaalsest mängust
Investeerimisfirma OK Broker juhtivanalüütik Roman Tkatšuk loeb USA riigisektetäri avaldust Euroopa survestamiseks.

„USAväljendas oma seisukohta, kuigi otsuse peab ikkagi vastu võtma Euroopa Komisjon.
Huvitav, kuidas ta reageerib, kas hakkab Venemaale uusi kaikaid kodaraisse loopima. Kuid kahtlemata on tegemist surveavaldusega. Märgin, et majanduslikust vaatevinklist on olukord küllaltki lihtne: Ida-Euroopa riigid seisavad sellele projektile vastu, kuna kaotavad osa eelarvetuludest ja osa kütusest, mida nad saavad palju soodsama hinnaga. Poliitilisest vaatevinklist käsitleb iga riik olukorda sellest küljest, mis on talle kasulik," ütles Roman Tkatšuk Sputniku raadio saates.

Tema sõnul on USA seisukoht selles suhtes — osa globaalsest mängust.
„Kui projekt teostub ning gaasitarned Saksamaale kulgevad nii Nord Streami kui ka Nord Stream-2 kaudu, jäävad tarned maismaad pidi läbi Ida-Euroopa ära.

See nõrgestab tõesti sende riikide majandust. Kuid USA seisukoht, nagu seda väljendas John Kerry — see on osa ülemaailmsest mängust, mis praegu käib. Ei maksa unustada, et see on ainult meetod täiendavate poliitiliste plusspunktide kogumiseks. Ukraina kaart ei ole veel lõpuni välja mängitud," märkis Roman Tkatšuk.

 

Teema:
Nord Stream 2 (49)

Peamised teemad