04:41 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Poliitika
lühendatud link
4510

USA sõjaline abi Lähis-Idale on suurem, kui Venemaa oma, kuid kohalikud liidrid on hakanud üha sagedamini visiite tegema mitte Washingtoni, vaid Moskvasse.

TALLINN, 9. mai — Sputnik. Venemaa on end Lähis-Idas ilmutanud riigina, kes on valmis tegutsema ja see on muutnud regiooni riikide suhtumist USA-sse, kirjutab artiklis väljaandele Politico endine Valge maja nõunik Lähis-Ida küsimustes Dennis Ross, teatab RIA Novosti.

USA sõjaline abi Lähis-Idale on suurem, kui Venemaa oma, kuid kohalikud liidrid on hakanud üha sagedamini visiite tegema mitte Washingtoni, vaid Moskvasse. Nagu märgib Ross, on araablased ja iisraellased Obamale käega löönud, pidades teda saamatuks.

"Paljast võimsusest on olulisem, kuidas see välja paistab: Venemaad peetakse riigiks, mis on valmis poliitiliste jõudude tasakaalu mõjutamiseks piirkonnas jõudu kasutama, kuid meid mitte," selgitas diplomaat.

Barack Obama näeb olukorda teisiti, kirjutab Ross. USA president on veendunud, et jõdu tuleb oma rahvuslike huvide kaitsmiseks kasutada vaid väga piiratud ulatuses ja Moskva vaid kaotab tema arvates sõjalisest sekkumisest Süürias.

Kuid Lähis-Ida riigid, nende hulgas USA liitlased, peavad normiks just Moskva poliitikat, toonitab diplomaat.

"Venemaa sõjaline sekkumine muutis kardinaalselt olukorda Süürias ja vastupidiselt Obama arvamusele tugevdas Moskva positsioone ilma, et ta oleks selleks pidanud olulisi kulutusi tegema," märgib autor.

Tema sõnul Süüria operatsioon mitte ainult ei tugevdanud president Bashar Assadi positsioone, vaid paljuski vabastas Moskva rahvusvahelisest isolatsioonist.

Veelgi enam, nüüd helistab USA president ise Vladimir Putinile, et paluda temalt abi surve avaldamiseks Assadile. Ja see näitab selgelt, kelle poolel on eduseis, märgitakse artiklis.

"Lähis-Ida liidrid teadvustavad ja mõistavad, et neil tuleks oma huvide kaitsmiseks pidada läbirääkimisi Venemaaga," kirjutab Ross. Seejuures tema sõnade järgi "oleks parem, kui maailma silmis oleks Putin kaotusseisus, kuid tegelikult on ta hoopis võitmas".

Rossi arvates peab USA selleks, et olukorda parandada, järgima edaspidi "sunnijõu" loogikat. Diplomaat soovitab karmistada retoorikat Iraani suhtes, olla valmis relvastama sunniitlikke hõime Iraagis ja ähvardama Venemaad lennukeelutsoonide kehtestamisega Süürias.

 

 

Peamised teemad