05:04 16. Veebruar 2019
Kuula otse
 • USD1.1260
 • RUB75.0816
Süüria režiim on nimetanud alates konflikti puhkemisest kõiki ülestõusurühmitusi terroristideks.

Moskva katse kanda kaks rühmitust musta nimekirja ei leidnud JN-i toetust

© Sputnik
Poliitika
lühendatud link
1201

Suurbritannia, Prantsusmaa ja USA blokeerisid teisipäeval Venemaa taotluse lisada kaks Süüria ülestõusnute rühmitust ÜRO terrorirühmituste nimekirja ja eemaldada nad rahuprotsessist, ütlesid diplomaadid.

TALLINN, 11. mai — Sputnik. Moskva taotles Jaish al-Islami (Islamiarmee) ja Ahrar al-Shami lisamist sanktsioonidega karistatud rühmituste nimekirja sidemete tõttu terrorivõrgustikuga Al-Qaeda ja äärmusrühmitusega Islamiriik (IS).

ÜRO terrorirühmituste nimekirja laiendamiseks läheb vaja 15-liikmelise kogu üksmeelset otsust. Venemaa taotlus lükati nelja riigi vastuseisu tõttu tagasi, teatab BNS.

"Venemaa avalikul katsel liigitada vaenutegevuse peatamise režiimi osapoolte hulka kuuluvaid rühmitusi nimekirja võivad olla kahjulikud tagajärjed relvarahule ajal, mil me üritame de-eskaleerida olukorda riigis," ütles USA ÜRO esinduse pressiesindaja.

"Praegu ei ole aeg kurssi muuta, vaid kahekordistada jõupingutusi vägivalla vähendamiseks," sõnas ta.

Jaish al-islam kuulub Genfis Süüria valitsusega kõnelusi pidavasse opositsiooniühendusse Läbirääkimiste Ülemkomitee (HNC). Saudi Araabia toetusega rühmitus on Damaskuse provintsis ülestõusnute tähtsaim.

Ahrar al-Sham on üks võimsamaid islamistlikke ülestõusurühmitusi Süürias ning seda rahastavad Türgi ja Pärsia lahe sunniitlikud monarhiad. Ahrar al-Sham on võidelnud Al-Nusra Rinde kõrval Aleppo ja Idlibi provintsis.

Anonüümsust palunud Julgeolekunõukogu diplomaadi sõnul oleks kahe rühmituse musta nimekirja kandmine "tõsiselt kontraproduktiivne, kahjustades nii vaenutegevuse peatamise režiimi säilitamise jõupingutusi kui ka Genfi rahukõnelusi".

Rühmituste isoleerimine peavoolu opositsioonist tooks kaasa nende seisukohtade karmistumise ja lükkaks nad eemale konfliktile poliitilise lahenduse leidmise otsingutest, lausus ta.

Süüria režiim on nimetanud alates konflikti puhkemisest 2011. aastal kõiki ülestõusurühmitusi "terroristideks".

 

Peamised teemad

 • Eesti ja Venemaa välisministeerium pidasid poliitilisi konsultatsioone, illustreeriv

  Eesti-Vene kahepoolsete suhete osas nõustusid pooled, et mitmes valdkonnas on koostöö hea, näiteks kultuuri, piiriülese koostöö, piiriveekogude kaitse ja säästliku kasutamise alal ning inimestevaheliste kontaktide edendamisel.

  33
 • BBC produtsent: NATO-s teatakse Süüria keemiarünnaku lavastusest, illustreeriv foto

  Võltslavastus Douma haiglas osutus piisavaks, et Süüriale löök anda. Huvitav, kas läänemaailma liidrid vähemasti suveräänsele riigile kallaletungi pärast vabandust paluvad? Ehkki vabandamisest üksi on siin ilmselt vähe...

  22
 • Venemaa on USA tulevase presidendi juba valinud, illustreeriv foto

  Ameerikas algas sisuliselt juba 2020. aasta presidendivalimiste kampaania. Vähemalt Demokraatlikus parteis, kus presidendikandidaadi kohale on oodata uskumatut rebimist. Tänapäeval ei toimu Ameerika Ühendriikides ühtki kampaaniat ilma "Venemaa sekkumiseta". Nii ka seekord.

  27