04:58 16. Veebruar 2019
Kuula otse
 • USD1.1260
 • RUB75.0816
Rootsi suurendab nelja aastaga kaitsekulutusi 11 protsenti.

Hultqvist: Rootsi suurendab nelja aastaga kaitsekulutusi 11 protsenti

© AP Photo / Mindaugas Kulbis
Poliitika
lühendatud link
1510

Agressiivne Venemaa on langetanud sõjalise jõu kasutamise künnist, ütles Rootsi kaitseminister Peter Hultqvist usutluses BNS-ile.

TALLINN, 12. mai — Sputnik. "Krimmi ebaseaduslik annekteerimine ja separatistide toetamine Ida-Ukrainas on Euroopa julgeolekukorraldusele suurim väljakutse alates selle loomisest 25 aastat tagasi," ütles reedel algaval Lennart Meri konverentsil osalev Hultqvist.

Olukord Euroopas on muutunud selgelt ebakindlamaks, lausus Rootsi kaitseminister BNS-ile, lisades, et valitsus ei näe siiski vahetut sõjalise agressiooni ohtu Rootsile.

Hultqvist lausus, et Rootsi relvajõud jälgivad tähelepanelikult olukorda Läänemere ümbruses ja kohandavad oma valmisolekut vastavalt olukorrale.

"Rootsi relvajõududel lasub ülesanne kaitsta kogu Rootsi territooriumi kas üksi või teistega koos. Rootsil on võimekad relvajõud, mis täidavad neile pandud ülesandeid nii kodus kui ka välismaal," sõnas Hultqvist. Tema sõnul on terve rida puudusi, mille kõrvaldamisega Rootsi sõjavägi julgeolekuolukorra halvenemise tõttu tegeleb, et anda panus Läänemere stabiilsusesse ja turvalisusesse.

Hultqvist ütles BNS-ile, et Rootsi kaitsepoliitika toetub kahele sambale: enda sõjaliste võimete tugevdamine ja koostöö süvendamine teiste riikide ja organisatsioonidega.

Uus kaitse-eelarve seadus märgib Rootsi kaitsekulutustes viimase aastakümne jooksul esmakordselt uut trendi, sõnas ta. "Kaitse-eelarve suureneb aastail 2016-2020 10,2 miljardi Rootsi krooni (1,09 miljardi euro) võrra ehk 11 protsenti."

Kaitseministri sõnul on prioriteedid relvajõudude lahinguvõime tõstmine ja uue totaalkaitse kontseptsiooni koostamine, mis hõlmab nii sõjalisi kui tsiviilkaitseressursse.

Reedest pühapäevani peetav, järjekorras juba kümnes, konverents toob Tallinnasse kokku tipp-poliitikuid ja säravamaid poliitilisi mõtlejaid kogu maailmast.

 

 

Peamised teemad

 • Eesti ja Venemaa välisministeerium pidasid poliitilisi konsultatsioone, illustreeriv

  Eesti-Vene kahepoolsete suhete osas nõustusid pooled, et mitmes valdkonnas on koostöö hea, näiteks kultuuri, piiriülese koostöö, piiriveekogude kaitse ja säästliku kasutamise alal ning inimestevaheliste kontaktide edendamisel.

  33
 • BBC produtsent: NATO-s teatakse Süüria keemiarünnaku lavastusest, illustreeriv foto

  Võltslavastus Douma haiglas osutus piisavaks, et Süüriale löök anda. Huvitav, kas läänemaailma liidrid vähemasti suveräänsele riigile kallaletungi pärast vabandust paluvad? Ehkki vabandamisest üksi on siin ilmselt vähe...

  22
 • Venemaa on USA tulevase presidendi juba valinud, illustreeriv foto

  Ameerikas algas sisuliselt juba 2020. aasta presidendivalimiste kampaania. Vähemalt Demokraatlikus parteis, kus presidendikandidaadi kohale on oodata uskumatut rebimist. Tänapäeval ei toimu Ameerika Ühendriikides ühtki kampaaniat ilma "Venemaa sekkumiseta". Nii ka seekord.

  27