21:23 25. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0910
  • RUB78.2874
Poliitika
lühendatud link
14 0 0

Erinevalt rahvusriikidest ei saa Euroopa Liit endale isolatsionismi lubada, ütles Bulgaaria politoloog Ivan Krastev laupäeval Lennart Meri konverentsil.

TALLINN, 14. mai — Sputnik. "Praeguses olukorras ei ole probleemide tuum Euroopa Liidu institutsioonid, vaid olukord rahvusriikides. Me peame tõsiselt võtma asjaolu, et USA ja Euroopa valijad on hakanud vihkama enda loodud maailma. Vabakaubandus ja avatud piirid võivad olla ühel päeval unistus ja järgmisel õudusunenägu," ütles Krastev Euroopa-teemalises paneelis.

Mõttekoja Centre for Liberal Strategies esimehe sõnul tõstab kõikjal Euroopas pead uus nähtus. "Nimelt, enamus käitub tagakiusatud vähemusena. Keskne küsimus on miks inimesed, kes suhtuvad poliitilisse eliiti suure umbusuga, on valmis andma populistidele nii palju võimu?" küsis ta.

"Osa vastusest on nende tunne, et võimude lahusus ja kontrollimehhanismid aitavad poliitikutel pääseda aruandekohustuse eest," ütles politoloog.

Populistid ei ole demokraatia, vaid liberalismi vastu ja kuna nende jaoks liberaalsed väärtused asuvad EL-i tasandil, ründavad nad EL-i.

Krastevi sõnul peavad EL-i liikmesriigid säilitama oma poliitiliste süsteemide olemuse ja praeguse olukorra üle elama. "Me peame mõnesid probleeme pisendama, sest muidu hakkavad riigid üksteise järel erinevates küsimustes referendumeid korraldama."

Tema sõnul on erinevalt lääneeurooplastest idaeurooplastel süsteemi lagunemise kogemus. "Ehkki Ida-Euroopa on väga EL-i meelne, usub Lääne-Euroopa sel põhjusel EL-i vastupanuvõimesse palju rohkem," ütles Krastev.

Ida-Euroopa puhul tuleb tema sõnul arvesse võtta ka seda, et esimene kommunismijärgne põlvkond käitus paremate eurooplastena kui eurooplased ise. "Järgmine põlvkond seevastu ütleb, et identiteet on kõige olulisem."

Lääne-Euroopa jaoks sai EL alguse pärast rahvusluse moraalset pankrotti, Ida-Euroopas oli rahvuslus mitmerahvuselise impeeriumi lagunemise ajal ja järel positiivne jõud, lausus politoloog. "Me peame mõtisklema ja analüüsima oma kogemusi," ütles Krastev.

Mõttekoja Centre for Liberal Strategies esimehe sõnul on eurooplased unustanud, et liberalism tähendab valikuid ja ühe väärtuse ohverdamist teise nimel. "Hollywoodilik liberalism, kus kõik on võimalik, on läbi."

 

Peamised teemad