01:43 15. Detsember 2018
Kuula otse
  • USD1.1285
  • RUB75.2265
USA riigisekretäri abi Victoria Nuland.

Arvamus: Nulandile tehti ülesandeks külmutada konflikt Ukrainas

© AFP 2018 / VANO SHLAMOV
Poliitika
lühendatud link
3510

Nuland arutab Venemaa valitsuse esindajatega Minski kokkulepete täitmiseks ette võetavaid järgmisi "Normandia neliku" ja kolmepoolse kontaktgrupi toetusel tehtavaid samme.

TALLINN, 18. mai — Sputnik. USA riigisekretäri abi Victoria Nuland saabus Moskvasse, et arutada olukorda Ida-Ukrainas. USA-le on tähtis kujutada olukorda Ukrainas stabiliseeruvana ja selle põhjused on "väga huvitavad", ütles raadio Sputnik eetris ekspert Dmitri Mihejev.

USA riigisekretäri abi Victoria Nuland saabus äsja, 17. mail kahepäevasele visiidile Moskvasse, et arutada olukorda Ida-Ukrainas.

Nuland arutab Venemaa valitsuse esindajatega Minski kokkulepete täitmiseks ette võetavaid järgmisi "Normandia neliku" ja kolmepoolse kontaktgrupi toetusel tehtavaid samme, samuti regionaalseid küsimusi, märgitakse riigidepartemangu teates.

Viimati viibis Nuland Venemaal käesoleva aasta jaanuaris. Tookord pidas temaga Kaliningradi oblastis Pionerskis läbirääkimisi Venemaa presidendi abi Vladislav Surkov.

Amerikanist Dmitri Mihejev leiab, et USA jaoks on praegu väga oluline konflikt Ukrainas külmutada.

"Ma arvan, et talle (Victoria Nulandile — toim.) on ülesandeks tehtud külmutada Ukraina konflikt, et see edasi ei leviks ja et (Ukraina president Petro) Porošenkole ei tuleks pähe Donbassis pealetungi alustada, sest siseolukord nõuab talt mingite sammude astumist. Ma arvan, et Nuland tahab antud olukorras Porošenkot tagasi hoida ja Minski kokkulepped on selle konflikti külmutamise ainsaks vahendiks. Konflikt külmutamist on neil vaja veel ühel põhjusel, mis on väga huvitav," ütles Dmitri Mihejev raadio Sputnik eetris.

Tema arvates tuleb Ameerika poole tegevust vaadelda USA eelseisvate presidendivalimiste kontekstis.

"Antud momendil tuleb kõike vaadelda USA presidendivalimiste kontekstis. (Vabariikliku partei presidendikandidaat Donald) Trump tõstab väga kiiresti ja võimsalt tempot, praegu on ta reitingutelt (demokraatide presidendikandidaat) Hillary Clintoniga juba võrdsustumas. Tema peamine süüdistus Clintoni ja juba Reaganist alguse saanud poliitika aadressil seisneb selles, et Ameerika ekspansioon ei vii mitte ainult uute turgude hõivamisele, vaid tekitab USA-le ka kolossaalset kahju.

Tal on vaja näidata, et (USA president Barack) Obama destabiliseeriv poliitika, mille osaks oli mitu aastat ka Clinton, tekitas USA-le suurt kahju. Ja tema peamiseks argumendiks saab, vaadake mida te teinud olete: te destabiliseerisite kogu Lähis-Ida ja Ukraina. Tänasel administratsioonil tuleb selleks, et Clinton võidaks, saavutada olukord, kus Ameerika ei paistaks selles mängus mitte agressiivse, vaid vastupidi, lepitava osapoolena. Sest see kõik on Trumpi väga tugev trump," ütles amerikanist.

Seepärast ongi USA-le praegu tähtis vältida konfrontatsiooni Venemaaga ja temaga kokkuleppele jõuda, leiab ekspert.

"Neile on oluline luua stabiilsuse illusioon, et ei tekiks muljet ilmsest vastasseisust Venemaaga. Kui lahingutegevus Donbassis algaks uuesti, siis nende loogika järgi tuleks neil jälle Venemaad agressiivses poliitikas süüdistada.

Seejuures ei mõtle Nuland midagi ise välja, ta ei ilmuta mingit initsiatiivi ja on vaid täideviija. Talle on öeldud, et Venemaaga tuleb kompromissist rääkida ja sundida Kiievit Minski protsessi jätkama. Ta teebki seda ja küllap põikab veel ka tagasiteel Kiievisse ja ütleb Porošenkole, et ära sa proovigi uuesti sõjategevust alustada," lõpetas Dmitri Mihejev.

 

Peamised teemad