04:24 23. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB74.1694
Venetetsia - Veneto maakonna keskus.

Veneto volikogu taotleb Venemaa-vastaseid sanktsioone lõpetamist

© Sputnik / Вадим Анцупов
Poliitika
lühendatud link
1502

Itaalia Veneto maakonna volikogu võttis vastu resolutsiooni, mis kutsub riigi valitsust üles hukka mõistma EL-i poliitikat Krimmi suhtes ja taotlema Venemaa-vastaste sanktsioonide lõpetamist.

TALLINN, 19. mai — Sputnik. Resolutsiooni vastuvõtmise poolt hääletas 27 saadikut maakonna volikogu 51 liikmest. Üheksa saadikut hääletas vastu, üks jäi erapooletuks. Otseülekanne Veneto volikogu istungilt edastati maakondliku seadusandja ametlikul kodulehel, teatab RIA Novosti.

Vastuvõetud dokumendi kohaselt anti Veneto volikogu esimehele Roberto Ciambettile ja maavanemale Luca Dzayale täisvolitused teha aktiivset lobitööd Itaalia valitsuse ja parlamendi liikmete hulgas ning Euroopa Liidu institutsioonides eesmärgiga jõuda muudatusteni EL-i ja Vene Föderatsiooni suhetes, samuti aidata luua komitee allkirjade kogumiseks Venemaa-vastaste sanktsioonide lõpetamise taotlusele.

Lisaks sellele kutsus Veneto volikogu Itaalia valitsust üles „hukka mõistma Euroopa Liidu välispoliitikas rakendatud Krimmi-poliitikat, mis on diskrimineeriv ja ebaõiglane lähtuvalt rahvusvahelise õiguse põhimõtetest, mille kohaselt tuleb tunnustada Krimmi parlamendi ja rahva poolt referendmil väljendatud tahet," ja samuti „nõudma Veneto majandusele tõsiseid tagajärgi põhjustavate Venemaa vastu rakendatud kasutute sanktsioonide viivitamatut lõpetamist".

Resolutsioonis märgitakse, et Euroopa Liit ja Itaalia kasutavad oma poliitikas Krimmi küsimuses topeltstandardeid ajendatuna geopoliitilistest motiividest" ja keelduvad Krimmi poolsaare suhtes tunnustamast rahva õigust enesemääramisele, mis on kindlaks määratud rahvusvahelise õiguse normides, samal ajal aga tunnistades Kosovo iseseisvust.

„Euroopa Liit ja Itaalia eiravad nii Krimmi rahva kui parlamendi peaaegu üksmeelset tahteavaldust, samuti seda valikut soodustanud ajaloolisi ja kultuurilisi komponente," öeldakse dokumendis.

Veneto maakondlik volikogu tõstab esile ka sanktsioonide negatiivset mõju, mille tõttu „Itaalia eksport on kaotanud 3,6 miljardit eurot".

„Venemaaga kauplemise keeldude kehtestamise tõttu on sellised piirkonnad nagu Lombardia, Emilia-Romagna ja Veneto kandnud kõige suuremaid kaotusi, kuna üle 72% piirangute alla langenud ekspordist Venemaale tuli nimelt neist kolmest piirkonnast," toonitatakse resolutsioonis.

Resolutsioon nimetusega „Veneto maakond toetab komitee loomist Venemaa Föderatsiooni vastaste sanktsioonide vastu, Krimmi enesemääramise õiguse tunnustamist ja kaitset meie toodangule" esitati selle Põhja-Itaalia piirkonna seadusandlikule kogule läbivaatamiseks 20. aprillil.

Varem on resolutsiooni autor, saadik Stefano Valdegamberti rääkinud, et kõnealuse küsimuse palusid tal tõstatada „arvukad ettevõtjate ringkonnad".

„Ma käisin ise Krimmis ja nägin selgesti Krimmi rahva püüdlust enesemääramisele. Ja tal on selleks õigus, eriti arvestades seda, et varem hääletas nende parlamendi valdav enamus Krimmi vabariigi sõltumatuse poolt, referendumil aga kinnitas rahvas seda otsust," lisas saadik.

Hääletuse tulemusi kommenteerides rõhutas EL-i Moskva esinduse juht Vygaudas Ušackas, et resolutsioonil on vaid soovituslik iseloom.

„Ühest küljest ei tunne keegi Venemaal ega Euroopa Liidus ennast mugavalt, kui meie naabrite suhtes rakendatakse mis tahes piirangumeetmeid. Teisest küljest on sellel, mida te räägite — Veneetsia (Veneto maakonna keskus — toim.) resolutsioon ja varasemad väljaütlemised Prantsusmaa parlamendis — soovituslik iseloom," ütles Ušackas raadiojaama Vesti FM saates.

Venemaa ja Lääne suhted muutusid keeruliseks seoses olukorraga Ukrainas. 2014. aasta augustis piiras Venemaa toidukaupade importi tema vastu sanktsioonid kehtestanud riikidest: USA-st, EL-i liikmesriikidest, Kanadast, Austraaliast ja Norrast. Keelu alla langes liha, vorstitooted, kala ja mereannid, juurvili, puuvili, piimatooted. 2015. aasta juunis pikendas Venemaa vastuseks sanktsioonide jätkamisele oma embargot aasta võrra.

 

 

Peamised teemad