05:42 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Poliitika
lühendatud link
10072

"Nende asemel oleksin pidanud olema mina," mõtleb NATO iga päev Ukraina riigipöörde vaata et ainsaks eesmärgiks olnud Krimmi pealetungiks kaardile nooli joonistades. See oli ka ürituse peamine läbikukkumine

TALLINN, 23. mai — Sputnik. Nime "Must meri" kõikidele teadaolevatele tekkeversioonidele võivad natokad julgelt lisada ka oma versiooni. Selleks peaksid nad aga vähemalt iseenda ees ausad olema. Muide, ülearuse avameelsusetagi on selge, et nende silmis on ta selline sellepärast, et tekitab musta kadedust. Ütleme nii, USA on siiani vihane. "Nende asemel oleksin pidanud olema mina," meenutab Pentagon ilmselt iga päeva suurele sõjaväekaardile Krimmi pealetunginooli joonistades Ukraina riigipöörde korraldamise peamist eesmärki. Ja ühtlasi oma peamist läbikukkumist. Tahtsid tera saada aga said vaid sõklad, arutleb raadio Sputnik eetris Mihhail Šeinkman.

Kuid poolsaar meelitab endiselt. Ja nüüd teeb veel ka Erdogan näpuga häbi-häbi. Nagu vette oleks lartsatanud. Vaadake ometi, Moskva on hakanud Musta merd oma sisejärveks muutma ja kutsub NATOt üles sisuliselt loiku istuma. On ju selge, et neil pole siit midagi püüda. Kuid NATO peasekretär võttis teatepulga ometi üle.

Alliansi välisministrite kokkutulekul teatas ta valjuhäälselt, et vastuseks Krimmi liitmisele Venemaaga laiendab blokk kindlasti oma kohalolekut selles regioonis. Vastus tuligi väga õigel ajal. Kuigi, põhimõtteliselt ei ole see enam ammu mingi sõjasaladus. Jutud niinimetatud "NATO Musta mere flotilli" loomisest erutasid tulipeade meeli juba möödunud aastast alates.

Initsiatiiv paluti teatavaks teha Rumeenial, kui ühel rannikuriigil. Geograafiline asend kohustab teda hirmu tundma. Nii nagu Bulgaariat ja Türgitki. Paras asjast huvitatud isikute kooslus, pole midagi ütelda. Rumeenia ei suuda andeks anda Bessaraabiast minemakihutamist, kui ta veel alles profašistlik oli, Türgi aga ammutab põhjendusi ammuunustatud Otšakovi ja Krimmi vallutamise aegsetest päevalehtedest.

Bulgaariat ei ole lihtsalt ammu enam vabastatud. Need kolm siis tegelikult moodustavadki meregrupeeringu tuumiku. Selles mõttes "kolmekesi paadis koerast rääkimata". Kontinendi "kõige tugevam" armee, nagu ütles kõrgem ülemjuhataja, hakkas juba rõõmust saba liputama.

Seda kontinenti ei ole tõsi küll veel avastatud. Ega valmis kaevatud. Kuigi Euroopa on juba ilmselt valmis "Ukraina mandrit" sügava veega täidetud kaitsekraaviga ümbritsema, et see edasi ei leviks. See oli niisama, suusoojaks öeldud. "Hetman Sagaidatšnõi" (Ukraina sõjalaevastiku lipulaev — toim.) on muidugi "hirmus jõud", kuid "Musta mere flotillis" saaks tema päralt olema vaid viimase rea valvuri koht.

Teda on vaja, et õigustada selles akvatooriumis tõsiste mereriikide sõjalaevade seas viibimist. Montreux konventsiooni järgi võivad USA, Prantsusmaa või Kanada koos Ühendkuningriigiga siin viibida kuni kolm nädalat. Neil on aga vaja olla siin alaliselt. Constanța. Nii nimetakse Rumeenia linna, kus selle flotilli kodusadam olema saab.

Ka lipulaev on selle tarvis olemas. Ikka seesama uppumatu "Donald Cook". Paari aasta eest oli tal Mustal merel juba õnn venelaste külalislahkust oma nahal tunda. Kaks kolmandikku meeskonnast võivad vajadusel jagada oma kogemusi, kuidas Su-24 eest õigesti ära minna.

Kusjuures otse kaldale. Ameerika hävitaja, muide, sattus veel kord samasugusesse jamasse, seekord Balti merel. Sai täie rauaga ja pääses seegi kord vaid kerge ehmatusega. Kuigi Su'l on seda "Cooki" merd mööda väga igav taga ajada.

Pole pommi vaja ega munakat. Piisab helikiirusel ligilendamisestki, ja nagu laulusalmis — kutu ongi "Cook". Teisisõnu, peaksid natokad Musta mere pärast surmrahulikud olema. Seal, teispool uduviirgu juba tuntakse neid ja oodatakse pikisilmi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

 

Peamised teemad