12:59 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Poliitika
lühendatud link
91 0 0

Vene võimud vabastasid vangimõistetud Ukraina lenduri ja parlamendisaadiku Nadia Savtšenko. Teda vahetati kahe Ukrainas vangistatud Vene sõjaväelase vastu.

TALLINN, 25. mai — Sputnik. Ida-Ukrainas võitlemise eest 14 aastaks vangi mõistetud väidetavad Vene sõdurid Aleksandr Aleksandrov ja Jevgeni Jerofejev lasti vabaks kolmapäeva hommikul ning sellega sai võimalikuks ka Savtšenko vabastamine, ütles Jerofejevi advokaat Oksana Sokolovska AFP-le, teatab BNS.

"Jerofejev ja Aleksandrov ei ole enam Ukrainas, mis tähendab, et armuandmine on aset leidnud," ütles ta.

Евгений Ерофеев (слева) и Александр Александров.
© Sputnik / Стрингер
Aleksandr Aleksandrov ja Jevgeni Jerofejev (vasakul).

Advokaatide ja mitmete väljaannete kinnitusel maandus täna Venemaal Doni-äärses Rostovis Ukraina presidendi Petro Porošenko ametilennuk, et tuua Venemaal vangi mõistetud Ukraina õhuväelane Nadia Savtšenko tagasi koju. Natuke enne kella 15 saabus lennuk Savtšenkoga Kiievisse.

Venemaa ajaleht Kommersant kirjutas, et lõplik kokkulepe, mille kohaselt vahetatakse Savtšenko kahe Vene sõjaväeluuraja vastu, saavutati alles eile toimunud telefonikonverentsil. Läbirääkimised leidsid aset nn Normandia formaadis ehk Ukraina, Venemaa, Prantsusmaa ja Saksamaa osalusel. Kokkuleppe sõlmisid Porošenko ja Putin isiklikult.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov kinnitas, et president Putin andis Savtšenkole armu ning et Jerofejev ja Aleksandrov saabusid Moskvasse. Sama teadet kinnitas ka föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko.

Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul otsustas ta anda armu Nadia Savtšenkole seetõttu, et Savtšenkoga seostatud rünnakus hukkunud ajakirjanike sugulased palusid tal seda teha.

Vene televisioon näitas Putini kohtumist kahe noore naisega, keda nimetati 2014. aastal Ida-Ukrainas mürsurünnakus hukkunud kahe Vene ajakirjaniku sugulasteks. Savtšenkot süüdistati seotuses rünnakuga ning mõisteti Venemaal selle eest 22 aastaks vangi.

Putini sõnul otsustas ta Savtšenko vabastada pärast seda, kui hukkunud ajakirjanike sugulased esitasid talle taotluse anda Savtšenkole armu.

 

 

Peamised teemad