02:31 21. Jaanuar 2018
Tallinn-2°C
Kuula otse
Ateena.

Ateena on Venemaa-vastaste sanktsioonide automaatse pikendamise vastu

© Sputnik / Владимир Родионов
Poliitika
lühendatud link
612

Märkimisväärse osa EL-i riikide kaubandussuhetest moodustavad nimelt suhted Venemaaga, sealhulgas energeetika valdkonnas.

TALLINN, 2. juuni — Sputnik. Ateena on vastu Venemaa-vastaste sanktsioonide automaatsele pikendamisele, kõik Euroopa Liidu riigid peavad esitama oma poolt- ja vastuargumendid, teatas intervjuus RIA Novostile Kreeka asevälisminister Nikos Xydakis.

„Esimene samm, mis meil tingimata tuleb ette võtta, on — uuesti läbi vaadata ja läbi mõelda need hetkeolukorrast tingitud ja poliitilised asjaolud, millega seoses sanktsioonid kehtestati. Täna ei ole me enam sellessamas punktis, kus olime siis, kui algas Ukraina kriis. Sellest ajast peale on toimunud palju sündmusi, on jõutud kokkuleppele kooseksisteerimise raames, on välja töötatud edasiste tegevuste kava. Kõik peavad tegutsema korrektselt ja objektiivselt, vastavalt Minski kokkulepetele," teatas Kreeka diplomaatia kõrge ametnik.

Ta tuletas meelde, et märkimisväärse osa EL-i riikide kaubandussuhetest moodustavad nimelt suhted Venemaaga, sealhulgas energeetika valdkonnas.

„Venemaa — see on Euroopa jaoks peamine energiadoonor ja Venemaal omakorda on suuremahulised kaubanduslikud huvid paljudes Euroopa riikides," ütles Xydakis.

Diplomaat on veendunud: Venemaa ja Lääne suhete „külmumine", mis praegu aset leiab, kätkeb endas kahju mõlemale poolele. „Usun, et meie jaoks on hädavajalik vaadelda seda olukorda hoolikalt ja tasakaalukalt ning mõelda, kuidas oleks võimalik meie suhteid „lahti külmutada"," märkis ta.

Küsimusele, kas Kreeka kavatseb blokeerida järgmiste Venemaa-vastaste sanktrioonide paketi vastuvõtmise, vastas Xydakis: „Küsimus seisneb risti vastupidises: kuidas me saame olukorra blokeeringust vabastada, minna sanktsioonide automaatse jätkamise juurest üle sisulise arutelu ja läbirääkimiste juurde. Tingimata on tarvis esitada kõigi osapoolte argumendid — niihästi sanktsioonide jätkamist toetavatelt riikidelt kui ka nendelt, kes soovivad nende lõpetamist ja suhete „soojenemist" Venemaaga. Siis kõnelevad argumendid juba ise enda eest."

Varem tegi samalaadse avalduse Ungari välisminister Péter Szijjártó. Ta toonitas, et riik„ei ole kohe kindlasti nõus otsusega sanktsioonide kehtivust automaatselt pikendada. Me tahame poliitiliselt kõrgel tasemel arutelu," teatas Szijjártó.

Ettepaneku mõelda Venemaa-vastaste sanktsioonide etapiviisilisele lõpetamisele esitas „Potsdami kohtumiste" raames Saksamaa-Venemaa foorumil Berliinis esinedes Saksamaa Liitvabariigi välisminister Frank-Walter Steinmeier. Ta sidus selle protsessi edasiminekuga Minski kokulepete täitmisel Ukraina osas.

Sanktsioonide küsimus tuleb arutamisele EL-i tippkohtumisel 28.- 29. juunil.

 

 

Peamised teemad

 • MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskuse hinnangul kahjustavad justiitsminister Urmas Reinsalu seisukohad vägivallaohvreid, illustratiivne foto

  MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskuse hinnangul kahjustavad justiitsminister Urmas Reinsalu seisukohad vägivallaohvreid ja seetõttu tuleks tal ametist taanduda

  22
 • Belgia riigisekretärile teevad muret migrantide kallaletungid politseinikele, illustratiivne foto

  Belgia migratsiooni- ja varjupaigapoliitika riigisekretär Theo Francken väljendas muret seoses illegaalide kallaletungiga Brüsseli äärelinna politseinikele

  39
 • Juhiseid sõja puhuks hakkab jagama ka Eesti, illustratiivne foto

  Lõppeval nädalal kirjutasid mitmed Euroopa lehed üllatusega sellest, et Rootsi hakkab esimest korda pärast külma sõja lõppu saatma rahvale infovoldikuid selle kohta, kuidas käituda sõja korral

  49