21:56 23. Mai 2018
Tallinn+ 19°C
Kuula otse
Meeleavaldused Bundestagi hoone ees.

Bundestag kiitis resolutsiooni armeenlaste-vastase genotsiidi tunnistamisest heaks

© REUTERS / HANNIBAL HANSCHKE
Poliitika
lühendatud link
10 0 0

Resolutsiooni armeenlaste-vastase genotsiidi tunnistamisest kiitis heaks Bundestagi saadikute enamus, üks parlamendisaadik hääletas vastu ja üks saadik loobus hääletamast.

TALLINN, 2. juuni — Sputnik. Türgi kutsub oma suursaadiku Saksamaa LV-st tagasi konsultatsioonideks seoses 1915. aasta Armeenia genotsiidi tunnistamisega Bundestagis, teatas riigi peaminister Binali Yıldırım.

Saksamaa LV parlamendi Bundestag tänasel istungil arutas valitseva parlamendienamuse ja „Roheliste" partei kollektiivset järelepärimist nimetusega „101 aastat mälestust armeenlaste ja teiste kristlike vähemuste genotsiidist", kus ühe punktina nõuti 1915. aasta armeenlaste-vastase genotsiidi tunnistamist. Valitsuskoalitsiooni kuulub kantsler Angela Merkeli parteiliit CDU/CSU ja Saksamaa Sotsiaaldemokraatlik Partei SPD.

Resolutsiooni armeenlaste-vastase genotsiidi tunnistamisest kiitis heaks Bundestagi saadikute enamus, üks parlamendisaadik hääletas vastu ja üks saadik loobus hääletamast. Dokumendis on öeldud, et Saksamaa „loeb ennast vastutavaks selle eest, et püüelda 1915. aasta Armeenia genotsiidi ümbermõtestamisele ja mälestust sellest austada."

Isegi Saksamaa parlamendiliikmete kavatsused äratasid Türgi rahulolematust. „Ma pidasin (telefoni teel) läbirääkimisi proua Merkeliga. Ta ütles, et teeb kõik, mis tema võimuses. Kas on probleem seoses niinimetatud 1915. aasta genotsiidiga? Ei, me oleme sel teemal rahulikud. Suhted Saksamaaga on meil väga heal tasemel, seal elab kolm miljonit türklast. Aga kui me satume sellisesse mängu, võib see meie suhteid kahjustada," teatas Türgi president Tayyip Erdoğan teisipäevasel pressikonverentsil.

Türgi lükkab tavapäraselt tagasi süüdistused genotsiidis, kinnitades, et 1915. aasta tragöödia ohvriteks olid nii armeenlased kui ka türklased.

„Türgi ei kavatse tunnustada Saksamaa parlamendi otsust, mille üle ajaloolased seniajani vaidlevad. „Me kutsusime Türgi saadiku Saksamaalt konsultatsioonideks tagasi. Pärast seda, kui me otsuse teksti nägime, ei ole me oma edasiste sammude suhtes sekunditki kahelnud," ütles Yıldırım ajakirjanikele.

Saksamaa LV suursaadik Ankaras on kutsutud välja Türgi välisministeeriumi.

Genotsiidi kui ajaloofakti on tunnistanud juba paljud riigid, sealhulgas Venemaa, Prantsusmaa, Šveits, Poola, samuti Euroopa Parlament ja Maailma Kirikute Nõukogu.

 

 

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  Sanktsioonide kehtestamine Iraani vastu on kaasa toonud väga huvitava kõrvalmõju. Nendele meetmete tõttu on toornafta müügimahud Šanghai börsil drastiliselt kasvanud ja on nüüdseks tõusnud 12 protsendini maailma kogu naftatarbimisest. See on oluline sellepärast, et Šhanghai börsil kaubeldakse jüaanide, mitte dollarite eest.

  28
 • Hiina lammutas EL ja USA vankumatu transatlantilise koostöö, illustreeriv foto

  Euroopa on šokeeritud ja segaduses, avastades äkki, et Washington ja Peking on jõudnud vastastikuste kaubandussoodustuste suhtes EL huve kahjustavale kokkuleppele.

  36
 • Illustreeriv foto

  Selleks, et nutiseadmes ID-kaardiga toiminguid teha, tuleb kasutada spetsiaalseid kaardilugejaid. Mobiil-ID puhul eraldi seadmeid vaja ei ole.

  8