21:00 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
7 0 0

Kas Türgi president Erdoğan on võimeline taltsutama tundeid ja mitte kordama traagilisi vigu, mis tehti Venemaa suhtes, näitavad lähipäevad.

TALLINN, 2. juuni — Sputnik. Vaevalt, et Türgi piirdub saadiku tagasikutsumisega vastuseks genotsiidi tunnistamisele Saksa parlamendis, löögi alla võib sattuda migrantide kokkulepe, arvas Venemaa föderatsiooninõukogu väliskomisjoni esimees Konstantin Kossatšov.

"Kas Türgi president Erdoğan on võimeline taltsutama tundeid ja mitte kordama traagilisi vigu, mis tehti Venemaa suhtes, näitavad lähipäevad. On suuri kahtlusi. Arvan, et Türgi saadiku Berliinist tagasikutsumine on alles esimene pääsuke, Ankara reageerib märksa karmimalt. Ta ütles ju veel 2012. aasta novembris: "Meid innustab vaim, mis rajas Osmanite riigi," kommenteeris senaator neljapäeval Interfaxile Bundestagi otsust armeenlaste ja teiste Osmanite riigis 1915.-16. aset leidnud ristiusku vähemuste genotsiidi tunnustamise kohta, teatab BNS.

"Andmata järele Ankara enneolematule survele, näitasid Saksa ametivennad üles mitte ainult üksmeelt, vaid ka järjekindlust oma väärtuste ja põhimõtete järgimises," lisas ta.

Kossatšovi hinnangul on selline otsus "sõltumatu parlamentarismi tavade vääriline".

Ta pidas ka tähtsaks, et hukka mõisteti ka toonase Saksamaa, Osmanite pealiitlase teod.

"Kuid tuleb mõista, millisel taustal toimus see hääletus. Jutt on ju Saksamaa ammusest ja tähtsast partnerist, kellega koostöös lahendatakse Lähis-Idast tuleva põgenikevoo valulikku küsimust, NATO liitlasest. Seepärast on see parlamentaarne kõrvakiil Erdoğanile kindlasti väga valus," märkis komisjoni esimees.

"Ei aidanud rohkem kui neljamilljoniline diasporaa ega erisuhted Merkeliga, ei aidanud ka panus rändeleppele. Nüüd on mugav võimalus valada välja oma ärritus edenemise puudumise pärast migrantide ja viisavabaduse küsimuses. Vaieldamatult on ahvatlus äiata täiega, vaatamata hukatuslikele tagajärgedele Euroopa Liidu-Türgi leppele. Need ei lase end loomulikult oodata," arvas Kossatšov.

Ta oletas, et "kõik need hüüatused ja surve Saksa saadikutele sedavõrd põhimõttelises küsimuses, mis puudutab nende väärtusi ja ajaloomõistmist, kutsusid esile pigem vastupidise tulemuse".

"Brüsseli-Ankara leppel oli selletagi väga palju vastaseid," sõnas ta.

Nüüd seisab tema arvates Türgil ees raske valik: "Kas võtta leppimatu seisukoht või seedida ebameeldiv uudis nägu ja tähtsaimat partnerit kaotamata kuidagi ära".

"Pärast tüli Venemaaga tähendab tüli Saksamaaga Türgile kindlasti rohkemat kui lihtsalt majanduslikke kaotusi," lausus Kossatšov.

 

Samal teemal

Bundestag kiitis resolutsiooni armeenlaste-vastase genotsiidi tunnistamisest heaks

Peamised teemad