19:46 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
13 0 0

Saksa parlament kiitis neljapäeval heaks resolutsiooni, mis tunnistab armeenlaste tapmise Osmani impeeriumi ajal genotsiidiks.

TALLINN, 3. juuni — Sputnik. Türgi ja Saksamaa on kaks väga tähtsat liitlast ja Saksa parlamendi otsus tunnistada armeenlaste massitapmine Esimese maailmasõja ajal genotsiidiks ei hävitada kahe riigi suhteid, ütles Türgi peaminister Binali Yıldırım reedel.

"Keegi ei tohiks oodata suhete järsku halvenemist selle otsuse või taoliste otsuste tõttu," ütles peaminister pressikonverentsil. "See ei tähenda mõistagi, et me ei reageeri, et me ei ütle midagi," sõnas Yıldırım/ teatab BNS.

Peaministri sõnul kahjustab hääletus tõsiselt Türgi-Saksa suhteid ning Ankara astub "sobivaid vastusamme".

Yıldırım lisas siiski, et Türgi "jätkab suhteid oma sõprade ja liitlastega".

Saksa parlament kiitis neljapäeval heaks resolutsiooni, mis tunnistab armeenlaste tapmise Osmani impeeriumi ajal genotsiidiks. Resolutsiooni toetasid kõik parlamendierakonnad.

Türgi reageeris hääletusele Berliinis resideeruva suursaadiku kojukutsumisega. Türgi president Recep Tayyip Erdoğan hoiatas neljapäeval, et Saksa parlamendi samm avaldab kahe riigi suhetele tõsist mõju.

Armeenlaste sõnul tapsid Osmani impeeriumi väed aastatel 1915-1917 1,5 miljonit armeenlast. Jerevan ja välismaal elav armeenia diasporaa on pikka aega püüdnud leida rahvusvahelist toetust tapatalgute genotsiidiks tunnistamisele.

Türgi sõnul tapeti 300 000 — 500 000 armeenlast ja sama palju türklasi kodusõjas, mis puhkes armeenlaste otsuse tõttu alustada osmanitest valitsejate vastu ülestõusu ja asuda riiki tungivate Vene vägede poolele.

 

Samal teemal

Saksa parlamendi otsus võib mõjutada rändelepet Türgiga
Bundestag kiitis resolutsiooni armeenlaste-vastase genotsiidi tunnistamisest heaks

Peamised teemad