04:39 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Poliitika
lühendatud link
2221

ÜRO süüdistas reedel Ukraina ja Donetski ja Luganski isehakanud vabariike üksteise võitlejate ja poolehoidjate piinamises ning inimõigusrikkumistes.

TALLINN, 3. juuni — Sputnik. Ida-Ukraina relvakonflikti puhkemisest 2014. aasta aprillis on selles hukkunud 9 371 ja saanud haavata 21 523 inimest, seisis ÜRO inimõiguste nõukogu (OHCHR) ettekandes.

Piirkond on viimastel kuudel olnud võrdlemisi rahulik, kuid ÜRO tegi teadaande ajal, mil konflikt on taas ägenemas.

Üheksa päeva eest peatas ÜRO piinamise ennetamise alamkomisjon (SPT) visiidi Ukrainasse, sest selle ametnikke ei lubatud valitsuse kinnipidamisasutustesse.

"Sunniviisilised kadumised, omavoliline kinnipidamine, piinamine ja halb kohtlemine on praktikana jätkuvalt sügavalt juurdunud nii relvarühmituste kui ka valitsuse kontrollitud aladel," öeldi ÜRO raportis.

Suurem osa 53-lehelises dokumendis olevast kriitikast on suunatud Ukraina valitsusele ja riigi sisejulgeolekuteenistusele (SBU).

"Üksikisikuid, kelle Ukraina võimud pidasid kinni seoses relvakonfliktiga, on piinatud ja halvasti koheldud ning nad seisavad jätkuvalt silmitsi õiglase menetluse ja kohtuprotsessi õiguste süstemaatilise rikkumisega," kirjutati raportis.

"Ukraina võimud sageli rikuvad mittediskrimineerimise põhimõtet läbi poliitika, mis eristavad, arvavad (inimesi) välja või piiravad ligipääsu põhivabadustele ja sotsiaalmajanduslikele õigustele nende inimeste suhtes, kes elavad konfliktist mõjutatud alal."

OHCHR süüdistas Donetski ja Luganski isehakanud vabariikide liidreid nende haldusalas elava 2,7 miljoni inimese inimõiguste õõnestamises. "Nad on kehtestanud meelevaldse reeglite süsteemi, seadnud sisse võrgustiku kohtadest, kus inimestelt võetakse vabadus, kus kinnipeetuid piinatakse ja koheldakse halvasti ning surutakse maha teisitimõtlemist.

 

Peamised teemad