01:26 24. Jaanuar 2018
Tallinn-2°C
Kuula otse
NATO otsustas saata Eestisse maaväe pataljoni .

NATO saadab Eestisse maaväe pataljoni

© AP Photo / Mindaugas Kulbis
Poliitika
lühendatud link
1610

Brüsselis teisipäeval kogunenud NATO liikmesriikide kaitseministritest koosnev Põhja-Atlandi nõukogu otsustas suurendada liitlaste kohalolekut meie regioonis saates Eestisse, Lätti, Leetu ja Poola pataljoni-suuruse üksuse.

TALLINN, 15. juuni — Sputnik. Põhja-Atlandi nõukogus otsust vastu võtnud kaitseminister Hannes Hanso ütles, et tegemist on läbimurdelise otsusega meie regiooni julgeoleku tagamisel.

„NATO kui maailma tugevaim kaitseorganisatsioon on pühendunud oma liikmesriikide kaitsele. Otsus suurendada liitlaste kohalolekut meie regioonis saadab selge signaali võimalikule agressorile, et NATO seisab ühtselt kõigi liitlaste julgeoleku eest," ütles Hanso. „Tehtud otsus näitab, et allianss reageerib kiiresti muutunud julgeolekuolukorrale. NATO usutav sõjaline ja poliitiline heidutus ei jäta ruumi valearvestusteks — NATO reageerib igal juhul, kui liikmesriiki rünnatakse."

Liitlaste suurendatud kohaloleku kontseptsioon näeb ette, et iga pataljoni eest vastutab üks raamriik ning teised liitlased panustavad pataljonide koosseisus allüksustega. Varssavi tippkohtumiseks selgub, millised liitlasriigid hakkavad suurendatud kohalolekusse panustama. Praeguseks on oma valmisolekust teatanud Ameerika Ühendriigid, Saksamaa ja Ühendkuningriik.

Umbes 800-1200-meheliste rahvusvaheliste üksuste täpsemad koosseisud ja vajalikud võimekused lepitakse kokku sõjalisel tasandil pärast Varssavi tippkohtumist, lähtudes muuhulgas asukohariikide võimelünkadest ja sõjalisest vajadusest.

14.-15. juunil Brüsselis peetav NATO kaitseministrite kohtumine on viimane sellisel tasemel ametlik kohtumine enne NATO Varssavi tippkohtumist juulis, kus võetakse vastu olulised otsused, mida esitatakse riigijuhtidele tippkohtumisel.

Vene kaitseministeerium seirab ja analüüsib hoolega NATO relvajõudude liikumist Venemaa piiril ja rakendab vajalikke julgeolekumeetmeid, teatas Kreml teisipäeval

"Meie kaitseametkond ja vastavad teenistused jälgivad kohasel viisil välisriikide väeosade liikumist ja vahetumist meie piiri taga, analüüsivad kõiki neid muudatusi ja vaieldamatult võtavad tarvitusele oma ülesannete täitmiseks vajalikud meetmed, ja nimelt: Venemaa julgeoleku ja huvide kaitseks," ütles Kremli pressisekretär Dmitri Peskov, kommenteerides NATO kava paigutada 2017. aastal Baltimaadesse ja Poola neli pataljoni.

 

 

Peamised teemad