23:46 23. Mai 2018
Tallinn+ 17°C
Kuula otse
Austria välisminister Sebastian Kurz.

Austria pakkus välja Venemaa-vastaste sanktsioonide järk-järgulise tühistamise variandi

© Sputnik / Валерий Мельников
Poliitika
lühendatud link
1710

Austria välisminister tegi ettepaneku piirangute järjestikuseks tühistamiseks pärast Minski lepete iga etapi täitmist.

TALLINN, 20 juuni — Sputnik. Austria välisminister Sebastian Kurz kutsus Euroopa Liitu üles liikuma Venemaa suhtes kehtestatud sanktsioonide järk-järgulise tühistamise suunas Minski lepete iga sammu realiseerimise korral, teatab RIA Novosti viitega telekanalile ORF TV.

"Ma arvan, et me peaksime järk-järgult jõudma sellisesse asjade seisu, kus vastuseks iga Minski protokolli järgse tingimuse täitmiseks astutud sammule tühistataks vastavalt ka sanktsioonid," ütles Austria välisminister toonitades, et on tulnud aeg "teha Venemaa suunas märgatav vastusamm".

Austria välisministri sõnul Euroopa riikide poliitikute seas juba arutletakse selle üle, et Venemaavastased meetmed on vale tee.

Telekanali eetris väljendas Kurz lootust, et Venemaa tuleb omakorda vastu Euroopale.

Kurzi avaldus kõlas pärast OSCE eesistuja Saksamaa välisministri Frank-Walter Steinmeieri sõnu Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide järk-järgulise tühistamise kohta Ukrainat käsitlevate Minski kokkulepete täitmisel progressi saavutamise korral.

Minister soovitas mõelda sellisele võimalusele "lepete täitmisel sisulise progressi saavutamise korral". Varem on ettepaneku dialoogi alustamiseks Venemaavastaste sanktsioonide järk-järguliseks tühistamiseks teinud Saksamaa majanduse- ja energeetikaminister Sigmar Gabriel.

Euroopa Liit seob Venemaa suhtes kehtestatud sanktsioonide tühistamise Minski lepete täitmisega. Moskva peab sellist seost absurdseks, sest ta ei ole Ukraina konflikti osapool ja on ise samamoodi huvitatud tekkinud olukorra võimalikult kiirest lahendamisest. Venemaa välisminister Sergei Lavrov teatas, et sanktsioonide tühistamise kriteeriume ei ole arutatud ja neid ka ei hakata arutama.

Lavrovi sõnul selline küsimusepüstitus vaid innustab Kiievit Minski kokkulepetega ettenähtud meetmetekompleksi karistamatult saboteerima. Välisminister märkis, et Venemaa ja Euroopa Liidu suhted on sattunud Ukraina võimude vastutustundetu käitumisjoone pantvangiks.

Samal ajal kasvavad Euroopas erimeelsused Venemaa suhtes kehtestatud sanktsioonide automaatse pikendamise küsimuses. Korraga viis riiki: Ungari, Küpros, Kreeka, Itaalia ja Slovakkia kavatsevad Euroopa diplomaatiast pärineva allika andmetel välja astuda piirangute tühistamise poolt.

Venemaa ja Lääne suhted pingestusid olukorra tõttu Ukrainas. Euroopa Liit kehtestas "Ukraina sõltumatuse ja territoriaalse terviklikkuse ohustamise vastase" individuaalsanktsioonide paketi 17. märtsil 2014. aastal pärast Krimmi Venemaaga ühendamist otsustanud referendumi toimumist. Sellest ajast on piiranguid poole aasta kaupa pidevalt pikendatud.

EL ja USA läksid 2014. aasta juuli lõpul üksikutele füüsilistele isikutele ja äriühingutele suunatud sanktsioonidelt üle tervete Venemaa majandusharude vastu suunatud sanktsioonidele. Vastuseks piiras Venemaa toiduainete importi tema vastu majandussanktsioonid kehtestanud riikidest. Juunis 2015 vastas Venemaa tema suhtes kehtestatud sanktsioonide pikendamisele omapoolse toiduainete embargo pikendamisega aasta võrra, kuni 5. augustini 2016.

 

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  Sanktsioonide kehtestamine Iraani vastu on kaasa toonud väga huvitava kõrvalmõju. Nendele meetmete tõttu on toornafta müügimahud Šanghai börsil drastiliselt kasvanud ja on nüüdseks tõusnud 12 protsendini maailma kogu naftatarbimisest. See on oluline sellepärast, et Šhanghai börsil kaubeldakse jüaanide, mitte dollarite eest.

  40
 • Hiina lammutas EL ja USA vankumatu transatlantilise koostöö, illustreeriv foto

  Euroopa on šokeeritud ja segaduses, avastades äkki, et Washington ja Peking on jõudnud vastastikuste kaubandussoodustuste suhtes EL huve kahjustavale kokkuleppele.

  41
 • Illustreeriv foto

  Selleks, et nutiseadmes ID-kaardiga toiminguid teha, tuleb kasutada spetsiaalseid kaardilugejaid. Mobiil-ID puhul eraldi seadmeid vaja ei ole.

  9