10:32 21. November 2018
Kuula otse
 • USD1.1421
 • RUB75.0039
Paljude Pentagoni kõrgete ametisikute andmetel ei kujuta endast ohtu mitte Venemaa agressioon, vaid pigem nende oma kolleegid.

Miks Pentagon verise särgiga Venemaa nina all vehib

© AP Photo / Charles Dharapak
Poliitika
lühendatud link
11344

Paljude Pentagoni kõrgete ametisikute andmetel ei kujuta endast ohtu mitte Venemaa agressioon, vaid pigem nende oma kolleegid, kes Venemaa ohtu õhutades üritavad kaitseministeeriumi eelarvet suurendada, kirjutab The American Conservative.

TALLINN, 21. juuni — Sputnik. Pentagoni eelarve suurus tuleb määrata USA rahvusliku julgeoleku olukorrast lähtuvalt. Selle asemel, et vastuseks ülespuhutavatele ohtudele üha rohkem raha nõuda, tasuks sõjaväel mõelda sellele, kuidas mitte ainult oma huve rahuldada. Portaal inosmi.ru toob ära The American Conservative artikli tõlke.

Need sõjaväelased, kes toetavad Ameerika vägede suurendamist Venemaa piiri ääres, käituvad nagu tuntud multifilmikangelane — "tibu, kes kogu aeg kardab, et taevas alla kukub ", märkis üks Pentagoni kõrge ametiisik vestluses portaali Politico korrespondendiga.

"Need kutid kavatsevad meid veenda, et kõik venelased on kolm meetrit pikad," teatas ta.

Tema sõnul on sellele lihtne seletus.

"Sõjaväele on vaja sihtmärki ja suuremat tükki eelarvepirukast. Parim võimalus seda saavutada on kujutada venelasi võimelistena sattuma meie tagalasse ja korraga mõlemale tiivale. See on lihtsalt rumalus," lisas Pentagoni kaastöötaja.

Pätsates tükki eelarvepirukast

Mitte tema üksi ei kahtlusta bürokraate Venemaa ohu õhutamises. Kui portaal Politico avaldas Pentagoni hiljutise Venemaa sõjalist võimekust käsitleva ettekande sisukokkuvõtte, teatasid kõrged nii tegevteenistuses, kui ka erus olevad ohvitserid Politicole, et need andmed on naeruväärsuseni ebakorrektsed. Eriti polnud nad nõus hirmutava kirjeldusega Venemaa tehnoloogiliste saavutuste kohta.

Võimalik, et USA kaitseministeeriumis on initsiatiiv suures osas sõjaõhutajate käes, kuid fakte tasub otsida skeptikute poolelt.

Pentagoni avalikustatud eesmärgid seoses suhete eskaleerumisega Ida-Euroopas seisnevad Venemaa sõjalisele jõule vastukaalu loomises selles regioonis.

"Venelased viivad läbi sagedaseid etteteatamata õppusi piiride ääres (Poola ja Balti riikidega), millest võtab osa suur hulk sõjaväelasi," rõhutas kaitseministri asetäitja Robert Work, pidades neid õppusi provokatiivseteks.

Põngerjas Karpovi vastu

Kuid kui pisutki mõelda, tekib hoopis teine pilt, märgib The American Conservative autor.

Esiteks, kui venelased alustavad Ameerika Ühendriikidega sõjalist konfrontatsiooni, siis satub ta vastamisi endast palju tugevama vastasega ja olukord muutub suisa kurioosseks. Nagu märkis tabavalt endine dessantväelane Daniel Kearns vastuseks küsimusele, kui palju on Ameerika Ühendriigid sõjaliselt tugevamad selle näitaja poolest teisel kohal olevast riigist, on vastus selline: "Tuhat korda ja võibolla rohkemgi".

"Ameerika Ühendriikide vastu tavarelvastusega sõjapidamine oleks sama," jätkab Kearns, "kui kolmeaastane laps mängiks malet Garri Kasparoviga".
Ja kui võrrelda Venemaaga, siis on meie ilmset ülekaalu kerge demonstreerida.

Portaali Politico andmetel kulutavad Ameerika Ühendriigid riigikaitsele seitse korda rohkem raha, kui Venemaa: 598 miljardit 84 miljardi dollari vasu.

Seejuures on USA-l tegevteenistuses peaaegu kaks korda rohkem sõjaväelasi — 1,4 miljonit 766 tuhande vastu, samuti peaaegu kuus korda rohkem helikoptereid (umbes 65 tuhat 1200 vastu), kolm korda rohkem hävituslennukeid (2300 751 vastu) ja kokku neli korda rohkem sõjalennukeid. USA relvastuses on 10 lennukikandjat, Venemaal mitte ühtegi.

Venemaa relvajõududest on märgatavalt üle ka USA lähemate liitlaste (ja Venemaa relvajõudude tõenäoliste vastaste) relvajõud, kui võtta kokku Ühendkuningriik, Prantsusmaa ja Saksamaa. Ainuüksi Ühendkuningriik ületab Venemaad iga-aastastelt kaitsekulutustelt.

Lisage siia muud Ameerika eelised julgeolekuvaldkonnas — kaks hiigelookeani, arvukad liitlased ja sõbralikud naabrid ning siis on ettepanekut vägede saatmise kohta Venemaa heidutamiseks raske (või isegi võimatu) õigustada viidetega rahvuslikule julgeolekule.

Ärge vehkige punase särgiga

Kuid selline käitumine soodustab kahtlemata Pentagoni eelarve suurendamist.

On veel üks tähtis küsimus: miks Venemaa poolt sõjaväeõppuste korraldamine oma riigis on "provokatsioonilisem" (asekaitseminister Worki arvates), kui Ameerika Ühendriikide poolt oma sõdurtite saatmine teise maailmaotsa sõjaväeõppuste korraldamiseks otse Venemaa lävepakule?

Venemaa seisukohta ei ole raske ette kujutada

Ameerika ekspansioon Ida-Euroopas "oleks ohtlik relvajõudude tugevdamine Venemaa piiride vahetus läheduses," märkis Venemaa välisministeeriumi esindaja Andrei Kelin, "Ma kardan, et see nõuab teatud vastumeetmeid, millest juba räägib Venemaa kaitseministeerium."

Tema üleskutse vaoshoitusele rajaneb muidugi Venemaa rahvuslikel huvidel, kuid meile tunduvad sellise lähenemise plussid palju veenvamad ameerika vaatevinklist. Me saaksime säästa elusid ja raha.

Nagu märkis kindralleitnant David Deptula, "on kätte jõudnud aeg lõpetada verise punase särgiga vehkimine".

Selle asemel, et vastuseks õhutatavatele ohtudele rohkem raha nõuda "tuleks meil hoopis ettevaatavalt ja sihikindlalt mõelda sellele, kuidas tegutseda rahvuslikes ja mitte ainult kitsalt sõjaväelaste huvides," rõhutas Deptula.

Tal on õigus: Pentagoni eelarve tuleks määrata meie rahvusliku julgeoleku olukorrast lähtuvalt, mitte vastupidi. Lootkem sellele, et Washingtonil ei oleks selle mõistmiseks vaja sõda Venemaaga, lõpetab autor.

 

Samal teemal

Steinmeier süüdistab NATO-t sõjaõhutamises
Gruško NATO tugevdamisest: idaeurooplased satuvad tulejoonele
USA hakkab juhtima üht NATO idatiivale saadetavat pataljoni
NATO saadab Eestisse maaväe pataljoni

Peamised teemad

 • Roomikdroon TheMIS

  Esmaspäeval, 19. novembril Brüsselis toimunud EL riikide välis- ja kaitseministrite kohtumisel kirjutas Eesti alla kolmele sõjalisele programmile, laiendades sellega osalemist NATO-st sõltumatus Euroopa kaitsealgatuses.

  12
 • Austraalia peaminister Scott Morrison

  Austraalia konservatiivne valitsus teatas, et ei kavatse sarnaselt USA-le ja mitmele Euroopa riigile ÜRO ränderaamistikuga ühineda.

  6
 • Saksamaa politsei

  Prokurörid kahtlustavad tuneeslast "bioloogilise relva tahtlikus valmistamises", kuid polnud selge, kas ta aktiivselt kavandas ka rünnakut.

  26