03:52 16. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1643
  • RUB72.4844
Suurbritannia referendum on EL-ile tõsine proovikivi.

Juncker: Brexit ei ole EL-i lõpu algus

© Sputnik / Алексей Филиппов
Poliitika
lühendatud link
Brexit: Ühendkuningriik jääb Euroopa Liidu liikmeks või lahkub Euroopa Liidust (74)
3110

Euroopa Liidu liidrid ütlesid ühisavalduses, et Ühendkuningriik peab Euroopa Liidu lahkumiskõnelusi alustama nii vara kui võimalik, ehkki ametist lahkuv peaminister David Cameron tahab selle jätta järgmise peaministri ülesandeks.

TALLINN, 24. juuni — Sputnik. "Eeldame nüüd, et Ühendkuningriigi valitsus annab Briti rahva tehtud otsusele jõu nii ruttu kui võimalik, kui valuline see protsess ka poleks," teatasid Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk, Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, Euroopa Parlamendi president Martin Schulz ja eesistujariigi Hollandi peaminister Mark Rutte pärast kriisikohtumist tehtud ühisavalduses.

"Igasugune viivitus pikendaks põhjendamatult ebakindlust."

Cameron ütles, et plaanib küll ametist tagasi astuda, ent seda hiljemalt oktoobriks, kui konservatiivid endale uue juhi valivad. Ühendkuningriigi peaminister lisas, et Lissaboni leppe ühendusest lahkumist lubava 50. artikli jõustamine jääb uue valitsusjuhi ülesandeks, teatas BNS.

Euroopa Liidu liidrid väljendasid aga selgelt, et protsessiga tuleks ühele poole saada nii kiiresti kui võimalik ning Suurbritannia peaks kõnelusi alustama kohe. "Meil on reeglid, et seda teha nagu kord ja kohus," seisab avalduses.

"Oleme valmis kärmelt alustama kõnelusi Ühendkuningriigiga seoses riigi Euroopa Liidust lahkumise tingimustega," märkisid liidrid ja lisasid pöördumises meenutuseks, et Suurbritannia allub Euroopa Liidu seadustele senikaua, kui riik on ühenduse liige.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker eitas reedel, et Suurbritannia otsus Euroopa Liidust lahkuda käivitab ühenduse lagunemise protsessi.

"Ei," ütles Juncker Brüsselis pressikonverentsil, vastates küsimusele, kas "Brexit" tähendab Euroopa Liidu lagunemise algust, ning lahkus seejärel kohe aplausi saatel saalist.

Saksa liidukantslser Angela Merkel väljendas reedel kahetsust seoses Suurbritannia otsusega Euroopa Liidust lahkuda, nimetades seda hoobiks Euroopale.

"Võtame briti rahva otsuse teadmiseks kahetsusega. Pole mingit kahtlust, et see on hoop Euroopale ja Euroopa ühendamise protsessile," lausus ta, lisades, et võõrustab esmaspäeval Berliinis Brexiti-järgseid kõnelusi Prantsuse ja Itaalia juhtide ning Euroopa Ülemkogu alalise eesistuja Donald Tuskiga.

Merkel hoiatas EL-i liikmesriike Brexitiga seoses rutakate järelduste eest, mis võiksid Euroopat veelgi enam lõhestada. "Mis tagajärjed sellel on…. sõltub sellest, kas meie — EL-i ülejäänud 27 liikmesriiki tõestame oma tahet ja suutlikkust mitte teha Suurbritannia referendumist rutakaid ja lihtsaid järeldusi, mis üksnes veel enam Euroopat lõhestaksid," lausus ta.

Prantsuse president François Hollande ütles reedel, et Euroopa Liidust lahkumise referendum Suurbritannias on Euroopale tõsine proovikivi, millel võivad olla majanduslikud ja rahanduslikud tagajärjed.

"Briti hääletus on Euroopale tõsine proovikivi, Euroopa peab majandus- ja finantsohtudega silmitsi seistes näitama end ühtse ja tugevana," rõhutas Prantsuse president.

 

Teema:
Brexit: Ühendkuningriik jääb Euroopa Liidu liikmeks või lahkub Euroopa Liidust (74)

Peamised teemad