21:36 22. Märts 2018
Tallinn+ 0°C
Kuula otse
EL lipp.

Meedia: Berliin ja Pariis valmistavad ette „Euroopa superriigi“ projekti

© Flickr / Bobby Hidy
Poliitika
lühendatud link
7020

Liikmesriigid kaotavad praktiliselt õiguse oma armeele, eriteenistusele, kriminaalkoodeksile, iseseisvale maksusüsteemile.

TALLINN, 28. juuni — Sputnik. Poola riiklik telekanal TVP kinnitab, et Prantsusmaa ja Saksamaa valmistavad ette „Euroopa superriigi" loomise projekti, mis peaks tulema Euroopa Liidu asemele. Ajakirjanikud viitavad dokumendile, mida Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier väidetavalt esitleb kohtumisel Visegrádi neliku (Tšehhi, Poola, Slovakkia, Ungari) välisministritega esmaspäeval Prahas, teatas RIA Novosti.

Telekanali kodulehel on avaldatud üheksaleheküljeline dokument, mis väidetavalt on koostatud Steinmeieri ja Prantsusmaa välisministri Jean-Marc Ayrault´poolt.

TVP kinnitab, et projekt näeb ette „ühtse Euroopa riigi loomise, mis sõltub tänasel päeval tugevaimatest EL-i mängijatest". Liikmesriigid kaotavad praktiliselt õiguse oma armeele, eriteenistusele, kriminaalkoodeksile, iseseisvale maksusüsteemile — sealhulgas oma maksudele, oma valuutale või keskpangale, mis suudaks „reaalselt kaitsta rahvusriigi rahanduslikke huvisid", nendib telekanal.

Lisaks väidetakse, et sellesse uude liitu kuuluvad riigid „kaotavad kontrolli omaenese piiride üle ning pagulaste vastuvõtmise ja ümberpaigutamise üle nende territooriumil". Eeldatakse ka ühtse viisasüsteemi ja ühise välispoliitika elluviimist.

„Meie riigid jagavad ühiseid eesmärke ja ühiseid väärtusi, mis annavad aluse veel lähedasema liidu sõlmimisele meie kodanike vahel. Seetõttu püüdleme Euroopas poliitilise liidu poole ja kutsume järgmisi eurooplasi selles ettevõttes osalema," tsiteerib telekanal dokumendi preambulit.

Hiljem nimetas Poola välisminister Witold Waszczkowski ettepanekut niinimetatud „Euroopa superriigi" loomiseks Euroopa Liidu lagundamise retseptiks. Seejuures teatas ta, et mõned TVP poolt tsiteeritud ettepanekud on mõistlikud.

Teated uue riikideülese koosluse moodustamisest Euroopas kerkisid esile Suurbritannia referendumi taustal, kus elanikkonna enamus hääletas Euroopa Liidust lahkumise poolt.

 

Peamised teemad