21:28 21. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1502
  • RUB77.6921
Marju Lauristin.

Võimu ja mõjujõu ümberjaotust EL-is ei tule

© Flickr / euranet_plus
Poliitika
lühendatud link
Brexit: Ühendkuningriik jääb Euroopa Liidu liikmeks või lahkub Euroopa Liidust (74)
22 0 0

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker andis vastuseks Ida-Euroopa riikide esindajate väljaöeldud ja ütlemata jäeud pretensioonidele mõista, et liidu asutajariigid ei kavatse ise ära otsustada, kuidas toimida Suurbritanniaga ja mida Euroopa Liit peaks edasi tegema.

TALLINN, 28. juuni — Sputnik. Brittide lahkumine EL-ist ei riku jõudude tasakaalu liidu valitsemissüsteemis ega muuda Saksamaad, Prantsusmaad ja teisi EL-i asutajariike tingimata Euroopa liidriteks väikeste Euroopa riikide huvide arvelt. Nii arvas Euroopa Parlamendi Eesti saadik Marju Lauristin.

Euroopa Parlamendi Eesti saadik, sotsiaaldemokraat Marju Lauristin ütleb, et liidu valitsemises toimiva ja tõhusa demokraatiliku süsteemi tingimustes ei ole mõjujõu ja võimu koondumine Saksamaa- Prantsusma tandemi või EL-i asutajariikide grupi kätte võimalik.

„Nii ei saa olla, et kuus riiki võiks kõik teiste eest ära otsustada, keegi ei lase sel juhtuda," ütles Lauristin portaali Sputnik küsimusele vastates.

„Nüüdsama toimunud erakorralisel istungil räägiti parlamendis nimelt sellest. On ju ikkagi valdav enamus EL-i liikmeid nii-öelda uustulnukad." Tema sõnul saab brittide EL-ist väljumise ettevalmistamise ja teostumise protsess olema täiesti läbiaistev ja demokraatlik.

Uut võimujaotust ei tule

Mitmed Euroopa Parlamendi saadikud rääkisid istungil lubamatusest lasta korduda pretsedendil, kus liidu kuue asutajariigi esindajate kuuik kohtus hiljuti suletud uste taga. Tasub meenutada, et see kohtumine, leides aset kohe pärast brittide referendumi ametliku tulemuse väljakuulutamist, lõi mulje EL-is toimunud lõhenemisest „vanadeks olijateks" ja „uustulnukateks" ning tekitas segadust ja ärevust paljudes Euroopa pealinnades.

Terve rida skeptikuid leiab, et Suurbritannia lahkumine liidust lõhub jõudude väljakujunenud tasakaalu ja kogu võim koondub Pariisi ja Berliiini. Just sellepärast, näe, kiirustavad nad Londonit tagant EL-i koosseisust väljumise protseduuridega pihta hakkama.

EL ootab peatset lahkumisavalduse laekumist Londonist ega kavatse pidada brittidega mistahes salajasi läbirääkimisi, teatas vastuseks väljaöeldud ja ütlemata jäetud pretensioonidele Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker. „Ma teatasin kõikidele tegevjuhtidele ja peadirektoritele, et mitte mingisuguseid salajasi läbirääkimisi ei tule," ütles ta Euroopa Parlamendi saadikute ees esinedes.

Liit saab veel tugevamaks

Euroopa Komisjoni president rõhutas, et EL, aga mitte Suurbritannia hakkab dikteerima, millal ja kuidas peavad läbirääkimised toimuma. Juncker kutsus britte üles võimalikult ruttu olukorda selgust looma, „mitte täna, mitte homme hommikul, aga peatselt." Ta toonitas ka, et eurooplased „ei kavatse katkestada oma teekonda tulevikku". EL-i kõrgem esindaja Federica Mogherini aga andis Brüsselisse saabunud USA riigisekretäri John Kerryga ühisel pressikonverentsil koguni mõista, et ilma brittideta võib liit tema arvates saada veelgi tugevamaks kui praegu.

Junckeri meelest pärast referendumit tagasiteed ei ole, ja Suurbritannia peab vastavalt EL-i Lissaboni lepingule esitama ametliku lahkumisavalduse, misjärel saadakse alustada väljumise teemal läbirääkimisi.

Euroopa Nõukogu Brüsseli tippkohtumisel teisipäeval ja kolmapäeval, 28. ja 29. juunil arutavad EL-i valitsus- ja riigijuhid Suurbritannia Ühendkuningriigis toimunud referendumi tulemusel kujunenud olukorda, kus suurem osa Tema Kuningliku Kõrguse alamaist andis hääle riigi lahkumiseks liidu koosseisust.

„Suurbritannia jääb igal juhul Euroopa osaks, ja tema edaspidine majanduslik areng, edusammud või ebaõnnestumised sõltuvad asjade seisust kaubanduslik-majanduslikes suhetes EL-iga," tuletas Marju Lauristin meelde, nentides kontinentaalse Euroopa ja Suurbritannia majanduste lahutamatut vastastikust sõltuvust.

„Arvestades Suurbritannia tähendust Balti riikide ja eriti Eesti majandusele, tuleb talle soovida kriisi kiiremat ületamist ja kasvu ettenäitamist."

 

Teema:
Brexit: Ühendkuningriik jääb Euroopa Liidu liikmeks või lahkub Euroopa Liidust (74)

Peamised teemad