17:41 19. Jaanuar 2018
Tallinn-1°C
Kuula otse
Kindral Philip Breedlove otsis kanaleid, et veenda USA presidendi alustama Ukrainas kaudset sõda Venemaaga.

Breedlove elektronposti häkiti sisse: NATO kindral tahtis USA-d tõmmata konflikti Venemaaga

© AFP 2018 / SAUL LOEB
Poliitika
lühendatud link
8131

Kindral Philip Breedlove, endine NATO vägede ülemjuhataja Euroopas otsis kanaleid, et veenda USA presidendi administratsiooni alustama Ukrainas kaudset sõda Venemaaga. Sellest annavad tunnistust Breedlove kirjad, mis on avalikustatud DC Leaks võrgulehel.

TALLINN, 4. juuli — Sputnik. Õhuväe erukindral Philip Breedlove, kes veel hiljuti juhatas NATO vägesid Euroopas, kavatses salaja mööda hiilida USA president Barack Obama soovimatusest pingestada konflikti pärast Ukrainas suhteid Venemaaga. Sellest annavad tunnistust Gmail'i kirjakastis olevad Breedlove elektronkirjad, mis on avalikustatud DC Leaks võrgulehel, kirjutab väljaanne Inosmi viitega väljaandele The Intercep.

Obama ei andnud Ukraina võimudele relvade tarnimist nõudnud Kongressi ja Pentagoni pistrikele järele, sest kartis verevalamise puhkemist, kirjutab väljaanne.

Breedlove vastandus oma esinemistes Kongressis Obama administratsiooni seisukohtadele, mis andis ajakirjanikele põhjust rääkida kindrali ja presidendi vahelisest konfliktist.

Kuid avalikuks tulnud elektronkirjad näitasid veelgi dramaatilisemat pilti, paljastades salajase lobeerimise kanali eesmärgiga sundida Obamat alustama Ukrainas kaudset sõda Venemaaga.

2014. aastast pärinevates kirjades otsis Breedlove võimalust kohtuda endise USA riigisekretäri Colin Powell'iga ja palus nõu, kuidas sundida Obama administratsiooni Venemaa suhtes agressiivsemat positsiooni võtma.

"Ma võin küll eksida… kuid ei näe, et see Valge Maja ka tegelikkuses "püüaks koostööd teha" Euroopaga/NATOga. Ausalt öeldes ma arvan, et me "oleme mures"… riigi sõtta tõmbamise pärast," kirjutas Breedlove Powell'ile, kes nõusus temaga kohtuma ja probleemi arutama.

"Mul oleks vaja teie nõu kahes küsimuses. Kuidas tõmmata sellele võimalusele tähelepanu ajal, kui kõik mõtlevad ainult ISIS-ele, samuti selles, kuidas isiklikult suhelda POTUS-ega (lühend sõnadest President of the United States, president Obama hüüdnimi)", jätkas kindral.

Breedlove püüdis mõjutada Ameerika administratsiooni mitme kanali kaudu, kirjutab The Intercep. Ta kirjutas teadlastele ja erusõjaväelastele, kaasa arvatud endisele NATO vägede ülemjuhataja Wesley Clark'ile palvega toetada tema seisukohta relvasaadetiste vajadusest Ukraina valitsusvägedele.

"POTUS peab meid vist ohuks, mida ei ole võimalik minimiseerida… see tähendab, ärge kiskuge mind sõtta???" kirjutas Breedlove Harlan Ullman'ile, Atlandi Nõukogu analüütikakeskuse konsultandile, kirjeldades oma katseid saada Powelli toetust surve avaldamiseks Obamale.

"Arvestades, et Obama käskis teil sõda mitte alustada, saab see olema keeruline," vastas Ullman talle mõne kuu pärast saadetud kirjades, mis olid pühendatud Breedlove pingutustele "osutada kaasabi, keelitada, veenda või sundida USA-d" reageerima Venemaa tegevusele.

Euroopa meediaväljaannetes on Breedlove'st saanud pistriku võrdkuju, mis nõuab NATO liitlastelt diplomaatia kõrvaleheitmist ja Ukraina omakatseväelaste suhtes leppimatu positsiooni võtmist. Esinedes 2016. aastal Kongressis ütles Breedlove, et Venemaa kujutab endast kestvat ohtu USA ja tema Euroopa liitlaste eksistentsile.

Der Spiegel teatas, et 2015. aastal jahmatas Breedlove Saksa liidreid teatades, et Donetski ja Luganski rahvavabariigid on saanud üle tuhande ühiku soomustehnikat, mitu tuhat Venemaa sõjaväelast, ühe kõige täiuslikumatest õhutõrjesüsteemidest ja suurtükipataljonid. Ilmselt oli kindrali avaldus provokatsioon eesmärgiga nurjata kantsler Angela Merkeli vahendustegevus konfliktipoolte vahel.

Varem pidasid Saksamaa ametnikud liialduseks Breedlove kinnitust, et Ukraina piirile on koondatud 20 tuhat Venemaa sõjaväelast. Nad selgitasid samuti välja, et väited, nagu oleksid mitmed Venemaa sõjaobjektid piiriäärsetel aladel sõjalise jõu suurendamise ilminguks, olid ebaõiged. Saksamaa teatas, et paljud väeüksused ja tehnika, millest Breedlove rääkis, olid selles paigas ammu enne Ukraina konflikti.

Kirjad näitavad lisaks ka Breedlove meeleheitlikku püüdu luua konflikti eskaleerumise mulje oma pöördumistes kolleegide ja sõprade poole palvega esitada luuraeandmeid, mis Venemaa ohtu illustreeriksid.

Breedlovega regulaarset kirjavahetust pidanud teadlane Phillip Karber, kes andis kindralile teavet ja nõuandeid Ukraina küsimuses, tunnistas mõnede avaldatud materjalide hulgas olevate kirjade ehtsust. Ta teatas samuti, et kindral kinnitas oma Gmaili postkasti sissemurdmist ja teavitas sellest valitsust paludes asjas läbi viia juurdlus, kuid vastust ei saanudki.

Moskva ja alliansi suhted halvenesid 2014. aasta märtsis olukorra tõttu Ukrainas ja Krimmi ühendamise tõttu Venemaaga, samal ajal lõpetati ka Venemaa-NATO Nõukogu töö.

Venemaa võimud on korduvalt märkinud, et Moskva ei ole konfrontatsioonist huvitatud, kuid on valmis andma Lääne tegevusele adekvaatse vastulöögi. Muuhulgas teatas Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu, et seoses olukorra teravnemisega edelasuunal on Venemaa tugevdanud oma Lõuna sõjaväeringkonna koosseisu.

 

Peamised teemad