17:50 19. Jaanuar 2018
Tallinn-1°C
Kuula otse
NАТО.

NATO-Venemaa kõnelused ei olnud mõttekaaslaste kohtumine

© Flickr / Antonio C.
Poliitika
lühendatud link
13 0 0

Liitlastel ja Venemaal on sügavad ja püsivad erimeelsused Ukraina osas.

TALLINN, 14. juuli — Sputnik. NATO-l ja Venemaal ei õnnestunud ületada sügavaid erimeelsusi Ukraina küsimuses, ütles alliansi peasekretär Jens Stoltenberg kolmapäeval pärast NATO-Vene nõukogu istungit.

"Liitlastel ja Venemaal on sügavad ja püsivad erimeelsused Ukraina osas. Tegemist ei olnud mõttekaaslaste kohtumisega," lausus Stoltenberg Brüsselis pressikonverentsil, teatas BNS.

Stoltenberg lisas, et NATO teavitas "läbipaistvuse vaimus" Venemaad olulistest otsustest, mis langetati läinud nädalal Varssavis alliansi julgeoleku tagamiseks. NATO liidrid otsustasidsaata neli pataljoni ühtekokku umbes 4000 sõduriga Poola ja Balti riikidesse.

Vene alaline esindaja NATO juures Aleksandr Gruško eitas kolmapäeval Vene sõjaväe tegevust Ukrainas. "Igatahes ei ole Ukrainas mingit Venemaa sõjalist tegevust," ütles Gruško ajakirjanikele pärast NATO-Vene nõukogu kohtumist.

Lahenduste otsimine Ukraina konfliktile sõltub "Kiievi võimest liikuda plaanipäraselt edasi poliitiliste sammudega", lausus Vene diplomaat.

Samuti ütles Gruško et NATO meetmed alliansi idatiival ei ole õigustatud: "Need on üleliigsed ja kontraproduktiivsed."

Tema sõnul on NATO "tüürimas meid tagasi külma sõja atmosfääri" ning Venemaad ei huvita "vastasseisu mudel, mida NATO meile peale surub".

Allianss sunnib Venemaad kohandama oma vägede asetust läänesuunal vastavalt uuele julgeolekuolukorrale, ütles Vene diplomaat. "Mõistagi teeb meie pool kõik vajaliku riigi kaitsevõime usaldusväärseks tagamiseks sellel suunal."

Moskva on teinud NATO-le ettepaneku pidada sõjalisi kõnelusi sisselülitatud transponderiga lendude üle Läänemere piirkonnas. "Me teatasime, et meie õhujõud on valmis lendama sisselülitatud transponderiga kindlaksmääratud marsruudil. Ootame NATO riikidelt ja teistelt piirkonnas sõjaliselt tegutsevatelt maadelt selleks valmisolekut," sõnas Gruško.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg lubas, et NATO analüüsib ettepanekut "hoolikalt". Tema sõnul ei ole väljalülitatud transponderiga lendude küsimus ei tehnilisest ega ka tsiviil- ja sõjaliste lennujuhtimiskeskuste suhtlemise seisukohast lihtne probleem. "Seega tegime ettepaneku konsultatsioonideks sõjavägede vahel."

"Usume, et kui NATO riigid soovivad tõesti parandada julgeolekuolukorda Balti piirkonnas (…) peavad nad selle ettepanekuga nõustuma ja andma oma sõjavägedele juhised vastavates aruteludes osalemiseks," ütles Vene diplomaat.

Gruško sõnul on Moskva avatud dialoogiks NATO-ga ohtlike sõjaliste vahejuhtumite vältimise üle. Vene pool kinnitas soovi täiustada olemasolevaid mehhanisme üksikute NATO riikidega.

 

 

 

 

Peamised teemad