17:49 19. Jaanuar 2018
Tallinn-1°C
Kuula otse
On vähetõenäoline, et Euroliidust lahkumise protsess peatatakse.

Raudse leedi tagasitulek

© Pixabay Elionas2
Poliitika
lühendatud link
3710

Tekib üsna huvitav trio: Merkel, May, Clinton ja see trio hakkab ajama väga keerulist poliitikat, mis lähtub sellisest keerulisest nähtusest nagu seda on naiselik loogika.

TALLINN, 14. juuli — Sputnik. Kolmapäeval sai Ühendkuningriigi peaministriks teist korda naine. Ja nagu tookord Margaret Thatcher, eelmine daam sellel ametipostil, nii esindab nüüd ka Theresa May konservatiivide erakonda. Sputnik küsis vene politoloogidelt, milliseid samme ja üllatusi võib uuelt leedilt Downing Streetilt oodata.

Brexit'i laineharjal

Tuletame meelde, et James Cameron teatas oma tagasiastumisest pärast 23. juunil toimunud üleriigilist rahvahääletust, millel uduse Albioni elanikud hääletasid Euroopa Liidust väljaastumise poolt. Uus peaminister selgus 11. juulil, pärast seda, kui teised konservatiivide liidrid erinevatel põhjustel oma kandidatuurid taandasid. Uueks Downing Streeti perenaiseks sai 59-aastane Theresa May, kes siiani oli 6 aastat olnud valitsuse siseminister.

Theresa May seisab silmitsi raske ülesandega — Brexiti tõttu lõhenenud konservatiivid tuleb uuesti koondada. Nii leiab teine mõjukas tooride liider Boris Johnson, et Euroliidust lahkumine oli õige otsus, temaga viimase ajani opositsioonis olnud Theresa May pooldas aga riigi jäämist Euroopa Liitu.

"On vähetõenäoline, et Euroliidust lahkumise protsess peatatakse," leiab poliitikateaduste kandidaat, Venemaa süsteemsete uuringute instituudi Põhja-Atlandi ja kaitseuuringute keskuse rahvusliku julgeoleku sektori kaastöötaja Anna Lilovatõhh. "Arvestades, et Euroopa avaldab juba Ühendkuningriigile survet ja nõuab, et Albion määratleks kiiremini oma lahkumistingimused, see protsess pigem jätkub aktiivselt. Me teame, et see võib kesta umbes kaks aastat. Ilmselt hakkab May koos poliitilise eliidiga välja töötama Euroopa Liidust lahkumise oma joont."

Rahvusvahelise poliitilise ekspertiisi instituudi direktor, politoloog Jevgeni Mintšenko aga leiab, et Mayst saab "ülemineku"-peaminister, ühel lihtsal põhjusel: "Valijad hääletasid Ühendkuningriigi Euroliidust lahkumise poolt, samal ajal suurem osa paramendisaadikutest oli Ühendkuningriigi Euroopa Liidu liikmelisuse säilitamise poolt. Seepärast ei saa ma välistada, et Ühendkuningriigis võivad järgmisel aastal toimuda ennetähtaegsed parlamendivalimised."

Venemaa ei ole prioriteetide hulgas

James Cameroni valitsus ajas viimastel aastatel suhetes Venemaaga konfrontatsioonilist poliitikat. Kas selline poliitika jätkub ka leedi May ajal? "Venemaa suhtes on endine siseminister Theresa May seisukohad üsna vaoshoitud," leiab Anna Lilovatõhh.

"Ta avaldas arvamust Aleksandr Litvinenko (Briti ametliku seisukoha järgi Venemaa eriteenistuste poolt tapetud — Sputnik) kohta ja osales omal ajal aktiivselt selle asja uurimises. Võib öelda, et tema osalus seisnes peamiselt selle sündmuse negatiivses kajastamises. Seejuures ei näinud me mingeid eredaid Theresa May negatiivseid väljaütlemisi Venemaa kohta".

Anna Lilovatõhh'i arvates on Ühendkuningriigi probleemiks nr. 1 Brexit ja selle tagajärjed ning sisepoliitilised probleemid on välispoliitilistest prioriteetsemad.

Samal seisukohal on ka Jevgeni Mintšenko. "Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise taustal taandub kõik muu," leiab ekspert. "Ma usun, et jätkatakse sama inertset joont, mida Ühendkuningriik on hoidnud ka varem."

Muutusi ei ole oodata

Paljudel inimestel nii Ühendkuningriigis kui ka mujal on huvitav küsimus: kas naissoost konservatiiv May hakkab ajama sellist jõulist poliitikat nagu eelmine "raudne leedi" Margaret Thatcher?

"Teresa May'd nimetatakse teiseks Margaret Thatcheriks, silmas pidades tema poliitilist joont ja iseloomuomadusi," konstateerib Anna Lilovatõhh. "Võib arvata, et ta hakkab esindama eelkõige Ühendkuningriigi riiklikke huve ja tegema seda üsna jõuliselt, järjekindlalt ja asjatundlikult."

Jevgeni Mintšenko aga leiab, et teist "raudset leedit" May'st siiski ei tule. "Kui jutt on uuest massilise privatiseerimise lainest, mis õigupoolest Margaret Thatcheri kuulsaks tegigi ja pealetungist ametiühingute õigustele, siis, ma arvan, mingeid radikaalseid reforme, nagu Thatcheri ajastul, ei tasu loota. May tuleb võimule pärast konservatiivide kuueaastast valitsemist ja vahetab vaid välja teise konservatiivist peaministri."

Rahvusvaheline poliitika muutub keerulisemaks

Kuid koos sellega võib Mrs May ka üllatusi valmistada. "Kui USA-s tuleb samuti võimule naispoliitik Hillary Clinton, võib rahvusvaheline olukord keerulisemaks muutuda," leiab Anna Lilovatõhh.

"Tekib üsna huvitav trio: Angela Merkel, Theresa May, Hillary Clinton ja see trio hakkab ajama väga keerulist poliitikat, mis lähtub sellisest keerulisest nähtusest nagu seda on naiselik loogika."

Jevgeni Mintšenko leiab, et tülid valitsevate daamide vahel vaevalt et võimalikud on. "Merkel hõõrub praegu käsi, sest Ühendkuningriigi väljaastumine Euroliidust tähendab automaatselt Saksamaa positsioonide tugevnemist. Seepärast ma arvan, et subjektiivse faktori küsimus nende kahe naise suhetes ei ole põhimõtteline."

 

 

 

Samal teemal

Euroopa juhid ärgitavad Mayd lahkumiskõnelustega kiirustama

Peamised teemad