22:08 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Poliitika
lühendatud link
90 0 0

Euroopas on terroristid suures osas integreerunud ühiskonda, mida nad ründavad ja nendele vastuseisvad struktuurid on Iisraeli kolleegidega võrreldes ettevalmistatud hoopis nõrgemini.

TALLINN, 28. juuli — Sputnik. Võitlus üksikterroristidega, kellega on kokku puutunud nii Iisrael, kui viimasel ajal ka Euroopa riigid, nõuab julgeolekujõududelt kontrolli tugevdamist interneti üle, kus selline nähtus "küpseb", ütles agentuurile RIA Novosti Iisraeli eriteenistuse NATIV endine juht Yaakov Kedmi, teatas RIA Novosti.

Eksperdid räägivad, et spontaansete ja iseseisvate, ühegi radikaalse grupeeringuga otseselt mitte seotud terroristide tuvastamine, jälitamine ja nende rünnakute ärahoidmine on äärmiselt raske.

"Üha enam annab endast märku terrorismi alaliik, kus radikaalsuse ideoloogiast läbi imbunud isik ei võta organisatsioonidega kontakti, nagu see oli tavaks varem ega läbi nende ridades väljaõpet… Meediaväljaanded ja internet võimaldavad seda teha autonoomselt. Relvi ja lõhkeainet hankida või osta on üsna lihtne või kasutada käepäraseid vahendeid: nuga, kirvest, autot," räägib agentuuri vestluskaaslane.

"Võitlus nendega (üksikterroristidega) nõuab kõigi selliste meediaväljaannete ja nende kasutajate üle palju efektiivsemat kontrolli…. Töö interneti — selle terroristide ettevalmistamise ja ajupesu ühe peamise vahendiga — tuleb tõsta hoopis teisele seaduslikkuse ja eriteenistuste ning politsei infotehnoloogia, analüüsi ja kiire reageerimise tasemele," soovitab ta eurooplastele.

Sadadesse ulatuvate araablaste rünnakute jada, mis algas möödunud sügisel ja võttis üle 40 inimelu, peetakse Iisraelis üksikterroristide kätetööks, kuigi süüdistatakse ka palestiina võime, grupeeringuid ja nende kontrollitavaid meediaväljaandeid radikaalsete meeleolude õhutamise pärast, eriti noorte keskkonnas.

"See probleem ei ole lahendatud, kuid nende (terroriste) efektiivsus on märgatavalt langenud. Me säilitame endiselt ja tugevdame järjest kontrolli kõikide infoallikate, propagandavahendite ja potentsiaalsete terroristide õpetamise kanalite üle ja see annab tulemusi," ütles Kedmi.

Mille poolest Euroopa pole Iisrael

Iisraeli edu kordamine Euroopas ei saa tema arvates olema kerge just olukorra põhimõttelise erinevuse tõttu.

"Põhierinevus seisneb selles, et meil panid terroriakte toime ja üritasid seda teha mitte Iisraeli kodanikud, mitte aaraablastest iisraellased. Selliseid juhtumeid on olnud vaid üks-kaks kogu selle aja jooksul. Neid panid toime valdavas enamuses Iisraeli sõjaväe poolt kontrollitavatelt (palestiina) territooriumidelt pärit araablased," räägib ta.

"Nendega võitlemiseks suurendati lihtsalt kontrolli kohtades, kust nad võisid meie territooriumile sattuda, samuti Jeruusalemma piirialadel. Samaaegselt suurendati survet propagandameetmete lõpetamiseks territooriumidel.

Selles osalesid nii meie, kui ka palestiina julgeolekujõud. Kõik see viis olukorra stabiliseerumiseni ja rünnakud peaaegu lõppesid," jätkas Kemdi.

Euroopas on terroristid suures osas integreerunud ühiskonda, mida nad ründavad ja nendele vastuseisvad struktuurid on agentuuri vestluskaaslase arvates Iisraeli kolleegidega võrreldes ettevalmistatud hoopis nõrgemini.

"Euroopas on olukord hoopis teine. Esiteks, terroristid elavad rünnatavate riikide territooriumil, osa nendest on selles riigis sündinud või selle kodanikud. Teiseks, pole riiklikku julgeolekusüsteemi, riigi terrorismiga võitlemise doktriini," selgitab Kedmi.

"See, mis Nice's toimus, nagu ütles üks tuntud inimene, on Prantsusmaa tragöödia ja häbi. Häbiväärsemat politsei ja julgeolekuteenistuste tegevust, kui see oli Nice's, on raske ette kujutada. Siin võib paljustki rääkida, kuid peamine on, et terrorismiga võitlemise riiklik süsteem peab olema.

Üldine riiklik poliitika, mitte aga üksikute süsteemide või teenistuste, kes on pealegi üsna primitiivselt organiseeritud ega oska töötada, eraldivõetud toimingud," lisas ta.

Selleks, et olukorda muuta, tuleb eurooplastel kontrolli alla võtta elanikkonna grupid, kust terroristid välja kasvavad ja propagandavahendid, mille mõjuväljas nad asuvad, on NATIV endine juht veendunud.

"Selleks peab aga riik olema korraldatud hoopis teisiti ja selle seadusandlus samuti… Tuleb märgatavalt suurendada kõikide riigi struktuuride koordinatsiooni ja koostööd.

Lõpuks tuleb tõsta politsei- ja julgeolekuteenistuste töötajate professionaalsust nii terroriaktide ärahoidmisel kohtades, kus nad võivad potentsiaalselt toimuda, kui ka nendele reageerimisel," annab Kedmi nõu.

 

 

 

Peamised teemad