08:52 23. Juuli 2018
Kuula otse
 • USD1.1670
 • RUB74.0532
Foto on illustratiivne.

Tahaks lennata, eriti kõrgelt. Sofia võttis tagasi sõnad õhuruumi rikkumisest Venemaa poolt

© Sputnik / Виталий Аньков
Poliitika
lühendatud link
Mihhail Šeinkman
4821

Lipitsema harjunud Bulgaaria eliit on ühe korra püüdnud ka kõrgelt lennata, siis, kui sulges Venemaale oma õhuruumi transiitliikluseks Süüriasse. Polnud hullu, lendasime ringi ja saime hakkama. Me ei pannud nende demarši isegi tähele.

TALLINN, 28. juuli — Sputnik. Tegelikult ei pea meie lennukid Musta mere kohal õppelende tehes üldse silmas Bulgaariat ja paistab, et just see Bulgaariat kõige rohkem haavaski, räägis raadio Sputnik eetris Mihhail Šeinkman.

Meie hõimuvelled on raporteerimisega õige hoogu läinud. Muudkui puterdavad. Kõigepealt süüdistas kaitseminister Nentšev Venemaad kogu ilma ees sissetungimises, nagu ta väljendus "NATO õhuruumi Bulgaaria vastutusalasse". Luges juunikuus kokku kümmekond sellist juhtumit nimetades neid "selgete eesmärkidega provokatsioonideks", lubas rakendada "preventiivseid meetmeid" ja nõudis vastust. Saigi selle. Moskvast anti mõista, et sellist maad maailmas teist ei leidu, kus nii vabalt geograafiat tõlgendatakse (parafraas Issaak Dunajevski (1900-55) laulust "Laul kodumaast" — toim.). "NATO ruum" ei ole tema termin. Mis aga Bulgaariasse puutub, siis Musta mere kohal ei pidanud meie õppeülesandeid täitvad lennukid üldsegi teda silmas. Ja paistab, et see haavas Sofiat kõige rohkem.

Nüüd võttis ta oma sõnad tagasi. "Etteheited ei ole seotud Bulgaaria õhuruumi rikkumisega," teatati nende kaitseministeeriumi võrgulehel, justkui polnudki see nende kaitseminister kes näpuga taevasse torkas. Probleem, tuleb välja, oli selles, et Venemaa ei anna talle aru ja see teeb tuska. "Nad lendasid sisselülitamata transponderitega, ilma eraldusmärkideta ega olnud esitanud lennuplaani. Kõik need juhtumid fikseeriti Bulgaaria õhujõudude ja NATO õhutõrjesüsteemide poolt," märgitakse ministeeriumi avalduses.

Üldiselt naerdi Moskvas ka pärast Nentševit, kõhud kõveras. Ennäe, "ennetavad meetmed". Siis läks veelgi lõbusamaks. Esiteks, see, kuidas nad seal alliansis kõike fikseerivad, on teada. Juba ette teadaolevalt. See, kas ka kätte saadi, pole oluline. Kas transponder üldse oli või mitte. Teiseks, annaks neile õige veel ka selle korteri võtmed, kus raha hoitakse (parafraas I. Ilfi ja G. Petrovi romaanist "12 tooli" — toim.). See meeldiks bulgaarlastele hoopis rohkem, kui venelaste lennuplaanid. Nendest kohe kindlasti kõhtu täis ei saa aga oi, kuidas tahaks. Küllap siis sellepärast ametlik Sofia näitabki, kuidas nad lennata tahaks, kuid jalavarjud on kehvad.

Lipitsema harjunud Bulgaaria eliit on ühe korra püüdnud ka kõrgelt lennata, siis, kui sulges Venemaale oma õhuruumi transiitliikluseks Süüriasse. Polnud hullu, lendasime ringi ja saime hakkama. Me ei pannud nende demarši isegi tähele. See neid nüüd nörritabki. Kuid ka stimuleerib Baltimaade eeskuju järgima. Tuleb välja, et ka neil on geopoliitiline väärtus, kui Venemaa nendega ei arvesta. Nende loogika pole siin küll suurem asi, kuid on üsna nende moodi. Nad nimeavad ju isegi oma lennukuuri õhujõududeks, kuigi selleks on poolteist nõukogude luksuse riismetest romu, mis hädasti remonti vajavad.

Kvalifitseeritult võidakse seda, jällegi, teha vaid Venemaal. Sinna ei saa aga minna — tõenäoline vaenlane ju. Äkki formateeritakse ümber nii, et hakkavad lendama tagumine ots ees. Kaaluti poolakate juurde minekut aga neil ei kasva käed päris õigest kohast kehast välja, teevad selget haltuurat. Ja küsisid sõbramehe poolest veel sellist hingehinda, et EL kõige vaesemal riigil saaks pärast sellist renoveerimist mineviku ja tulevike vahel olema vaid hetk (v.k — MiG, parafraas samanimelisest lennukitüübist ja laulust kunagisest nõukogude menufilmist "Sannikovi maa"- toim.), kuid eelarvet enam mitte. Tegelikult Lääne soosingu nimel nad nii kõrgelt lennata üritavadki. Paistab, et ei ole selles veel nahaalsete baltlaste tasemele tõusta suutnud. Nood "püüavad" Vene lennukeid kümnete kaupa nädalas ega nõua mingeis vastuseid, et mitte tõe otsa komistada. Aga näe, ajasidki endale NATO laienemise välja.

Mis puudutab lennukeid väljalülitatud transponderitega, siis tasuks bulgaarlastel huvi tunda, kelle lennukid need ikkagi olid. Üldiselt on ju ameeriklastel kombeks lennata inkognito. Tol samal juunikuul päästis vaid Venemaa lennudispetšerite professionaalsus ja reaktsioonikiirus kaks rahvusvahelist lendu sooritanud reisilennukit kokkupõrkest USA luurelennukiga, mis arvas heaks end osavalt tsiviillennukoridori ära peita. Kuigi omadelt Sofia juba küsis. Ühe korra, mis kehtib igaks elujuhtumiks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

 

 

Samal teemal

Vene kaitseministeerium lükkas ümber väited NATO õhuruumi rikkumistest

Peamised teemad

 • Venemaa žurnalistid kutsusid eestimaalasi üles endas ajakirjanikku avastama, illustreeriv foto

  Kuidas teha huvitav lugu heast inimesest, sattuda juhtivate Venemaa väljaannete või portaalide lehekülgedele, külastada tasuta Moskvat ja seejärel ükskõik millist paika ääretul Venemaal – kõike seda selgitasid Sputnik Eesti pressikeskuses Venemaa ajakirjanikud.

  52
 • Valitsusvälise organisatsiooni Valged Kiivrid liikmed

  USA, Kanada ja EL-i palvel evakueerisid Iisraeli sõjaväelased organisatsiooni "Valged Kiivrid" liikmed koos peredega Süüriast, teatas pühapäeval Iisraeli välisministeeriumi pressiesindaja Emmanuel Nahshon. Lääs võtab Bashar Assadi ees kiivri maha, arutleb raadio Sputnik autor.

  70
 • USA president Donald Trump ja Soome riigipea Sauli Niinistö

  Helsingis toimunud Vladimir Putini ja Donald Trumpi kohtumine oli Eesti poliitikutele nii ebameeldiv, et esimest korda veerand sajandi jooksul julgesid nad avalikult tunnistada "vanema venna" praeguse poliitika täielikku sobimatust.

  78