10:00 21. September 2017
Tallinn+ 9°C
Kuula otse
1944. aasta 25. juulist kuni 12. augustini toimus Punaarmee ja Saksa vägede vahel Sinimägede lahing.

Moskva taunis Sinimägede mälestusüritust

© Sputnik / Алексей Олисько
Poliitika
lühendatud link
10011

Venemaa loodab, et rahvusvaheline üldsus mõistab hukka Eestis toimunud Waffen-SS-i veteranide mälestusürituse.

TALLINN, 6. august — Sputnik. Venemaa välisministeerium pöördus ÜRO ja Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) poole, nõudes, et ühendused mõistaksid hukka Sinimägedel võidelnud "SS veteranide" mälestamise, edastas Venemaa riiklik uudisteagentuur TASS.

Venemaa loodab, et rahvusvaheline üldsus mõistab hukka Eestis toimunud Waffen-SS-i veteranide mälestusürituse, rääkis agentuuri teatel Venemaa välisministeeriumi inimõigusvolinik Konstantin Dolgov.

"Eestis Sinimägedel toimunud üritus Waffen-SS-i veteranide mälestamiseks on järjekordne piinlik lehekülg selle riigi ajaloos," kirjutas ta sotsiaalmeedias, teatas BNS. "Taas saavad aupaiste natsistlikud kurjategijad, kes vastutavad tsiviilisikute veresauna ja sõjakurjategude eest Teises maailmasõjas."

Ta lisas, et loodab, et ÜRO, OSCE, Euroopa Nõukogu ja euroopa Liit mõistavad otsustavalt hukka selle "jultunud rahvusvahelise õiguse rikkumise" ning võtab tarvitusele vajalikud meetmed, edastas TASS. Dolgovi sõnul on säärased juhtumised OSCE ja Euroopa Nõukogu liikmesriigis lubamatud.

Kaitseväe kaplanid asetasid 30. juuli hommikul pärjad Ida-Virumaal asuvale Sinimägede memoriaalile ja langenud punaarmeelaste mälestustähisele, et mälestada Teise maailmasõja lahingutes hukkunuid ja kannatanuid.

1944. aasta 25. juulist kuni 12. augustini toimus Punaarmee ja Saksa vägede vahel Sinimägede lahing. Tegemist oli teadaolevalt kõige ohvriterohkem lahinguga Eesti pinnal. Sinimägedes langenute täpne arv pole teada, kuid arvatakse, et ainuüksi eestlasi langes Sinimägedes umbes 2500. Lahingud tõid kaasa hävingu kogu piirkonnale.

Eesti rahvas kannatas Teises maailmasõjas sarnaselt teiste Euroopa rahvastega nii Nõukogude Liidu kui ka natsionaalsotsialistliku Saksamaa kuritegelike režiimide okupatsiooni all ja võitles nende mõlema vastu. Eesti Vabariik on korduvalt hukka mõistnud mõlema Eestit okupeerinud totalitaarse režiimi ja nende käsilaste inimsusvastased kuriteod.

 

Peamised teemad

 • Peaminister Jüri Ratas kohtus Brüsselis Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Junckeriga

  Peaminister Jüri Ratas arutas kolmapäeval Brüsselis Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Junckeriga, kuidas ta soovib edasi liikuda ambitsioonikate ideedega, mille käis välja nädala eest kõnes Euroopa Parlamendi ees.

  4
 • Sputniku videosillast osavõtjad

  Poliitikaeksperdid on veendunud, et ka pärast Venemaa sõjaväelaste väljaviimist Valgevene territooriumilt jätkavad lääne poliitikud neid ühisõppusi teravalt kritiseerima

  21
 • Rein Müllerson

  Rahvusvahelise meediaklubi Formaat A3 kutsel Krimmi külastanud Tallinna Õigusinstituudi direktor, õigusteaduste doktor professor Rein Müllerson rääkis oma visioonist tänase maailma poliitilise olukorra suhtes.

  46