12:39 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Poliitika
lühendatud link
7420

Riigis, kus valget nimetatakse mustaks ja musta valgeks, on kerge saada tembeldatud teisitimõtlejaks või spiooniks, kui hakkad nimetama asju oma, aga mitte võimude poolt leiutatud nimedega.

TALLINN, 8. august — Sputnik. Ukraina Ülemraada saadik ja Kangelase Kuldtähe kavaler Nadežda Savtšenko, kes hiljuti mõisteti Venemaal süüdi vene ajakirjanike tapmises ja sai Venemaa presidendilt armu, nimetas Kiievi võimude sõjalist operatsiooni Donbassis „jamaks", mis tuleb võimalikult kiiresti lõpetada. Ja see pole kaugeltki esimene Savtšenko väljaütlemine, mis on risti vastu võimude ametlikule seisukohale. Mispärast ja mille jaoks ta seda teeb? Küsimusele püüdis vastust leida Zahhar Vinogradov.

Rooma paavstist rahuni Donbassis

Viimaste päevade jooksul on Savtšenko sattunud vastakuti mitme Ukraina kriminaalkoodeksi paragrahviga.

Kõigepealt tegi ta ettepaneku muuta valitsuse moodustamise korda.

„Pakun välja rahvariigi idee — Ukraina rahvariik. Ukraina taaskäivituse kontseptsioon: lähimatel valimistel valib Ukraina rahvas sada rahvaesindajat, kelle ülesandeks on enklaavisarnastes oludes suletud uste taga mõistliku tähtaja jooksul, nii nagu valitakse Rooma paavsti, kirjutada valmis Ukraina põhiseadus," teatas Savtšenko teisipäeval, 2. augustil.

Savtšenko idee kohaselt peab riigi presidendil olema piiratud võim, peaaegu sümboolsed volitused ja ta peab täitma vaid esindusfunktsioone. Aga see tähendab juba püüdu muuta riigi põhiseaduslikku korda.

Teiseks teatas Savtšenko, et töö Ülemraadas on „reetmise ja valskuse" pärast tema jaoks „vastik", tema ise aga peab kõnelema tõtt, sest seda ootab temalt lihtrahvas.

„Kuulates poliitikuid ja politikaane, kes kõrgetelt tribüünidelt ja telesaadetes peavad kaunikõlalisi patriootlikke kõnesid rahvast, ja nähes, kuidas nende sõnad ja loosungid tegelikkusest lahknevad, hakkab mul vastik, et olen koos nendega Ülemraadas ja et nad on osaks ukraina rahvast. Valed, silmakirjalikkus, valelikkus ja reetmine laiub meie parlamendis kõikjal," ütleb Savtšenko.

Seda võib vaadelda riigi kõrgeima rahvavõimu organi laimamisena.

Kolmandaks väidab Savtšenko, et armees lokkab korruptsioon ja varastamine.

„Ma käin pidevalt väeosades nii eesliinil kui õppustel ja näen, millise rämpsuga on varustatud meie armee, ja rahvusliku julgeoleku ning riikliku kaitsekomitee liikmena tean, milliseid tohutuid summasid selle rämpsu kokkuostmiseks raisatakse. Armees lokkab korruptsioon… Ja oma särk on seal ihule kõige lähemal," ütleb Savtšenko.

Seegi kisub laimuparagrahvi poole, kuna Ukraina riigijuhid, kes saavad ameeriklaste riigieelarvest järjepidevalt raha oma sõjaväe tugevdamiseks (ainuüksi käesoleval aastal 330 miljonit dollarit), kinnitavad sponsoritele, et Ukraina relvajõudude sõdurid on varustatud, riietatud ja toidetud paremini kui iialgi varem. Ja et mitte ükski sent ameeriklaste rahast ei lähe asjatult raisku ega kaduma.

Neljandaks väidab Savtšenko, et terrorismivastaste operatsioonide kattevarjus areneb Ukrainas illegaalne äritegevus.

„Miks on Ukraina võimud kaks aastat rääkinud, et meil käib võitlus terrorismi vastu, nüüd aga tahavad kehtestada sõjaseisukorra?" küsib ta. „Sest terrorismivastase võitluse aeg ei sunni tingimata katkestama kellegi isiklikke ärisuhteid Venemaaga, kuid pärast sõda on vaenlast vaja. Miks nad praegu tahavad kokku leppida ja sõda sõjaks nimetada? Sellepärast, et ukraina rahva rahulolematus valitsusega kasvab, ja pole välistatud uued valimised või järjekordne Maidan. See on valitsust sedavõrd ära hirmutanud, et too on otsustanud asuda küüniliselt ja igati manipuleerima, omalt poolt kõvasti survet avaldama," arvab ta.

See Savtšenko kinnitus tüürib juba täiel määral kriminaalsüüdistuseni ettevõtluse takistamises üksikute tipp-poliitikute poolt, kes kuidagi ei suuda oma pudrumägedest ja piimajõgedest Venemaal.
Lõpuks kõige värskem avaldus Savtšenkolt, kes nimetas terrorismivastast operatsiooni „jamaks": „Me peame lõpetama selle „jama", mida on nimetatud terrorismivastasteks operatsioonideks, võimalikult kiiresti, ilma igausuguse edasise sõjategevuseta," teatas Savtšenko teleekraanilt ühes ukraina telekanalis.

See aga on juba — paragrahv sõjasaladuse avaldamise eest, kuivõrd Ukrainas on kombeks kinnitada (alates president Porošenkost), et Ukraina armee on võitlusvõimelisem kui eales varem ja valmis aktiivseks lahingutegevuseks mis tahes vaenlase vastu.

Aga võib-olla siiski spioon?

Tegelikult ei ole see kaugeltki ammendav loetelu neist kriminaalkoodeksi paragrahvidest, mille alla Nadežda Savtšenko väljaütlemised mahuvad, ja see pole üldse nii naljakas, nagu võib paista.

Ukraina poliitiline ladvik haarab Savtšenkot kuulates peast kinni ja oigab. Ja otsustab, et tegemist on vastasjõu käsilasega.

„Ma usun, et suuremal osal inimestest on juba silmad avanenud. Kui ma kuulasin neid maavillaseid avaldusi, siis lootsin, et tegemist on kahe vangla-aasta tagajärgedega, psüühikale osaks saanud survega, et ta ei suuda nii suure teabemahuga toime tulla… Kuid siis sai selgeks, et Savtšenko täidab täpselt „Kremli Trooja hobuse rolli"," teatas Ukraina Radikaalse Partei rahvasaadik Andrei Lozovoi.

„Rahvarinde" parlamendisaadik Andrei Teteruk aga kutsus Batkivštšõna parteid oma saadikust Nadežda Savtšenkost lahti ütlema. Teteruki arvates esitab Savtšenko neidsamu poliitilisi teese, mida väljendavad Venemaa võimud. Näitena tõi rahvasaadik esile Savtšenko ettepanekud dekommuniseerimisest loobumiseks, läbirääkimisteks Donbassiga ja uue põhiseaduse vastuvõtmiseks.

„Batkivštšõna peab putinlikust lobistist Savtšenkost kas distantseeruma või võtma tema eest avalikult poliitilise vastutuse," teatas Teteruk ühes telekanalis.

Tähendab, pinnale võib jääda Ukraina kriminaalkoodeksi kõige hirmsa paragrahv — salakuulamine, töötamine võõrriigi huvides.

Rahva hääl

Tegelikult räägib Savtšenko täpselt seda, mida valijad temalt kuulda tahavad.

Ta räägib, et kehtiv võimukorraldus, kus kõike määrab ainuisikuliselt president, on ilmselgelt rahvavaeniliku iseloomuga.

Et kodusõjast, mida siin nimetatakse terrorismivastaseks operatsiooniks, on kõik väsinud.

Et võitlus terrorismiga on Ukrainas ammu ja lõplikult pöördunud illegaalseks ja ülitulusaks äriks. Ja nii edasi.

Seega mitte midagi uut Savtšenko ei ütle. Ta kinnitab sedasama, mida tema valijad niigi teavad. Lihtsalt, ta ei räägi sellest sõpradega köögis, vaid avalikult ja valjusti.

Ah-jaa! Ta väitis veel, et kõigepealt tuleb kõik vangid viimseni välja vahetada, seejärel igasugune sõjategevus lõpetada ja võtta parlamendis vastu seadus valimiste korraldamiseks Donetski ja Luganski Rahvavabariigi territooriumil.

Kuid sedagi ei mõelnud ta ise välja. Just see on kirjas Minski kokkulepetes, mis poolteist aastat tagasi Venemaa, Saksamaa, Prantsusmaa ja Ukraina riigipeale poolt allkirjastati.

Lihtsalt riigis, kus valget nimetatakse mustaks ja musta valgeks, on kerge saada tembeldatud teisitimõtlejaks või spiooniks, kui hakkad nimetama asju oma, aga mitte võimude poolt leiutatud nimedega.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Peamised teemad