18:32 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
4423

USA õhujõudude sekretäri avaldus selle kohta, et Venemaa on "Ameerika vaenlane number üks" kinnitab veel kord tervet hulka analoogseid väljaütlemisi, mis on tehtud mitmete Lääne esindajate poolt.

TALLINN, 8. august — Sputnik. Sellistel süüdistustel on täiesti konkreetne eesmärk — genereerida vaenlase kuju, et konsolideerida Ameerika ühiskonda, rääkis portaalile Sputnik Venemaa strateegiliste uuringute instituudi regionaalse julgeoleku probleemide sektori juht Igor Nikolaitšuk.

Eksperdi sõnul on Ameerika poliitiline establishment kõige rohkem mures oma globaalse hegemoonia säilitamise pärast.

"Ameerika on läinud kõikidest teistest riikidest kaugele ette oma sõjalise, majandusliku ja poliitilise võimsuse poolest, kuid ideoloogilisel tasandil, peamiselt, on hiilgus hakanud alla käima. Ameerika ei ole enam absoluutse veetlevuse kehastus, mille poole teised riigid püüdlema peaksid. Ameeriklased ise on ameerika unelmas juba pettuma hakanud — täna on nende inimeste osakaal, kes seda unistust teoks teha püüavad, kõige madalam kogu USA ajaloos," märkis Igor Nikolaitšuk.

Sellega seoses on Ameerika poliitiline klass hakanud väga muretsema sellepärast, kuidas seda tendentsi murda ja Ühendriikide tegelik aga mitte näilik hiilgus taastada. "Barack Obama teatas oma esimese valimiskampaania ajal, et teeb Ameerikast põhimõtteliselt suurriigi, kuid need lubadused kukkusid läbi. Kogu jõud kulus sellele, et mitte langeda majanduslikku pöörisesse," rõhutas Nikolaitšuk.

Tema sõnul on USA ainuke keeruline küsimus, kuidas uuesti konsolideerida ühiskonda ja aktiviseerida ühiskondlikku energiat. Sellistes tingimustes on vaja otsida vaenlast.

"Vaenlane peab olema äratuntav, ajalooliselt kinnistunud mõtelaadiga, kuid samal ajal reaalsuses mitte eriti hirmus. Oma siseprobleeme lahendada vaenlase kuju genereerimine on USA poliitikute teatud kihi lemmikhobi.

Kuid ainult vaenlase kuju loomisest üksi on vähe. Tuleb demonstreerida, et talle astutakse ka otsustavalt vastu, kuid see nõuab mitte ainult sõnu, vaid ka riigi tasandil heaks kiidetud tegusid, mis Venemaa julgeolekut ähvardaksid. Moskva on sunnatud neile reageerima," rääkis ekspert.

Sõjalise võimekuse kõrgel tasemel alalhoidmine on kallis lõbu, milleks kulub palju raha. USA õhujõududel tuleb tõestada, et organisatsioon töötab efektiivselt ja selleks pole midagi paremat kui väljamõeldud vaenlase kuju. "On vaja välja ajada raha raketi- tuumapotentsiaali moderniseerimiseks? Seda saab teha ettekäändel, et Venemaa on tugev vaenlane ja tal on jälle teravad hambad.

Deborah Lee James peab tõstma õhujõududes teenimise prestiižsust, samuti välja lööma raha uue tehnika tarvis. Igaüks, kes väidab, et Venemaa on vaenlane number üks, alustades Obamast ja lõpetades McCainiga räägivad seda oma isiklike poliitiliste eesmärkide saavutamiseks. Ma ei usu, et USAs ka tegelikult on kujunenud suur poliitiline rinne, mis arvab, et Venemaa on niivõrd ohtlik, et ta tuleks maa pealt minema pühkida," resümeeris Nikolaitšuk.

USA õhujõudude minister Deborah Lee James nimetas Venemaad peamiseks USA'd ähvardavaks ohuks. "Ma arvan, et Venemaa on oht number üks," teatas ta, lisades, et Moskva võib kujutada Ameerikale "eksistentsiaalset ohtu". "Neil on tuumarelv, nad viimastel aastatel käitunud väga agressiivselt ja nad investeerivad oma sõjalise võimekuse arengusse ja katsetavad neid võimekusi," selgitas James. Tema sõnul tekitab see kõik USAs ja tema liitlastes muret.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Peamised teemad