09:49 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
21 0 0

Moskva ja Ankara omavaheline lähenemine algas juunis, veel enne riigipöördekatset, kui Kreml võttis vastu Erdoğani vabanduse pommituslennuki Su-24 allatulistamise eest.

TALLINN, 9. august — Sputnik. Lääneriikide liidrid jälgivad tähepepanelikult Türgi tegevust pärast sõjalise riigipöörde katset ja kardavad, et Ankara valib välispoliitika arendamisel Venemaa suuna, teatas RIA Novosti viitega briti ajalehele Financial Times.

Recep Tayyip Erdoğan sooritab sel nädalal riigipöördejärgse perioodi esimese välisvisiidi, andes sel viisil oma lääne partneritele selge signaali, leiab artikli autor. Selle asemel, et kohtuda oma NATO liitlastega, siirdub Türgi president kohtumisele Vladimir Putiniga.
„Nii Läänes kui ka Venemaal on kerkinud küsimus, millise suuna Erdoğan pärast läbikukkunud putši valib, seetõttu on eelseisval kohtumisel Peterburis eriti suur geopoliitiline tähendus," toonitatakse artiklis.

Moskva ja Ankara omavaheline lähenemine algas juunis, veel enne riigipöördekatset, kui Kreml võttis vastu Erdoğani vabanduse pommituslennuki Su-24 allatulistamise eest. Mõne päeva jooksul pärast Türgi presidendi poolt Kremlisse saadetud kirja alustasid mõlema poole ametlikud isikud läbirääkimisi nende sanktsioonide lõpetamiseks, mille Venemaa oli pärast intsidenti Türgi suhtes kehtestanud.

„Sellest ajast peale on palju laiahaardelisemad küsimused, kaasa arvatud soov Läänele õppetund anda, aga ka ühised huvid piirkondliku julgeoleku valdkonnas ajendanud Moskvat ja Ankarat teineteisele lähenema. Ankara tervitab tõsiasja, et Moskva on Ankarat ebaõnnestunud riigipöördekatsele järgnenud ajal tingimusteta toetanud," kirjutab Financial Times.

See toon on tugevas kontrastis Ankara retoorikaga oma liitlaste suhtes. Erdoğan on korduvalt kritiseerinud USA-d tema reageeringu pärast riigipöördekatsele, aga ka keeldumise pärast Fethullah Gülen, keda Türgi kahtlustab osavõtus riigipöörde korraldamisest, Türgile välja anda. Ühtlasi on Erdoğan väitnud, et riigipöörde „stsenaarium kirjutati välismaal".

Ajalehe andmetel räägivad Türgi diplomaadid eravestlustes, et Ankaral ja Washingtonil on omavahel tugevad sidemed, seetõttu ei kavatse Türgi põletada sildu USA-ga. Kuid, jätkab autor, ameerika ametnikud kardavad tõsiasja, et Erdoğan võib oma suhetes läänega kasutada Venemaad mõjutushoovana.

Samas loodab Türgi, et Moskva on nõus leevendama oma toetust kurdidele, kuigi mõned välispoliitika asjatundjad leiavad, et igasugust muudatust Süüria-strateegias on „keeruline" teostada.

Vladimir Putini ja Recep Tayyip Erdoğani läbirääkimised toimuvad Peterburis 9. augustil.

 

 

Peamised teemad