05:04 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Poliitika
lühendatud link
1910

Putin rõhutas, et Venemaa ja Türgi vahel on ajaloos olnud keerulisi aegu, kuid "vastastikuse lugupidamise loogika on alati võidule pääsenud".

TALLINN, 9. august — Sputnik. Türgil ja Venemaal on poliitilist tahet viia kahepoolsed suhted kriisieelsele tasemele või isegi kõrgemale, lausus Türgi president Recep Tayyip Erdoğan teisipäeval.

"Meie kaks riiki nõustusid tooma kahepoolsed suhted kriisieelsele või isegi kõrgemale tasemele," lausus Erdoğan pärast kohtumist oma Vene ametivenna Vladimir Putiniga, teatas BNS.

"Selleks on meil poliitiline tahe olemas," lisas Türgi president. "Arvan, et meie riikide avalikkus nõuab meilt tapselt seda."

"Täna toimunud kohtumise tagajärjel tuuakse Türgi ja Venemaa poliitilised, sotsiaalsed, majanduslikud, kultuurilised ja humanitaarabi puudutavaid suhted väärilisele tasemele, millel nad olid enne kriisi," lausus Erdoğan.

Türgi riigipea tõi eraldi esile Türgi põllumajandustoodetele, ehitusfirmadele ja turismile kehtestatud Venemaa piirangud.

Kohtumine Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğaniga teisipäeval oli konstruktiivne ning kahepoolsete suhete arendamise seisukohast tähtis, ütles Vene president Vladimir Putin.

"Selge, et sel kohtumisel on väga suur tähtsus edasistele Vene-Türgi suhetele. Toimus kogu kahepoolsete sidemetete üksikasjalik ja, tahaksin rõhutada, konstruktiivne arutelu, samuti rääkisime rahvusvahelistest asjadest," ütles ta ühispressikonverentsil.

Putin rõhutas, et Venemaa ja Türgi vahel on ajaloos olnud keerulisi aegu, kuid "vastastikuse lugupidamise loogika on alati võidule pääsenud".

Venemaa ja Türgi alustavad ettevalmistusi, et ehitada gaasiprojekti TurkStream esimene gaasitoru valmis 2019. aasta teises pooles, ütles Venemaa energiaminister Aleksandr Novak

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ütles teisipäeval pärast kohtumist oma Vene ametivenna Vladimir Putiniga, et "TurkStreami torujuhe ehitatakse võimalikult ruttu".

"Peame selle teema lähitulevikus läbi töötama. Esiteks andsime Türgile teekaardi ning Türgi koostas valitsustevahelise leppe. Täna saime kinnituse, et Türgi on sellest huvitatud ning et nad on saanud juhtkonnalt korralduse nende dokumentide pinnalt protessi kiirendada," lausus Novak.

"Nüüdsest oleme tihedas kontaktis oma kolleegidega, Türgi energiaministriga, ettevõtetega Gazprom ja BOTAŞ… Sisulised läbirääkimised on juba alanud."

"Nüüd vaatame praktilisemalt seda, mida tuleb esmajärjekorras teha esimese torujuhtme ehitamiseks spetsiaalselt Türgi tarbijatele," ütles minister.

Esimese torujuhtme ehitamiseks piisab Türgi otsusest, lisas Novak. Teise või enama torujuhtme ehitamist, et tarnida Vene gaasi Euroopasse ilma Euroopa Liidu garantiideta, praegu ei arutata, rõhutas Vene minister.

Vene majandusministri Aleksei Uljukajevi hinnangul kulub Venemaa ja Türgi vaheliste kaubandusmahtude taastamiseks üks kuni kaks aastat.

"Mis puudutab (kaubandus)mahte, siis suudame need taastada võrdlemisi ruttu. Minu arvates piisab mahtude taastamiseks ühest või kahest aastast," lausus Uljukajev.

Vene-Türgi suhted külmutati mullu novembris pärast seda, kui Türgi sõjavägi tulistas Türgi-Süüria piiril alla Vene sõjalennuki. Üks pilootidest hukkus. Seejärel puhkenud diplomaatilise kriisi käigus kehtestas Moskva Türgi ettevõtetele hulga piiranguid ja peatas mitu suurprojekti.

 

 

 

Samal teemal

Meedia: Vene-Türgi suhete normaliseerimine saavutati Taškendis peetud salakõnelustel
Putini ja Erdoğani kohtumine ajas Lääne ärevusse

Peamised teemad