14:19 16. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB69.9930
F-16. Foto on illustratiivne.

Piraatkoopia. Miks USA õhujõud F-16 Cy-35 värvidesse värvivad

© Sputnik / Евгений Биятов
Poliitika
lühendatud link
9202

Huvitav, kas ülevärvitud Ameerika lendurite piloodid hakkavad ka tünni keerutama (kõrgema pilotaaži figuur – toim.) ja muid, nagu seda Pentagonis nimetatakse, "ebaprofessionaalseid tegusid" sooritama või on eesmärk lihtsalt ette mängida, et USA pilootidel võitja psühholoogia välja kujuneks?

TALLINN, 18. august — Sputnik. USA Nevada osariigis paikneva 64. õppeeskadrilli hävitajad F-16s värviti tingliku vastase imiteerimiseks üle, kirjutab Air Force Times. Uus värvikujundus näeb ette sini-valge maskeeringuga keret, kusjuures lennuki ninaosa tuleb punane. Selle tulemusena muutus F-16 kangesti Vene hävitaja Cy-35 sarnaseks. Selle üle, milleks seda tehakse, arutleb raadio Sputnik eetris Mihhail Šeinkman.

Sini-valge kere, punane nina, leekivpunased viisnurgad tiibadel. Kui kogu looga kursis ei oleks, võiks arvata, et me sõdime jälle üheskoos, õlg õla kõrval. Riigidepartemangu varjamatu kadedus, et venelased juba Iraanist õhku tõusevad, on vaid silmapetteks. Seisavad ju Nevada õhuväebaasis Ameerika F-16 kõrval Venemaa Cy-35 värvides lennukid. Tõsi, need on samuti F-16, nad on lihtsalt sellisteks värvitud, et see neid mingil juhul kaunimaks ei teeks. 64. eskadrilli luureülem Ken Spiro tunnistas ausalt, milleks kogu see maskeraad: "On reaalsed ohud, kes just nii oma lennukeid värvivad ja sellepärast peame me nendega kohanema ja muutma oma lennutrenažöörid nende sarnaseks."

Tõsi ta on, vaenlast tuleb ju juba tiivast ära tunda. Nemad on aga seda hirmsat masinat vaid pildil ja õppefilmides näinud ja seegi on piraatkoopia. Hea toode nigelal kandjal, kuid mingi ettekujutuse asjast ikka annab. Kui aga nüüd, selgitab Spiro, näeb Ameerika äss treeninglennul venelaseks võõbatud "agressorit", siis tunnetab olukorra kogu tõsidust ja loomulikult ei jäta vaenlasele mingit võimalust.

Muidugi, on olemas ka elektrooniline identifitseerimissüsteem "oma-võõras", kuid oma silmi usuvad nad rohkem, kui hingetuid mõõteriistu. Pealegi, mõnikord võivad venelased ilmuda varem, kui sa nendest mõeldagi jõuad. Nagu sealsamas Iraanis, näiteks. Teadsid ju küll, räägib Pentagon, et nad sinna lähevad aga ei uskunud, et nii ruttu.

Nii võib varsti juhtuda, et isegi Venemaa viienda põlvkonna hävitaja T-50 ilmub Nevadasse varem kui Venemaal. Praegu teda seal alles katsetatakse, siin aga hakatakse teda juba õppelahingus võitma.

Kusjuures selline värvikava on mitmeotstarbeline, sest venelasi võib mängida mitte ainult õppustel. Süürias, näiteks, või kui kellelegi peaks vaja olema mingeid tõendeid Venemaa antud löökidest tsiviilobjektide või korralike mässuliste pihta.

Muuseas, vastase lennuki kasutamine pole mingi USA õhujõudude leiutis. Ka Göringi "raisakotkad" lihvisid oma meisterlikkust nõukogude Jak-idel (Teise maailmasõja aegne nõukogude hävituslennuki tüüp — toim.), kuid nemad tegid seda vähemalt ehtsate masinatega, need aga ainult teesklevad. Kuigi, kavatsused paistavad neil siirad olema — et tegelikkuses kohtudes mitte vedelaks lüüa. On ju ka nii juhtunud, et lendab omaette väljalülitatud transponderiga Ameerika luurelennuk Venemaa piiride ääres tsiviillennukitele mõeldud õhukoridoris ega puutu kedagi. Korraga ilmub "Cy", nagu välk selgest taevast ja tunne on selline, et tee või püksi, pole enam nimi-, vaid tegusõna (venekeelne sõnademäng: "Cy" — nimisõna, tähendab hävituslennuki tüüpi; "ccy" — tegusõna, tähendab "pissima").

Muide, huvitav, kas pseudosuškade piloodid hakkavad reaalolukorraga maksimaalse sarnasuse saavutamiseks ka tünni keerutama, silmust siduma (kõrgpilotaaži figuurid), rammimist imiteerima ja muid, nagu Pentagonis öeldakse "ebaprofessionaalseid tegusid" sooritama. Või on nende ülesanne vaid ette anda, et Ameerika lenduritel võitja psühholoogia kujuneks. Igal juhul on peamine neid venestunud F-16 Pentagoni tundlikele kindralitele mitte näidata — äkki arvavad, et venelaed mitte ainult ei tule, vaid juba suisa lendavad.

Paljukannatanud "Donald Cooki'le" tuleb tema vaimse tasakaalu taastamiseks edukat õhuvõitlust kindlasti demonstreerida. See ristleja on kõvasti rappida saanud. Iga kord pärast kohtumist Vene lennukiga vahetatakse laeval meeskond välja, nagu Pampers. Nüüd aga saab ta teada, et "Cy" polegi nii hirmus nagu teda maalitakse. Ja kui päris "Cy" välja ilmub, saab see olema juba hoopis teine pilt. "Exit" (i.k. — Lahkumine).

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

 

Peamised teemad