02:30 25. Mai 2019
Kuula otse
  • USD1.1187
  • RUB72.1352
Kiiev.

Ukraina otsib Poolas oma põlisalasid

© Sputnik / Александр Макаров
Poliitika
lühendatud link
27 0 0

Siinkohal võib meenutada Budapesti esindaja avaldust Euroopa parlamentaarse assamblee istungjärgul mõne aasta eest, et Ukraina on "kunstlik riik, mille osaks olev Taga-Karpaatia kuulus palju aastaid Ungarile".

TALLINN, 23. august — Sputnik. Ukraina rahvusliku mälu instituut otsustas korraldada ekspeditsiooni "Ukraina põlisaladele". Marsruut kulges Lvivist läbi Poola. Ametlik Varssavi esialgu vaikib, kuid Poola avalikkus juba reageeris, teatas raadio Sputnik.

Lvivist läbi Poola mööda "Ukraina põlisalasid" — selline on Ukraina rahvusliku mälu instituudi ekspeditsiooni marsruut. Kõige järgi otsustades peetakse silmas nn Punase Vene alasid (v.k. — Червонная Русь). See ajalooline piirkond hõlmab praeguse Ukraina lääneosa ning Poola ida- ja kaguosa. Punane Vene ise kuulus Kiievi Vene koosseisu.

Ajaloolased märgivad, et kaasaegne Ukraina ja Kiievi Vene on kaks täiesti erinevat moodustist ja nende vahele ei saa mingil juhul võrdusmärki panna. Järelikult ei saa need piirkonnad olla "Ukraina põlisalad". Peale selle elab seal praegu palju subetnoseid, kes ei pea end ukraina rahva osaks.

Ametlik Varssavi ei ole praegu kuidagi reageerinud instituudi soovile viia seal läbi ekspeditsioon, kuid reageerisid Poola avalikkuse esindajad, nimetades seda aktsiooni poolavastaseks. Kui juba rääkida põlisterritooriumidest, siis on Lääne-Ukrainal hoopis rohkem ühist Poola, kui Ukrainaga. Need maa-alad, mis moodustavad praegu Lvivi, Ternopoli, Ivano-Frnkovski, Volõõnia ja Rovno oblasti, kuulusid kunagi Rzeczpospolita koosseisu ja said Ukraina osaks alles 20. sajandil ajalooliste sündmuste keerdkäikudes.

Muide, hiljuti tekkis Poolas organisatsioon "Ristide Restitutsioon" (poola keeles — Restytucja Kresów), mis tegeleb Lääne-Ukraina territooriumilt deporteeritud Poola perekondade esindamisega. Lähiajal kavatseb ta esitada Kiievi vastu hulga kohtuhagisid ja nõuda tagasi Poola omandi, mis asub Lääne- Ukraina territooriumil või selle poolakate maha jäetud kinnisvara kompenseerimist.

Ärgem unustagem ka Ukraina Taga-Karpaatia oblastit, mis erinevatel aegadel oli Austria-Ungari impeeriumi, Rumeenia ja Tšehhoslovakkia osaks. Taga-Karpaatia oblasti elanikkonnast on 12% ungarlased, mõnedes rajoonides moodustavad nad isegi elanikkonna enamuse. Siinkohal võib meenutada Budapesti esindaja avaldust Euroopa parlamentaarse assamblee istungjärgul mõne aasta eest, et Ukraina on "kunstlik riik, mille osaks olev Taga-Karpaatia kuulus palju aastaid Ungarile". Ungari peaminister Viktor Orbán on teinud valduse Karpaatia piirkonna ungarlaste õigustest topeltkodakondsusele, õigust rahvuskogukonnale ja isegi autonoomiale.

Nii et Rahvuse mälu instituudil oleks mõistlikum tegelda vähem vaieldavate ja rohkem teaduslikumate küsimustega ega otsida "põlisalasid" seal, kus neid ei ole.

 

 

 

 

Samal teemal

Pole majandust ega sõjaväge: mitmeks osaks võib Ukraina laguneda

Peamised teemad