05:26 20. Jaanuar 2018
Tallinn-2°C
Kuula otse
Reformierakonna esimees Taavi Rõivas.

Saarts: konkurentide mõnitavad märkused sundisid Rõivast otsustavusele

© Sputnik / Алексей Витвицкий
Poliitika
lühendatud link
51 0 0

Tallinna Ülikooli politoloog Tõnis Saartsi sõnul oleks Marina Kaljuranna presidendikandidatuuri ülesseadmine valimiskogus märk reaalsest lõhest Reformierakonnas.

TALLINN, 31. august — Sputnik. "Vahepeal paistis, et Reformierakond ei soovigi Kallase ja Kaljuranna vahel valikut teha ja erakonnasisene kodurahu on neile tähtsam, kui võimalus saada oma inimene presidenditoolile, mistõttu olekski ilmselt mindud kahe kandidaadiga valimiskokku," ütles Saarts BNS-ile. "Ometi tekitas eilne ja üleeilne häältejooks riigikogus piinliku olukorra ning avalikkuse surve ja konkurentide mõnitavad märkused lihtsalt sundisid Taavi Rõivast otsustavusele," lisas ta.

Saartsi sõnutsi oli Rõivas sunnitud oma autoriteedi erakonnas taaskehtestama. "Kui ta oleks edasi jäänud ebalevaks, siis oleks ta nii erakonna sees kui väljas paistnud selgrootu ja otsustusvõimetu juhina, kes on kõigile meeldimise hinna eest nõus allavett laskma erakonna šansid presidendivalimistel," sõnas Saarts.

"Reformierakond lihtsalt ei saa endale lubada valimiskogus juba ette kaotamaminekut. Kahe kandidaadiga oleks ebaõnnestumine olnud ülimalt reaalne ja see oleks andnud teistpidi tagasilöögi Rõivasele," sõnas politoloog. Ühesõnaga Rõivasel olid valikud kahe halva variandi vahel ja ta on oma valiku teinud," nentis Saarts.

Saartsi sõnul on nüüd küsimus selles, mis on Kallase kasuks tehtud valiku hind. "Kui Kaljurand ja ta toetajad alustavad otsest mässu ja seavad Kaljuranna ikka valimiskogus üles, siis me räägime esmakordselt Reformierakonna ajaloos lõhest ja tõsisest sisekriisist," märkis Saarts. "Halvimal juhul võib seegi Rõivase esimehe toolilt viia, kui ta ei suuda kiiresti ja efektiivselt kodurahu taastada," lisas ta.

Praegused sündmused võivad Saartsi hinnangul kujuneda Rõivasele otsekui erakonna esimeheks oleku küpsuseksamiks. "Kui Rõivas põrub neil katsetel, siis on lähiaastatel oodata erakonnale uut juhti," ütles ta.

 

Tagid:
valimised, Siim Kallas, Marina Kaljurand, Taavi Rõivas, Eesti

Peamised teemad