09:07 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
29 0 0

Välisminister Marina Kaljurand osales reedel ja laupäeval Bratislavas toimunud EL-i välisministrite mitteametlikul kohtumisel.

TALLINN, 3. september — Sputnik. Minski lepete rakendamisest ja edasistest tegevustest rääkides tõi Kaljurand välja, et kindlasti tuleb jätkata ühtset Venemaa-suunalist poliitikat, arvestades intensiivse sõjategevuse jätkumist Ida-Ukrainas ning Venemaa provokatsioone seoses Krimmiga.

"Poliitikat Venemaa suhtes saab eelkõige mõjutada Venemaa tegevus ning Minski lepete elluviimine, mis taastaks Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse," ütles Kaljurand kohtumisel.

Lisaks avaldasid ministrid üksmeelset toetust Normandia protsessile, rõhutasid julgeoleku tähtsust ja arutasid Euroopa Liidu võimalusi toetada Ukrainat reformide läbiviimisel. Türgit puudutaval arutelul rõhutas Kaljurand vajadust jätkata dialoogi Türgiga — ühtlasi tuleb Türgil pidada kinni rahvusvahelistest kohustustest ning seadustest, et tagada sõltumatu ja erapooletu õigusemõistmine.

"Türgi on avatud dialoogile ning teemasid arutamiseks jagub," ütles Kaljurand. "Türgi on oluline partner ka rändekriisis, terrorismivastases võitluses ning julgeolekualases koostöös."

Ministrid mõistsid hukka sõjalise riigipöördekatse ja väljendasid solidaarsust türgi rahvaga. EL-i kõrge esindaja ja liikmesriigid tänasid Eestit aktiivse koostöö eest Türgiga Euroopa Nõukogu eesistujana. Lisaks väljendasid ministrid arutelule järgnenud kohtumisel Türgi Euroopa Liidu asjade ministri Ömer Çelikiga soovi koostöö jätkumiseks kõigis senistes koostöövaldkondades.

Peale selle arutasid ministrid Euroopa Liidu välis- ja julgeolekupoliitika globaalstrateegia rakendamist. Koos EL-i kandidaatriikidega arutati Bratislavas ka terrorismivastast võitlust ning radikaliseerumise ennetamise võimalusi. Kaljuranna hinnangul on oluline toetada terrorismivastase tegevuse jätkamist ning tihedat koostööd ja infovahetust nii Türgi kui ka Lääne-Balkani riikidega.

 

Tagid:
Marina Kaljurand, Türgi, Venemaa, Ukraina, Bratislava, Eesti

Peamised teemad