12:08 07. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB81.3769
Poliitika
lühendatud link
3310

Suurbritannia ja Venemaa suhted on olnud aastaid jahedaid. Üks peamisi pingeallikaid kahe riigi suhetes on Kremli kriitiku ja endise Vene julgeolekutöötaja Aleksandr Litvinenkoga seonduv.

TALLINN, 5. september — Sputnik. Vene president Vladimir Putin kohtus pühapäeval esimest korda Briti peaministri Theresa Mayga, öeldes talle, et Moskva tahab kõigis valdkondades suhted taastada, teatas Kreml.

Hiinas Hangzhous peetava G20 tippkohtumise kõrvalt peetud kohtumine oli "hea, konstruktiivne ja avameelne", ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ajakirjanikele.

"Härra Putin andis selgelt mõista, et me oleme huvitatud meie suhete ja dialoogi täielikust taastamisest kõigis valdkondades, kaasa arvatud kõige tundlikemates," lausus ta.

Peskovi sõnul on Venemaa "valmis liikuma edasi nii kaugele, kui kaugele on britid valmis minema".

Suurbritannia ja Venemaa suhted on olnud aastaid jahedaid. Üks peamisi pingeallikaid kahe riigi suhetes on Kremli kriitiku ja endise Vene julgeolekutöötaja Aleksandr Litvinenkoga seonduv. Litvineko tapeti 2006. aastal Londonis radioaktiivse polooniumiga.

Suurbritannia avalik juurdlus on seostanud mõrvaga Kremli. Juurdluse väitel panid mõrva toime praegune riigiduuma liige Andrei Lugovoi ja Dmitri Kovtun, kelle väljaandamist London Moskvalt nõuab. Venemaa on eitanud seotust Litvinenko tapmisega.

Suurbritannia on olnud ka üks Lääne Vene-vastaste sanktsioonidega tugevamaid toetajaid.

Kui May sai 13. juulil David Cameroni asemel Briti peaministriks, ütles Putin, et on valmis "konstruktiivseks dialoogiks" uue Briti valitsusjuhiga.

23. juuni Euroopa Liidu liikmesusreferendumi järel süüdistas Vene president Briti valitsust "liigses enesekindluses" ja "pealiskaudsuses".

Putin hoiatas, et Suurbritannia otsusel EL-ist lahkuda "on tagajärjed Ühendkuningriigi, kogu Euroopa, ja mõistagi ka meie jaoks".

Paljude vaatlejate hinnangul mängib Brexiti kaardid kätte Putinile, keda on süüdistatud EL-i lõhestamises.

 

Tagid:
G20, Dmitri Kovtun, Andrei Lugovoi, Aleksandr Litvinenko, Vladimir Putin, Theresa May, Suurbritannia, Hiina, Venemaa

Peamised teemad